Akcija "Cimdotā Latvija"

Tautas tērps ir viens no Latvijas simboliem un būtiska latviskās identitātes izpausme. Cimdi ir tā tautas tērpa sastāvdaļa, kas darināta visvairāk, jo gadsimtiem ilgi cimdi bija nepieciešami gan valkāšanai, gan dāvināšanai.

Turpinot un izvēršot Latvijas Nacionālā kultūras centra uzsākto projektu “Katram savu tautas tērpu”, aicinām papildināt tautas tērpus ar novadam atbilstošiem cimdiem vai arī iesaistīties projektā, uzvelkot rakstainos cimdus kā sava tautas tērpa novada zīmi.

Imants Ziedonis rakstījis: “Latvieši iziet pasaulē ar rakstainiem cimdiem un met tos tautas kultūras dārgumu krātuvē pie persiešu paklājiem, indiešu un japāņu zīda audumiem, ķīniešu porcelāna un krievu kokgriezumiem...”

Latviešu cimdi ir pārlaicīga vērtība – tie pastarpināti stāsta par Latvijas vēsturi, jo bijuši nepieciešami gan strēlnieku kaujās, gan tālajā Sibīrijā, gan tepat Latvijā, ikdienas darbus darot.

Projekts paredz šīs daudzslāņainās informācijas atklāšanu ar praktiskiem semināriem, ar tehnoloģiju iesaisti rakstu zīmēšanā, ar novada izpēti un cimdu rakstu salīdzināšu starp novadiem, savas dzimtas cimdu rakstu un stāstu izzināšanu, kā arī Latvijā dzīvojošo mazākumtautību iesaisti kopīgā adīšanā Rīgas parkos starptautiskajā adīšanas dienā. 

Projekta ietvaros plānojam līdz 2018. gada novembrim ar dažādām norisēm - meistarklasēm cimdu adīšanā “Satiec savu meistaru” laikā, cimdu izstādēm, publikācijām, vides objektu veidošanu, cimdu nometni “Adīsim Kurzemē”, publiskās adīšanas dienas organizēšanu - uzrunāt sabiedrību un aicināt Latvijas simtgadē pievērsties rakstaino latviešu cimdu izpētei, adīšanai un valkāšanai.

Projekta kulminācija būs zibakcija 2018. gada 18. novembrī Rīgā krastmalā, kad tūkstošiem cilvēku sūtīs sveicienu Latvijai ar rakstainiem cimdiem. Tieši cimdi vislabāk no paaudzes paaudzē nes vēsti par latvisko gaumi, amata prasmi un tradīcijām.

Uzvilkt cimdus un 18. novembrī doties svinēt Valsts simtgadi tiek aicināts ikviens - gan Latvijas iedzīvotāji, gan pilsētas viesi, gan tuvāki un tālāki kaimiņi. Projektā aicināti piedalīties dažādu vecumu interesenti - gan tie kas paši ada, gan tie, kuri vienkārši valkā cimdus. Iesaistīties citās projekta aktivitātēs būs iespēja visplašākajai sabiedrības daļai – jābūt tikai vēlmei un interesei.

Rada un dara: Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Tautas tērpu centrs “Senā klēts”, “Tīnes”, “Hobbywool”

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu