Ar daudzveidīgu programmu aizvadīti Latvijas valsts simtgades notikumi Sanktpēterburgā

22.05.2018.

Ar daudzveidīgu programmu aizvadīti Latvijas valsts simtgades notikumi Sanktpēterburgā. Stikla mākslas muzejā M. Kirova vārdā nosauktajā Centrālā atpūtas un kultūras parkā apskatāma mākslinieces Andas Munkevicas mūsdienu stikla skulptūru izstāde “Nospiedumi”.

Izstādes apmeklētājiem iespējams novērtēt vairāk kā 40 stikla mākslas darbus, kas padara šo izstādi par lielāko šāda veida darbu ekspozīciju, kas 2018. gadā tiek izrādīta ārpus Latvijas.

Daudzās starptautiskās izstādēs un konkursos mākslinieces darbi ir pamanīti un novērtēti. Tie ir atstājuši neizdzēšamu nospiedumu, atklājot Latvijas valsts identitāti, kas atspoguļojas Latvijas tautas mākslā, kultūrā. Vijoties cauri gadu tūkstošiem atstājot piederības sajūtu savai nācijai un likteņiem.                                                                                                                          

Programmas ietvaros notika Baltijas valstu kinofestivāls, kurā tika izrādītas filmas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Dažas no filmām piedzīvoja pirmizrādes. Latviju ar savām filmām pārstāvēja režisore Ināra Kolmane, dodot iespēju skatītājiem novērtēt pavisam nesen iznākušo dokumentālo filmu “Dubultā dzīve. Sekss un PSRS”, un  režisore Madara Dišlere ar spēlfilmu “Paradīze 89”.

Par godu Latvijas simtgades notikumiem Sanktpēterburgā tika aicināti piedalīties latvieši un īpaši visu latviešu biedrību pārstāvji no visas Krievijas.

Konferencē “Krievijā dzīvojošo latviešu ieguldījums Latvijas Republikas neatkarības pasludināšanā” varēja klausīties lekcijas par tēmām, kas saistītas ar latviešu ieceļošanu un darbošanos Krievijā, t.sk. par studentu un biedrību darbību, inteliģences lomu un Latvijas valsts neatkarības dibināšanu, kā arī par latviešu mākslinieku darbību Krievijā. Konferencē ar lasījumiem uzstājās eksperti gan no Latvijas, gan no Krievijas – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes tiesību teorijas un vēstures zinātņu katerdras docente Elīna Grigore-Bāra, Krievijas Zinātņu akadēmijas Etnoloģijas un antropoloģijas institūta vadošā zinātniskā līdzstrādniece Svetlana Rižakova, mākslas zinātniece Tatjana Zeļukina, Smoļenskas latviešu biedrības vadītāja Tatjana Černova un Sanktpēterburgas latviešu biedrības pārstāve Ērika Družiņina. Svētkos kopā ar tautiešiem piedalījās Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš, ģenerālkonsule Sanktpēterburgā Irina Mangule, diasporas vēstnieks Atis Sjanīts un Pasaules Brīvo Latviešu apvienības pārstāvniecības vadītājs Jānis Andersons.

Diena izskanēja ar lielisku Saldus novada Druvas pagasta deju ansambļa “Druva” koncertu. Koncertā bija unikāla iespēja novērtēt XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku lieluzveduma “Māras zeme” repertuāru.

Programmas ietvaros latviešu diasporas organizācijas no visas Krievijas rīkoja apaļā galda diskusiju, lai atskatītos uz biedrību paveikto un izvirzītu mērķus tālākai darbībai.

Apaļā galda diskusijā daudz tika runāts par to, kas nepieciešams, lai latviešiem Krievijā nezustu saikne ar Latviju un etniskās piederības sajūta tiktu nodota no paaudzes paaudzē. Latvijas valsts simtgades biroja Reģionālo un nevalstisko projektu vadītāja Jolanta Borīte kopā ar biedrību pārstāvjiem no Maskavas, Usinskas, Smoļenskas, Omskas, Taras, Aukšbebru (Bobrovkas) ciema, Magadānas, Karsnojarskas, Ačinskas, Ufas,  Sanktpēterburgas un Pleskavas pārrunāja ikviena tautieša iesaistes iespējas Latvijas valsts simtgades aktivitātēs, par informācijas apmaiņu, par pilsoniskajām iniciatīvām un pozitīvajiem piemēriem pasaulē. Vairāki kolektīvi no Krievijas piedalīsies šovasar Rīgā dziesmu un deju svētkos.

11. augustā simts dienas pirms Latvijas valsts simtgades visā Latvijā un pasaulē notiks Simtgades Zaļumballe. Krievijā ar Kultūras ministrijas atbalstu tā notiks Omskas apgabala Bobrovkas pilsētas Augšbebru ciemā.

Latvijas dienu svinīgākais pasākums bija 18. maijā, kad par godu Latvijas simtgades svinībām, Latvijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā pagalmā īpaši tika godināts Latvijas karogs. Ceļā uz Latvijas valsts simtgadi Latvijas valsts simtgades  Jauniešu rīcības komiteja īsteno  2 x 2 jauniešu nometnes dalībnieku ieceri ka karogs simboliski ceļo pie tautiešiem pasaulē.

Svinīgajā pasākumā uzstājās latviešu kontrtenors Sergejs Jēgers un tautas deju ansamblis “Druva”.

Latvijas valsts simtgades notikumi šonedēļ turpināsies Maskavā, kur tiks godināts īpaši austais Latvijas karogs un kopā ar Maskavas latviešu kultūras biedrības kori “Tālava” koncertēs Apes novada kori un Kolkas koklētāju ansamblis.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu