Izstādi “Latvijas gadsimts” aicinās iepazīt sabiedrībā zināmu kultūras jomas pārstāvju vadībā

17.09.2019.

Šoruden Latvijas Nacionālais vēstures muzejs reizi mēnesī Vēlo otrdienu vakaros piedāvā 68 muzeju kopizstādi “Latvijas gadsimts” padziļināti iepazīt nevis vēsturnieku, bet gan sabiedrībā pazīstamu kultūras jomas pārstāvju vadībā. Norises sākums plkst. 18.00, vieta – Brīvības bulvārī 32, Rīgā.

24. septembrī pa izstādi interesentus vedīs tās dizaina koncepcijas un realizācijas autori – dizaineri INGUNA UN HOLGERS ELERI, LMA profesori, dizaina biroja H2E izveidotāji.

Saruna izstādē skars ne tikai par dizainu un muzejus, bet arī Latvijas vēsturi ne-vēsturnieka acīm, personisko un ģimenes pieredzi Latvijas simts gados.

Kā un kāpēc vēsturē iedziļinās dizainers? Vai vēsture var būt aizraujoša? Kā eksponāta stāstu un kuratora vēstījumu nogādāt līdz skatītājam? Kuri stāsti “Latvijas gadsimtā” dizaineriem šķituši visinteresantākie?

1. oktobrī gida lomā izstādē “Latvijas gadsimts” būs Jaunā Rīgas teātra aktieris VILIS DAUDZIŅŠ, kura balss skan izstādes skaņu ierakstos, audiogidā un citos materiālos. Aktieris arī savā darbībā apliecinājis aizrautīgu interesi par vēsturi un pagātnes līkloču atstātos nospiedumus cilvēku dzīvēs spējis talantīgi iemiesot skatuves tēlos. Ekskursijas laikā tiks runāts arī par paralēlēm starp aktiera iemiesotajiem tēliem un paša pieredzi. Drīzumā būs pieejama elektoniskā reģistrēšanās veidlapa šim pasākumam.

29. oktobrī iecerēta diskusija par bermontiādes laiku un varoņiem “Varoņstāsts Nr.1? Bermontiāde vēsturē, uz skatuves un kino”.

Diskusijas dalībnieki Dr. hist. JĀNIS ŠILIŅŠ, LKA profesore, Dr. art. INGA PĒRKONE-REDOVIČA un kinorežisors ASKOLDS SAULĪTIS stāstīs par bermontiādes atainojumu dažādos mākslas žanros, tās nozīmi priekšstatu veidošanā par Latvijas valsts izcīnīšanu un nacionālajiem varoņiem.

Kāds ir bermontiādes un Neatkarības kara tēls Latvijas kultūrā, kā tas veidojies, kas tajā uzsvērts un kas noklusēts?

26. novembra lekcijā “Nerealizētie arhitektūras lielprojekti”, ko lasīs RTU profesors, Dr. habil. art. JĀNIS KRASTIŅŠ, uzmanības centrā būs arhitektūra, kas iemieso laikmeta gaumi, estētiskos priekšstatus un politiskās ambīcijas.

Tiks runāts par vērienīgiem, ambicioziem projektiem, kas palikuši tikai skiču vai rasējumu stadijā: kādi tie bijuši un ko liecina par arhitektūru un attiecīgā laikmeta politiku?

10. decembra pievakares ekskursija-saruna izstādē notiks režisores KRISTĪNES ŽELVES vadībā. Viņas veidotā filma “Mērijas ceļojums” par Mēriju Grīnbergu un viņas mūža misiju glābt Latvijas muzeju vērtības II pasaules kara beigās kļuva par jaunu iedvesmas un pašapziņas avotu muzejniekiem.

Kā režisores izpētītais sasaucas ar izstādi “Latvijas gadsimts”, Latvijas muzeju potenciālu līdzdarboties aizraujošu stāstu atklāšanā un izstāstīšanā, un kādus vēl iespējamos kinovaroņus slēpj Latvijas vēsture?

Detalizētāk par pieteiktajiem pasākumiem un citām norisēm var uzzināt, sekojot informācijai facebook.com/LNVMuzejs, kā arī izstādes mājaslapā www.latvijasgadsimts.lv.

Izstāde “Latvijas gadsimts” ir 68 Latvijas muzeju velte valsts simtgadei, kas apskatāma Rīgā, Brīvības bulvārī 32, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Izstādē par vēstures notikumiem stāsta vairāk nekā 1500 priekšmetu – vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas –, kā arī interaktīvie mediji, kas sniedz iespēju skatīt, klausīties un piedzīvot valsts simts gadu vēsturi.

Kopš atklāšanas 2018. gada 4. maijā izstādi “Latvijas gadsimts” gada laikā apmeklējuši vairāk nekā 46 000 cilvēku: individuāli apmeklētāji un kolektīvi, draugu grupas, ģimenes un dzimtas, skolu klases un pedagogi, Latvijas un ārvalstu amatpersonas, diplomātiskie pārstāvji. Izstādes apmeklējums iekļauts projektā “Latvijas skolas soma”. 2019. gada sākumā izstāde “Latvijas gadsimts” saņēma Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvu “Kilograms kultūras 2018” kategorijā Mantojums.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu