Ģertrūdes ielas teātra digitālais piedāvājums programmai "Latvijas skolas soma"

03.03.2021.

Jau vairākus gadus daudzām Latvijas skolām pazīstams Ģertrūdes ielas teātris (ĢIT), kas programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros piedāvā izrādes 10.-12. klašu un, pēc skolotāja vērtējuma, arī pamatskolas pēdējo klašu skolēniem. ĢIT repertuārā ir ne tikai izrādes, kas iepazīstina jauno teātra skatītāju paaudzi ar laikmetīgo teātri, bet arī aptver jauniešiem aktuālu, svarīgu un interesantu tematisko loku.

Laikā, kad teātrī nevaram tikties klātienē, ĢIT piedāvā arī vairākas izrādes digitālā formātā, apgūstot jaunus medijus un uzturot saiti ar savu skatītāju.

"Taņas dzimšanas diena"

2020. gada pavasarī, kad tika izsludināta pirmā ārkārtējā situācija valstī, ĢIT un izrādes "Taņas dzimšanas diena" radošā komanda ātri reaģēja un pielāgojās situācijai, izveidojot darba digitālo versiju platformā Zoom un nosvinot tiešsaistē vairākas lieliskas Taņas jubilejas. Šobrīd izrāde tiek spēlēta Latvijas skolām pēc pieprasījuma. Lai arī izrādes digitālajā versijā skatītāji un mākslinieki nevar apsēsties pie kopīga, baltiem galdautiem klāta galda, saglabāts satikšanās un sarunāšanās koncepts, skolēniem un radošajai komandai satiekoties noteiktā laikā pie datoru ekrāniem. Katra izrāde ir unikāla un lielā mērā atkarīga arī no skatītājiem. Ja skolēniem ir tāda vēlēšanās, radošā komanda pēc izrādes labprāt atbild uz viņu jautājumiem par izrādi un tajā skartajām tēmām.

"Taņas dzimšanas dienas" pamatā ir Latvijas iedzīvotāju atmiņas, pārdomas un refleksijas par Latviju 20. gadsimtā. Izrāde aicina publiku ne tikai līdzdarboties, aktualizējot sadarbības un līdzatbildības principu, bet arī paskatīties uz vēstures notikumiem un to ietekmi no dažādiem rakursiem.

Izrāde priekšplānā izvirza tādas prasmes un vērtības kā empātija un tolerance, kritiskā domāšana, dialoga veidošana un prasme sarunāties, patstāvīga viedokļa formulēšana un pamatošana, spēja apzināt un akceptēt dažādus uzskatus un vērtējumus par vienu un to pašu parādību.

Teātris virtuāli - tapusi izrāde "Taņas dzimšanas diena WEB" (Anda Buševica, Kultūras Rondo)

Foto: Evija Sedola

"Jums ir apdegušas ausis"

2020. gada nogalē tapa arī tiešsaistes audio sajūtu izrāde "Jums ir apdegušas ausis", kas pēc biļetes koda ievadīšanas pieejama ĢIT mājaslapā jebkurā laikā.

Sajūtu teātra pamatā ir skatītāja iztēles un maņu – dzirdes, taustes, garšas, ožas un redzes – darbināšana. Audio izrāde "Jums ir apdegušas ausis" fokusējas uz dzirdi kā galveno maņu sajūtu pārraidīšanai.

Izmantojot ASMR (Autonomous sensory meridian response ir nomierinoša, patīkama sajūta, kas bieži izpaužas kā viegla tirpšana galvas pamatnes/kakla augšdaļas rajonā. Efektu var panākt ar skaņas vai vizuālas stimulācijas palīdzību) metodi un binaurālās skaņas iespējas, laikā, kad fiziska ceļošana ir liegta, skatītājs tiek aicināts ļauties audiālam piedzīvojumam. Šo izrādi katram ieteicams baudīt mierīgā, netraucētā atmosfērā, bet pēc tam kopīgi mācību ietvaros apspriest katra pieredzi – kā skaņa iedarbojas uz cilvēka maņām, kādas iztēles ainas un interpretācijas veido mākslinieku radītā skaņu pasaule utt.

Iztēles ceļojums, kad aizliegts ceļot, – audio izrāde "Jums ir apdegušas ausis" (Baiba Kušķe, LR1)

Saruna ar aktrisi Ievu Džindžu (PārMijas, LR3)

ĢIT audiāls ceļojums, ko sajust ar dzirdi (KŪL, radio NABA)

Ceļojums skaņās un pašam savā pasaulē (Linda Liepiņa, Diena)

Urdošās skaņu ainavas (Atis Rozentāls, KrodersLV)

Audio izrāžu tapšanas šarms (Daira Āboliņa, Kultūrdeva)

Foto: Elmārs Sedols

"Krēsls"

ĢIT jaunākais veikums ir tālizrāde “Krēsls” pēc Aleksandra Čaka stāsta motīviem. Izrāde pārstāv Čaka kā modernista noskaņas un estētiku, teātra valodā pārtulkojot nereālistisko stāsta situāciju un Čaka poētisko, izteiksmes līdzekļiem bagāto valodu, saskatot simbolisma un ekspresionisma iezīmes. Izrāde pievēršas galvenā varoņa Jura Gulēna pārdzīvojumiem, atrodoties ilgstošā izolācijā no ārpasaules un piedzīvojot pašam nemanāmas apziņas deformācijas. Iedvesmojoties no Aleksandra Čaka spilgtās, poētiskās valodas, ar objektu teātra un filmu ieskaņošanas paņēmieniem radošā komanda skatītāju ieved Jura Gulēna subjektīvajā pasaulē, kur iedomas un sapņi savijušies ciešā mezglā ar realitāti.

Cik tālu drīkstam iet un meklēt. Saruna ar izrādes veidotājiem (Baiba Kušķe, LR1)

Ģertrūdes ielas teātrī tālizrādes "Krēsls" pirmizrāde (LTV1, Rīta Panorāma)

Režisors Andrejs Jarovojs pēta izolācijas un skaņas tēmas (Ilze Auzāne, KDi)

"Krēsls" Ģertrūdes ielas teātrī (Kultūras ziņas, LTV1)

Ģertrūdes ielas teātrī tapusi tālizrāde "Krēsls" (Kultūras Rondo)

Runājošais kosmoss (Zane Radzobe, KrodersLV)

Brīvības telpa apziņas mijkrēslī (Valda Čakare, Satori.lv)

Cilvēks no vientuļās salas (Atis Rozentāls, KDi)

Pusnomodā (Kitija Baltcare, LSM)

Tālsaruna ar skatītāju (Ieva Rodiņa, LA, Kultūrzīmes)

Par Ģertrūdes ielas teātri

Ģertrūdes ielas teātris ir laikmetīgās mākslas skatuve, kas piedāvā skatītājam pašmāju un ārvalstu mākslinieku un to apvienību veidotas teātra, dejas un starpdisciplinārās izrādes, koncertus un izstādes. ĢIT darbību sācis 2009. gadā, un šobrīd no zāles Ģertrūdes ielā 101a, kur notiek atsevišķi pasākumi, kļuvis par vienu no spēcīgākajiem neatkarīgajiem teātriem Latvijā, rosinot pārmaiņas kopējā teātra sistēmā. Mūsu vērtības: aktualitāte, jūtīgums, radoši meklējumi, drosme, atvērtība, profesionalitāte, pārdomāta mērķtiecība.

Plašāka informācija par teātri un izrādēm: www.git.lv
ĢIT programmas "Latvijas skolas soma" koordinatore:
Eva Škenderska (Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! ; 22020616)

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu