Atklāta virtuālā ekspozīcija "100 Madonas novada personības"

24.01.2018.

22. janvārī Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs, klātesot Latvijas Valsts prezidentam, tika atklāta virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības” un Latvijas valsts simtgades gads muzejā. Virtuālā ekspozīcija skatāma Izstāžu zāļu telpās un ir Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas Muzeju nozares attīstības programmas atbalstītā projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” pirmā posma izveide” rezultāts.

Foto: president.lv

Projekta ietvaros tika izveidota virtuāla ekspozīcija, kas apkopo ievērojamo Madonas novada personību dzīvesgājumu, viņu devumu kā novada, tā visas Latvijas kultūras, politikas, zinātnes, sporta un saimniecības jomā.

Ir izveidota virtuāla ekskursija par laiku no 1918. līdz 2018. gadam, kurā var iepazīties ar 100 personībām, kas dzimušas Madonas novadā, veltījuši savu darba mūžu Madonas novada kultūras un sabiedriskās dzīves attīstībā, šie novadnieki ir veidojuši madoniešus un Madonas novadu par tādu, kādu mēs to šodien redzam.

Personību saraksts iedalīts 5 daļās, izdalot šādas jomas:

Politiskie un sabiedriskie darbinieki, kur kā piemēru var minēt Hugo Celmiņu –Rīgas pilsētas galva, Latvijas Valsts ministru prezidents, aktīvu atmodas laika darbinieku Daini Īvānu, ģenerāli Jāni Ezeriņu, Pirmo Latvijas karaspēka vienības komandieri Oskaru Kalpaku;

Kultūras darbinieki, piemēram, rakstniece Ilze Indrāne, dzejnieks Leons Briedis, mākslinieks Imants Vecozols, deju skolotāja Dzidra Rubene, komponists Valdis Breģis, aktieris Dainis Grūbe, komponists un kordiriģents Jānis Norvilis, aktrise Olga Dreģe, režisors Vilis Lapenieks, Roberts Zuika, mākslinieks Ārijs Skride u.c.

Saimnieciskie darbinieki, piemēram, cukurrūpniecības tēvs Latvija – Jānis Lāže, uzņēmējs un mecenāts Roberts Hiršs, meteorologs Jānis Barloti, Meža dienu tradīcijas aizsācējs Pēteris Purviņš, dendroloģe Aija Kaškure.

No Madonas novada nāk arī olimpieši, aktīvi sportisti, tādēļ sadaļā sportisti piesaucam brāļus Lauri un Jāni Daiderus, biatlonistu Gundaru Upenieku, Pirmo latviešu olimpieti, daiļslidotāju Haraldu Blauu, biatlonistu Raivi Zīmeli;

Zinātnes un medicīnas darbinieku pulkā varam ieraudzīt tādus novadniekus kā bērnu ķirurgs, profesors Aleksandrs Bieziņš, profesors, mediķis Jānis Gaujēns, tautsaimniecības vēsturnieks Arnolds Aizsilnieks, arheologs Juris Urtāns, folklorists Artis Kumsārs, biotehnoloģijas pamatlicējs Mārtiņš Beķeris un vēl un vēl.

Šis saraksts ir daudz garāks un darbs pie personību saraksta papildināšanas tiks turpināts.

Foto: Laima Garā

Lai virtuālā ekskursija būtu saistoša visa vecuma apmeklētājiem, esam padomājuši par spēļu elementiem.

Sadarbojoties ar vietējiem fotogrāfiem, atlasījām vairākas fotogrāfijas ar Madonu un novadu, kā arī izvēlējāmies 2 senākas fotogrāfijas no muzeja krājuma, lai ikvienam būtu iespēja nosūtīt sveicienu no Madonas. Savukārt spēlē “Kas? Kur? Kad?” ikvienam ir iespēja izveidot rakstu Madonas muzeja avīzē. Šajā rakstā ir izvēlēts konkrēts gads – 1926.gads un reālas, šajā laikā esošas personas, kā arī aktuāli notikumi. Spēlētājam ir iespēja šo personu tikšanos un notikums salikt pēc sava prāta un beigās, par piemiņu, nofotografēties. Un nosūtīt vai pie mums muzejā izdrukāt.

Foto: Laima Garā

Pie ekspozīcijā ietverto personību dzīvesgājumu materiālu atlases, izpētes un apkopošanas strādāja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturnieki un speciālisti, bet ekspozīcijas stendu un tehniskos risinājumus izstrādāja projekta sadarbības partneri SIA ASPIRED.

Informāciju sagatavoja: Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāja Zane Grīnvalde

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu