Aizvadīti Baltā galdauta svētki 2017 | FOTO un VIDEO

09.05.2017.

Plaši lielākos un mazākos notikumos 4.maijā svinēti Baltā galdauta svētki, lai godinātu Latviju tās otrajā dzimšanas dienā – PAR dienā, kad Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Publiski pieejamā informācija liecina, ka Baltā galdauta svētki tika svinēti vēl plašākā nekā pērn, kad pirmo gadu tika aizsākta šī tradīcija. Svētkus bagātināja koncerti, sadziedāšanās, dzejas lasījumi, brīvdabas kino seansi un citas norises.

BALTĀ GALDAUTA SVĒTKU 2017 NORISES VIETAS

VIDEO - BALTĀ GALDAUTA SVĒTKI 2017 MEDIJOS

FOTO IZLASE - BALTĀ GALDAUTA SVĒTKI 2017

 

 

Rīgā Balto galdautu svētkus plaši aicināja svinēt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Esplanādē, kā arī Brīvības bulvāra svētkos pie Ministru kabineta. Jau otro gadu sanākšanu pie balti klāta galda un kaimiņu iepazīšanu, ko papildināja ozola stādīšana, rīkoja Brīvības gatves 354.nama iedzīvotāji. Koka ēku renovācijas centrs „Koka Rīga” organizēja pasākumu „Balti galdauti, baltas domas”, kur skanēja koncerti, notika motociklu parāde, kā arī bērniem veltīta zīmējumu teātra izrāde, radošās darbnīcas un spēles. Īpašu 4.maija programmu Rīgas pasažieru ostā piedāvāja Kuģis Romantika, bet sirsnīgu atmosfēru apkaimes iedzīvotājiem radīja topošā Magdalēnas kvartāla saimnieki Antonijas ielā.

Plaši Baltā galdauta svētki tika svinēti Latvijas novados. Salaspils kultūras nama „Rīgava” Mūzikas un mākslas dārzs piedāvāja tikšanos ar spilgtām Salaspils personībām: dzejnieku Knutu Skujenieku, rakstnieku Jāni Ūdri, vēsturnieku Jāni Šiliņu, vides žurnālisti Vaidu Salcēviču, NBS virsnieku majoru Pēteri Plečkenu un citiem. Vairākos novados svētkus svinēja aktīvi - Inčukalna iedzīvotāji svētkus atzīmēja ar kopīgām brokastīm un velobraucienu, savukārt Kalētu pagasta iedzīvotāji ar Tvīda velobraucienu, iepazīstot apkārtni. Mērsragā balti klāts galds sagaidīja orientēšanās sacīkšu finišā.

Baltu galdautu šajos svētkos klāja vairākās Latvijas skolās un pirmskolas izglītības iestādēs – Olaines 2.vidusskolas skolēni sadziedājās un sadancojās, kā arī kopīgi klāja galdu, apguva jaunas zināšanas par Latvijas vēsturi un nacionālajiem ēdieniem. Siguldas pirmsskolas izglītības iestādē „Pasaciņa” bērni gāja rotaļās un apguva latviešu dančus, savukārt Talsu novada Upesgrīvas internātpamatskolā notika dokumentālās filmas „Atmodas antoloģija” demonstrēšana un svētku mielasts pie kopīgi klāta svētku galda.

Baltā galdauta svētku tradīcija iedibināta arī ārpus Latvijas. Itālijā, Milānas provincē trīs dienu Eiropas latviešu nometne „Ceļā uz Baltā galdauta svētkiem” noslēdzās ar kopīgiem svētkiem pie balti klāta galda sarunās un stāstos ar kopā sagatavotiem priekšnesumiem un muzicēšanu Luksemburgas bērnu folkloras kopas „Mazās dzērves” vadībā. Baltā galdauta svētkos 4. maija vakarā Vācijas pilsētā Ķelnē piedalījās Latvijas hokeja valstsvienība pilnā sastāvā kopā ar Latvijas Republikas vēstniecības Vācijā vadītājas vietnieku Jāni Bērziņu un vēstniecības darbiniekiem. Baltā galdauta svētkus latvieši svinēja arī Lietuvā, un pēc Latviešu-dāņu biedrības iniciatīvas Dānijā. Sveicot Latviju simtgades atklāšanā, baltu galdautu bija klājusi arī Igaunijas simtgades svinību komanda.