Gaidot Baltijas valstu simtgades, jaunieši ar jahtām simboliski apceļo Latvijas jūras robežu

24.08.2017.

Jau nedēļu 26 jaunieši no visām trim Baltijas valstīm simboliski apceļo Latvijas jūras robežu, burājot ar jahtām un tajās dzīvojot. Projekta mērķis ir jauniešus iepazīstināt ar Baltijas valstu kultūru un izveidot mākslas izstādi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas simtgadei. Latvijas Radio ar burātājiem tikās dienā, kad jaunieši bija piestājuši Ķīpsalā, kas ir pēdējā pieturvieta pirms ceļojuma noslēguma Salacgrīvā.

Ķīpsalā, Balasta dambī, visas trīs netālu cita no citas piestājušas igauņu un lietuviešu jahtas. Tās šovasar simboliski apceļo Latvijas jūras robežu. Pūš spēcīgs vējš, arī burātājus uzreiz nekur nemana. Ir pusdienas laiks, un ceļotāji gatavo maltīti no produktiem, kas tikko iegādāti netālu esošajā lielveikalā.

Viena no trim komandām labprāt izrāda igauņu jahtu, uz kuras desmit dienas dzīvo kopumā astoņi cilvēki.

Burātāja Sintija Lase stāsta, ka  Igaunijas jahta ir diezgan slavena, ar labiem panākumiem starptautiskajās regatēs un diezgan spēcīgu jauniešu apmācību burāšanā, tā kā viņiem ir liela pieredze.

“Un arī otra jahta no Igaunijas, kas piedalās, ir „Vesta”, kas ir nesen atjaunota, un mēs esam pirmie, kas ar viņu burā. Joprojām ir daudz darba uz jahtas nepieciešams, bet notiek burāšanas apmācība un došanās jūrā, un trešā jahta ir „Odiseja”, tā ir no Lietuvas, no Klaipēdas universitātes,” stāsta Lase.

Gatavojoties Baltijas valstu simtgadēm, lietuviešu, latviešu un igauņu jaunieši devušies desmit dienu garā ceļojumā uz ūdens gar visu Latvijas jūras robežu. Sākuši Liepājā, tad devušies uz Pāvilostu, Ventspili, tālāk uz Roju, bet patlaban divas dienas piestājuši Rīgā. Plānots apskatīt gan pilsētas vēsturisko centru, gan viesoties Rīgas Tehniskajā universitātē.

Galvaspilsēta ir pēdējā pietura pirms pasākuma noslēgšanas Salacgrīvā. Lietuviešu studente Indraja Vaitkūnaite no Viļņas stāsta, ka šīs nedēļas laikā baudījusi skaistākos saulrietus savā mūžā un noteikti burāšanai pievērsīsies arī nākotnē.

Indraja Vaitkūnaite | Foto: Vita Anstrate, Latvijas Radio

“Es vienmēr esmu vēlējusies iemācīties burāt. Domāju, ka šī ir lieliska iespēja to iemācīties darot, nevis klausoties teoriju, bet praktizējot. Tāpat gribēju uzzināt vairāk par katras valsts kultūru, jo mēs esam ļoti līdzīgi. Atšķiras detaļas, bet mēs nezinām, kādēļ. Tagad mums ir iespēja to izzināt. Šī man nav pirmā reize, burājot, bet arī lielas pieredzes man nav,” stāsta Indraja Vaitkūnaite.

Reizi gadā vajadzētu izbraukt jūrā atpūsties, piebilst rīdzinieks Armands. Burāšana esot kā atvaļinājums ar iespējām iemācīties ko jaunu, darboties komandā, pārkāpt savu egoismu, dzīvojot visai kompakti ar pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem.

Komandas vada pieredzējušais igauņu kapteinis Margus Zaharovs, kurš pats burāšanai pievērsies kopš 1982.gada, kad ar jahtu devās Atlantijas okeānā.

“Esmu kapteinis jau labu laiku, un šī nav pirmā reize, kad burāju kopā ar jauniešiem. Esmu ļoti laimīgs, ka man ir ļoti jauka grupa ar latviešiem, lietuviešiem un igauņiem. Un tas ir jauki, ka arī projekts ir saistīts ar mūsu republiku simtgadēm,” saka kapteinis.

Foto: Vita Anstrate, Latvijas Radio

Pasākuma noslēgumā taps arī jauniešu mākslinieciskais vēstījums Baltijas valstu simtgadei, kas izstādes veidā savu ceļojumu no Lietuvas uz Latviju un Igauniju uzsāks jau šī gada novembrī.

Avots: Latvijas Sabiedriskie mediji

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu