Aicina uz sarunām ekspozīcijā "Sirdsapziņas ugunskurs"
21.10.2019.Līdz novembra beigām sestdienu pēcpusdienās (26. oktobrī, 9. un 23. novembrī) interesenti ir aicināti apmeklēt sarunas ekspozīcijā "Sirdsapziņas ugunskurs". Tikšanās reizēs runāsim par dažādām okupāciju sekām un to klātbūtni mūsu dzīvēs šodien, kā arī aplūkosim okupācijas seku izskaušanas gaitu un stratēģijas.
Lielākajā no Latvijas valsts simtgades ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" telpām ir izvietota Latvijas okupācijas vēstures hronoloģija, kuru veido okupācijas faktu virkne no 1939. līdz 1957. gadam. Katrs fakts uz laika skalas ir svarīga okupācijas vēstures liecība, taču raugoties uz to ar mūsdienu cilvēka acīm, tas apaudzis ar vēstures mītiem, radījis sekas, kuru klātbūtni joprojām vairāk vai mazāk jūtam un apzināmies šodien, pats par sevi (nereti arī tā sekas) ir vairāk vai mazāk pētīts un publiski skaidrots. Vairums ekspozīcijas hronoloģijā iekļauto okupācijas vēstures faktu un to sekas, lai gan akadēmiski pētīti, nebūt nav sabiedrībā plaši zināmi, kur nu vēl izskaidroti un izprasti, taču tie spēj kalpot kā lieliska viela sarunām par okupācijas vēsturi un tās mantojumu, tādējādi piedāvājot interesentiem iespēju izzināt ne vien okupāciju vēsturi, bet arī okupācijas vēstures mantojuma saikni ar mūsdienu sabiedrības problēmām.
26. oktobrī notiks diskusija "Latvijas Austrumu robeža un dzīve pierobežā (1939/1940-2019)"
Līdz ar fotogrāfiju, kas tikusi uzņemta 1940. gada 15. jūnijā PSRS specvienību uzbrukumā nopostītā Masļenku robežpunkta vietā uz Latvijas Republikas un PSRS robežas, un kuru esam izmantojuši 3. sarunai veltītā e-plakāta izveidē, piesakām 3. sarunas tēmu - Latvijas Austrumu robeža un dzīve pierobežā 1939. un 1940. gadā, kā arī šodien.
Mēs sarunāsimies par Latvijas Republikas un PSRS robežu toreiz un Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas robežu šodien, par kopīgo un atšķirīgo pierobežas dzīvē, par traģiskajiem notikumiem 1940. gada jūnijā, kad notika uzbrukums vairākām sardzēm uz Latvijas robežas un tika nopostīts Masļeku robežsardzes punkts. Mēs runāsim par šī senā notikuma sekām un mūsu Austrumu robežas drošības jautājumiem šodien.
Sarunas dalībnieki: grāmatas "Masļenku traģēdija-Latvijas traģēdija" (2000) autors, vēsturnieks Mag.hist. Andrejs Edvīns Feldmanis; robežsardzes veterāns, atvaļinātais pulkvedis, kurš dienesta laikā bija Valsts robežsardzes koledžas Robežsargu skolas priekšnieks, kā arī Valsts robežas pilnvarotais uz Latvijas Republikas - Krievijas Federācijas robežas Jānis Kononovs; grāmatas "Latgales pēdējie mohikāņi" (2018) līdzautore Rūta Šmite.
Moderatore: ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" kuratore Elīna Kalniņa.
Visas sarunas notiek ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" mājvietā, Pils ielas 12 pagalma ēkā Cēsīs.
Lai nodrošinātu sarunu pieejamību plašākam interesentu lokam, tās tiek filmētas un ievietotas ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" YouTube kanālā.
Sarunu ciklu rīko Ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonds tas top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Sarunu e-plakātu autori: Krista un Reinis Dzudzilo.
E-plakāta noformējumā izmantotā fotogrāfija, kurā redzamas Masļenku robežsardzes ēkas drupas, ir nozīmīga vēstures liecība, kas glabājas LNA LVVA krājumā, 2574. fonda 2. apraksta 7082. lietas 26. lpp.
Kontaktinformācija:
Ekspozīcijas kuratore: Elīna Kalniņa
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
/ mob.tālr.: 25445433
Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrības valdes priekšsēdis Pēteris Ozols
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
/ mob. tālr.: 29297513