Gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde ‘’Aiza’’

Gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde ‘’Aiza’’ — Latvija 100

Vieta Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs, Uzvaras bulvāris 2A, Rīga

Gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde ‘’Aiza’’ — Latvija 100

Datums:11.04.2018 — 11.05.2018

No 2018. gada 11. aprīļa līdz 11. maijam Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā (Uzvaras bulvāris 2A, Rīgā) būs skatāma ievērojamā latviešu izcelsmes gleznotāja Lara Strunkes personālizstāde ‘’Aiza’’. Izstādi organizē jaunizveidotais VV Foundation, kuru dibinājuši Vita Liberte, Vilnis Štrams un Jānis Borgs, ar mērķi veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā.

Gleznotājs Laris Strunke: “Es biju Islandē un nokavēju autobusu. Man bija pāris stundu laika, un es uzrāpos kalnā, kur es atklāju aizas šķēlumu ainavā, kas ietiecas dziļumā. Šaurums, kur kaut kas slēpjas. Ir viens pārdzīvojums, kad telpa ir atvērta un otrs, kad ļoti maz kas ir redzams. Jo šaurāks atvērums, jo lielāka interese, kas ir tas, kas slēpjas. Vai šīs divas aizas daļas grib satikties vai nošķirties? Aizas jēdziens ir ļoti daudznozīmīgs.”

Lara Strunkes izstāde 2018. gadā notiks Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, Rīgā, kura galvenās izstāžu zāles logi veras pret Latvijas garīgo simbolu – Gaismas pili, Latvijas Nacionālo bibliotēku. Telpas arhitektūra un struktūra ir ļoti būtiska Lara Strunkes glezniecības sastāvdaļa, tādēļ 19. gadsimta lokomotīvju remontdarbnīcas, kas saglabājušas savu autentisko auru, veidos vienotu kopumu un plašuma izjūtu. Izstādē tiks eksponētas 26 jaunākās Lara Strunkes gleznas, kuras vieno kopīgs saturiskās un gleznieciskās izpētes motīvs – aiza.

Izstādi papildinās daudzveidīga izglītības programma, kas ļaus apmeklētājiem gūt dziļāku un radošāku ieskatu Lara Strunkes personībā un daiļradē. Izstādē notiks praktiskas nodarbības ar māksliniekiem, lekcijas, sarunas ar izstādes veidotājiem, kā arī ikvienai ģimenei būs pieejamas īpaši sagatavotas darba lapas.

Pēdējā Lara Strunkes personālizstāde 2002. gadā norisinājās izstāžu zālē Arsenāls. Tajā bija apskatāmas 13 lielformāta gleznas, kas radītas laika posmā no 1995. līdz 2002. gadam. Kopš šīs personālizstādes pagājuši 16 gadi, tādēļ stāsts par Lara Strunkes glezniecību ir jāturpina.

Laris Strunke ir viens no nedaudzajiem Latvijā dzimušajiem māksliniekiem, kas ieguvis arī starptautisku ievērību, tādēļ Latvijas simtgades kontekstā viņa mākslas ļoti pastāvīgais un pārliecinošais ceļš ir rādāms ikvienam interesentam.

Par mākslinieku:

Laris Strunke ir latviešu izcelsmes gleznotājs, Zviedrijas Karaliskās Mākslas akadēmijas Goda loceklis, Latvijas Republikas IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, viens no ievērojamākajiem Zviedrijas māksliniekiem. Kopš 1959. gada mākslinieks ir rīkojis personālizstādes dažādās Zviedrijas pilsētās, kā arī piedalījies grupu izstādēs Zviedrijā, Norvēģijā, Itālijā, Meksikā, Dānijā, Ungārijā, Ķīnā, Somijā, Kanādā, Latvijā, Īslandē, Vācijā, Austrālijā, Brazīlijā.

Lara Strunkes darbi atrodas daudzās privātās un publiskās mākslas kolekcijās Zviedrijā – Stokholmas Modernās mākslas muzejā, Nacionālajā mākslas muzejā Stokholmā, Gēteborgas Mākslas muzejā, Malmes Mākslas muzejā, Skiču muzejā Lundā, Vasteras Mākslas muzejā, Linkopingas Mākslas muzejā, Eskilstunas mākslas muzejā, Tehnikas muzejā Laholmā, kā arī Ungārijas Nacionālajā galerijā Budapeštā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Swedbank mūsdienu mākslas kolekcijā Rīgā.

Par VV Foundation:

VV Foundation 2017. gada janvārī nodibinājuši zvērināta advokāte Vita Liberte, uzņēmējs Vilnis Štrams un mākslas zinātnieks Jānis Borgs. Fonda darbības galvenais mērķis ir veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā. Fonda pamatvirzieni ir saturiski kvalitatīvu un internacionālu izstāžu producēšana, kā arī Latvijā pirmās mākslinieku rezidences izveide Pāvilostā. Fonds vēlas veicināt vietējās radošās vides sadarbību ar citvalstu māksliniekiem, teorētiķiem, kuratoriem, mūziķiem un citu radošu profesiju pārstāvjiem. Gan izstādes, gan rezidenci plānots attīstīt kopā ar izglītības programmu, kas sevī ietver lekcijas, sarunas ar kuratoriem, performances, studiju vizītes un citus pasākumus. 

 

Izstādes kuratore: mākslas zinātniece Līna Birzaka – Priekule

Izstādes grafiskais noformējums: mākslinieks Krišs Salmanis

Izstādes komunikācija: reputācijas vadības aģentūra Lejiņa & Šleiers

Rada un dara: VV Arts Foundation

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu