20. janvārī Siguldas Svētku laukumā tiks izdzīvota barikāžu noskaņa

15.01.2021.

Janvārī aprit 30 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Atzīmējot šo laiku, 20. janvārī Siguldas Svētku laukumā no plkst. 12.00 līdz 21.00 būs iespēja vienoties kopībā pie ugunskuriem, atmodas laiku dziesmās un atmiņu stāstos.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, Svētku laukumā būs apskatāma vienas dienas unikāla ekspozīcija ar 20 autentiskām stāstu planšetēm, kas vēstīs Siguldas novadnieku atmiņu stāstus. Gan izvietotajos stendos, gan videoekrānā varēsim iepazīt atmiņu stāstus, ar kuriem dalījās novadnieki Juris Kaukulis, Kaspars Tobis, Aleksandrs Ceunovs, Elmārs Smelters, Aivars Valdmanis, Māris Bušs, Anita un Juris Ivars Čivči un Dainuvīte Bērziņa. Vairāki novada iedzīvotāji savas atmiņas uzticēja telefona sarunā. Barikāžu dienas noskaņai Svētku laukumā skanēs arī aizgājušajam laikam raksturīga mūzika, kuru vēl šobrīd ikviens var ieteikt, rakstot uz e-pasta adresi Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! . Barikāžu atceres diena Svētku laukumā tiks veidota pastaigas formātā. Noskaņu palīdzēs uzburt 10 ugunskuri, kā arī stilizētas barikādes ap tiem. Plkst. 13.00 uz Svētku laukumā izvietotā video ekrāna varēs vērot filmu "Balti zvani" (1991, režisors Zigurds Vidiņš, 50 min) par 1991. gada janvāra notikumiem Latvijā.

Atceres ekspozīciju veidojis kultūras centrs "Siguldas devons" sadarbībā ar Latvijas Kultūras koledžu. Barikāžu atcere Siguldā Latvijas Kultūras koledžas studentam Mikum Peiseniekam ir kā kvalifikācijas darbs režijā. Galvenais tā mērķis ir atcerēties, pieminēt un izjust pateicību pret cilvēkiem, kuri piedalījās barikādēs vai nu tieši – atrodoties kādā no objektiem, pienesot siltus dzērienus un ēdienus, veidojot muzikālu atmosfēru, vai arī domās – paliekot mājās un gaidot savus mīļos atpakaļ sveikus un veselus. Vēsturiskais notikums pēc režisora M. Peisenieka domām identificē stipru un patriotisku latvieti, tāpēc arī barikāžu atceres dienas veidošanā svarīgi ir parādīt, cik stipri mēs esam un cik daudz kopā spējam paveikt.

Lai barikāžu atceres dienu "Barikādēm 30" izbaudītu pilnīgi, kafejnīcas "Biskvīts" un "Kaķu māja" piedāvājumā 20. janvārī būs iespējams nobaudīt barikāžu laika virtuvi.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, iedzīvotāji izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Atgādinām, ka joprojām jāievēro piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu