Ar vēsturnieku priekšlasījumiem atklās Neatkarības karam veltītu grāmatu

21.03.2019.

Atzīmējot Latvijas Neatkarības kara (1918–1920) simtgadi, 27. martā Liepājas muzejā notiks Latvijas Nacionālā arhīva grāmatas „Cīņa par brīvību: Latvijas Neatkarības karš (1918–1920) Latvijas Valsts vēstures dokumentos. I daļa. 1918. gada 18. novembris – 1919. gada 16. aprīlis” atklāšana.

Grāmatas sastādītāji ir pazīstamie Latvijas vēsturnieki Dr. hist. Jānis Šiliņš un Dr. hist. Ēriks Jēkabsons. Grāmata veltīta latviešu nacionālo militāro formējumu pirmajam virspavēlniekam Oskaram Kalpakam un tajā apkopoti un komentēti Latvijas Valsts vēstures arhīva krājuma 190 dokumenti, kas satur nozīmīgu informāciju par Latvijas Republikas sākuma posmu.

Tajā pieejama informācija arī par Liepāju un tās apkārtni – aizsardzības spēku veidošanas sākumu Liepājā, Pagaidu valdības darbību, aizmugures vienību un iestāžu veidošanu un citi dokumenti. Grāmatā iespējams arī iepazīties ar zinātnisku ievadu, sastādītāju komentāriem, notikumu hroniku un personu rādītāju.

Atklāšanas pasākuma ietvaros notiks arī autoru priekšlasījumi. Dr. hist. Ēriks Jēkabsons stāstīs par Sabiedroto valstu misijām Liepājā līdz 1919. gada 16. aprīlim, bet Dr. hist. Jānis Šiliņš uzstāsies ar referātu “Nenotikušais karagājiens: pulkveža Jānis Apinis un Liepājas atbrīvošanas plāns 1919. gada aprīļa beigās”.

Dr. hist. Jānis Šiliņš ir Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks, kurš jau ilgāku laiku pētījis ar Latvijas Neatkarības kara vēsturi saistītus jautājumus, ir vairāku zinātnisku publikāciju un grāmatas “Padomju Latvija, 1918–1919” autors.

Dr. hist. Ēriks Jēkabsons ir Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors, neskaitāmu zinātnisku un populārzinātnisku rakstu, monogrāfiju un biogrāfisko vārdnīcu, recenziju un enciklopēdiju šķirkļu autors, publicējies daudzos ārvalstu zinātniskajos izdevumos: Polijas, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Vācijas, Krievijas, Baltkrievijas, Amerikas Savienoto Valstu,  u.c.

Grāmata tapusi žurnāla “Latvijas Arhīvi” sērijā “Vēstures avoti”. Tā izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu un ir iekļauta Latvijas Nacionālā arhīva simtgades pasākumu programmā. Pasākums ir bez maksas.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos Liepājas muzeja mājas un sociālo tīklu lapās. 

 

Inna Gīle
Vēstures doktora grāda pretendente,
Liepājas muzeja vēsturniece

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu