Nacionālajā bibliotēkā notiks 16 sarunu kino cikls “Simtgade un vēl”

26.09.2017.

Gaidot Latvijas valsts simtgadi, šī gada oktobrī Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs uzsāks 16 sarunu kino ciklu “Simtgade un vēl”. Tas kino cienītājiem sniegs iespēju vienlaikus iepazīt gan topošās filmas no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, gan LNB Ziedoņa zālē noskatīties arī citus šīs programmas autoru radošos darbus.

Visi cikla pasākumi ir bez maksas.

Ciklā “Simtgade un vēl” katra vakara programmu ievadīs īss stāstījums par vienu vēl topošu simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiks izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

PROGRAMMA

Kadrs no filmas "Ezera sonāte"

Pirmo cikla vakaru programma:

TREŠDIEN, 4.OKTOBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisoru Vari Braslu.

Saruna par pirmo filmu programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” –  “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” (pirmizrāde 2017. gada 17. augustā, producē studija “F.O.R.M.A.”).

Filmas “Ezera sonāte” (1976, Rīgas kinostudija) seanss. Šis ir režisora V. Braslas pirmais uznācies pilnmetrāžas spēlfilmas režisora statusā – nu jau Latvijas kino vēstures zelta fonda filma, spēcīga melodrāma, kurā jaušama arī režisoram vēlāk tik raksturīgā prasme sastrādāties ar mazajiem aktieriem.

TREŠDIEN, 11.OKTOBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisori un producenti Ilonu Brūveri.

Saruna par filmu “Ievainotais jātnieks” (pirmizrāde 2017. gada 24. oktobrī, producē studija “Kinolats”). Dokumentāla spēlfilma par tēlnieku Kārli Zāli, kuram līdz ar Latvijas simtgadi svinēsim 130. jubileju.

Filmas “Versija Vera” (2010, “Kinolats”) seanss. Režisorei I. Brūverei raksturīgajā creative documentary stilā uzņemta filma par Rīgā dzimušo un starptautiski slaveno padomju tēlnieci Veru Muhinu, kura savulaik paglāba Kārļa Zāles veidoto Brīvības pieminekli no ideoloģiski motivētiem padomju varas uzbrukumiem.

TREŠDIEN, 18.OKTOBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisoru un producentu Askoldu Saulīti.

Saruna par filmu “Astoņas zvaigznes” (pirmizrāde 2017. gada 18. novembrī, producē studija “Centrums” un “Terra Europa”). Dokumentālā filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem.

Filmas “Bermontiāda” (2009, studija “Centrums”) seanss. Režisora A. Saulīša un producenta Bruno Aščuka iepriekšējais kopīgais darbs par Pirmā pasaules kara vēstures epizodēm – dokumentālā filma ar inscenējumu elementiem, aktieru līdzdalību un Andri Keišu stāstnieka lomā.

TREŠDIEN, 25. OKTOBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisoru un operatoru Ivaru Selecki.

Saruna par filmu “Turpinājums” (pirmizrāde 2018. gada janvārī, producē studija “Mistrus Media”). Dokumentālā filma par nākotni – seši bērni sāk skolas gaitas dažādās Latvijas vietā, un neviens nezina, kas tālāk būs, kā viņi dzīvos un ko piedzīvos līdz ar savu valsti Latviju.

Filmas “Zem ozola kuplajiem zariem” (2007, Rīgas kinostudija) seanss. Latvijas dokumentālā kino klasiķa I. Selecka iepriekšējā pilnmetrāžas dokumentālā filma, kura savukārt noslēdz jau 1970. gadā aizsāktu triloģiju, apliecinot Meistara nepārejošo interesi par Latvijas laukiem un cilvēkiem.

TREŠDIEN, 1. NOVEMBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisori Madaru Dišleri

Saruna par filmu "Paradīze '89" (pirmizrāde 2018. gada februārī, producē studija "Tasse Film"). Šī būs režisores debija pilnmetrāžas spēlfilmas formātā – gandrīz autobiogrāfisks stāsts par deviņus gadus vecās Paulas ienākšanu pieaugušo pasaulē tik saspringtā laikā, kad Latvija ir ceļā uz neatkarības atgūšanu.

Filmu "Vējš pelēkās priedes nolauza" (2013, 29 min, "Tasse Film") un "Dārznieks" (2016, 21 min, "Tasse Film") seansi. Madaras Dišleres, Latvijas Kultūras akadēmijas absolventes ceļš uz “lielo kino” – spēles īsfilmas, kas jau piedalījušās starptautiskos festivālos, – "Vējš pelēkās priedes nolauza" (LKA bakalaura darbs) un "Dārznieks" (Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps" kā labākajai spēles īsfilmai).

TREŠDIEN, 8. NOVEMBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisoriem Kristīni Briedi un Audriusu Stoni

Saruna par filmu "Baltijas jaunais vilnis" (pirmizrāde 2018. gada aprīlī, producē studija "VFS Films). Tā būs Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopražojuma dokumentālā filma par 60. gadu kinodokumentālistu sākto jauno laikmetu – unikālu parādību pasaules kino vēsturē, kas Baltijas dokumentālajā kino atbalsojas vēl šodien.

Filmas "Sieviete un ledājs" (2016, 56 min, UKU, Lietuva) seanss. Pasaulē pieprasītais lietuviešu dokumentālists un sens "Vides Filmu studijas" draugs Audrius Stonis atzīst, ka savulaik ļoti iespaidojies no Herca Franka un citiem Baltijas jaunā viļņa varoņiem, un viņa jaunākā filma Sieviete un ledājs apliecina, ka poētiskā kino tradīcija ir dzīva.

TREŠDIEN, 22. NOVEMBRĪ, PLKST. 18.00 tikšanās un saruna ar režisori Ināru Kolmani

Saruna ar režisori Ināru Kolmani. Sarunas fokusā – filma "Bille" (pirmizrāde 2018. gada martā, producē filmu studija "Deviņi"). Vizmas Belševicas klasiskā darba ekranizācija – smeldzīgs, bet cerību pilns stāsts par kāda cilvēkbērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē.

Filmu "Sarmītes" (2001, 18 min, filmu studija "Deviņi") un "Ručs un Norie" (2015, 66 min, filmu studija "Deviņi") seansi. Šīs ir filmas, kas apliecina režisores vēlmi iedziļināties bērna spējā ieraudzīt neparasto ikdienišķajā, – Ināras Kolmanes pirmā spēles īsfilma "Sarmītes" stāsta par mazas meitenes sapņiem 60.–70. gadu Latvijā, un arī japāņu studente no filmas "Ručs un Norie", kas saņēmusi četras Lielā Kristapa balvas, ir tāds sirsnīgs bērns, kurš Latvijas suitu sievā atradis savu zudušo vecmāmiņu.

 

Visa cikla “Simtgade un vēl” programma pieejama:

Ar visu cikla “Simtgade un vēl” programmu iespējams iepazīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas (www.lnb.lv), Nacionālā Kino centra (www.nkc.gov.lv), Latvijas Nacionālā arhīva (www.arhivi.gov.lv) un Latvijas valsts simtgades programmas (www.lv100.lv) mājaslapās.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 26472501
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

Papildu informācija par filmām un cikla programmu:
Kristīne Matīsa
Nacionālā Kino centra
vecākā referente nozares informācijas jautājumos
Tel.: +371 67358879
Mob. tel.: +371 26129954
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!