Jāņa Rozes apgādā iznākusi jauna krāšņa un reprezentabla grāmata “Latviešu brīnumu pasakas”

10.08.2017.

Par godu gaidāmajai Latvijas valsts simtgadei apgādā Jāņa Rozes apgādā iznākusi jauna krāšņa un reprezentabla grāmata “Latviešu brīnumu pasakas”. Šajā izlasē iekļautas 12 skaistas un izplatītas brīnumpasakas, bet izraudzītas savdabīgākas, mazāk zināmas šo pasaku versijas, lai lasītājiem būtu interesantāk. Vienlaikus Kaijas Marisandras Straumanis tulkojumā klajā nāk arī šīs grāmatas izdevums angļu valodā Latvian Fairy Tales.

Var šķist, ka skarbā, senu mītu un eposu atbalsīm pilnā brīnumpasaku pasaule nav gluži piemērota un saprotama bērniem. Tikai vienā no šīs grāmatas divpadsmit pasakām neviens nenomirst, trijās ir kāds mirušais vai uz laiku noburtais, bet pārējās pasaku varonis nesaudzīgi nokauj daudzgalvainus pūķus un velnus, milžus un raganas.

“Klasiskajā brīnumu pasakas struktūrā ir trīs pārbaudījumu veidi – sākumā tiek pārbaudītas varoņa spējas būt līdzjūtīgam, attapīgam, un viņš iegūst zināšanas vai brīnuma līdzekli, kas noderēs tālāk. Centrālais pārbaudījums nereti ir pūķa uzvarēšana un/vai nolaupītās/noburtās princeses atbrīvošana – arī tas var tikt trīskāršots, un katru reizi pieaug pretinieka spēks un baismīgums. Un tad seko papildu pārbaudījums – mājupceļā izvairīties no briesmām un savu palīgu ļaunprātības. Nereti varonis pēc tam uz noteiktu laiku paslēpjas… Šādās pasakās pētnieki saskata arī senas pusaudžu iesvētību rituālu pazīmes – ir simboliski jānomirst, jānolaižas pazemē, jāpadzīvo nabadzības pasaulē, jādodas ceļojumā un jāuzvar savi iekšējie dēmoni, lai iegūtu pieredzi, kas dod tiesības būt pieaugušam un atbildīgam par citiem.

Pasakas palīdz bērnam kļūt par pieaugušu cilvēku un pieaugušajam – kļūt atbildīgam par to, kas notiek šajā pasaulē.” (Dr. philol. Guntis Pakalns)

Grāmatas māksliniece Gita Treice ilustrējusi un dizainējusi ap 100 grāmatu, vairāk nekā 20 no tām saņēmušas apbalvojumus Latvijas un Baltijas mērogā. Švīkas un dūmaka viņas ilustrācijās kļūst par īstiem, drošiem un neapstrīdamiem vizuālās realitātes elementiem, kas dod vaļu uztverei un iztēlei. Gitas Treices zīmēto tēlu ieplestās acis raugās no šīm švīkām un dūmakas kā no īstas, apaļas pasaules, ko mēs neredzam, bet kurai ticam. Cauri noslēpumainajai dūmakai vīd spocīga, zeltaina gaisma, un gaismas atspīdumi kā maldugunis izbirst pa grāmatu.

Sastādītāja: Inga Karlsberga
Priekšvārds un komentāri: Guntis Pakalns
Māksliniece: Gita Treice
Tulkojums angļu valodā: Kaija Marisandra Straumanis

Grāmatas izdošanu angļu valodā finansiāli atbalstīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un Latvijas Kultūras ministrija.

Grāmata ir pieejama visās Jāņa Rozes grāmatnīcās.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Lejasmeijere
Jāņa Rozes apgāda    
mārketinga vadītāja    
67501568                  
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu