Notiek kopienas teātra projekts "Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani"

18.06.2018.

Kas notiek pēc tam, kad pasaules meistarīgākais stāstnieks Viljams Šekspīrs ceļa līkumā sastop latviešu cilvēku stāstu meistaru Rūdolfu Blaumani? Par ko viņi runā un kurp iet tālāk?

Kas notiek, kad latvieši, kuri teātri mīl tā, ka varētu kādā ievākties uz dzīvi, katru savu teiku, nostāstu, kaimiņa lielo noslēpumu, Lielvārdes jostas slepeno kodu un iemeslu, kādēļ Velns katru nakti postīja baznīcas, mēģina iestudēt, izstāstīt un parādīt viens otram?

2018. gada 26. februārī ar meistarklasēm britu ekspertu vadībā fonds INITIUM sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Latvijas Kultūras ministriju uzsāka divu gadu projektu “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani”. Projekta mērķis ir ieviest kopienas teātra metodi Latvijā.

“Mums Latvijā ir tūkstošiem lielisku stāstu, ar kuriem dalīties, kas stāsta par mums pašiem, mūsu vietām, šodienu, vēsturi, senām un mūsdienīgām tradīcijām. Kopienas teātris ir lielisks veids, kā šos stāstus pastāstīt, padarīt dzīvus. Latvija ir vieta, kur teātri mīl, un pie mums līdztekus valsts, pašvaldību un nevalstiskajiem teātriem pastāv vairāki simti amatierteātru, skolu teātru, jauniešu teātru, improvizācijas teātru, u.c. Ja profesionālajos teātros mēs varam skatīt dažādas teātra formas un izteiksmes līdzekļus, tad Latvijas reģionos – amatierteātru laukā - eksperimentu ar formu vēl ir salīdzinoši maz. Maz pieskaramies arī tām tēmām, kas vietējo cilvēku skar ļoti tieši, personīgi un emocionāli. Ar šo – vērienīgo Latvijas valsts simtgades projektu – gribējām iedot mūsu cilvēkiem visā Latvijā jaunus un jaudīgus instrumentus, kas palīdzēs veidot visdažādāko formu jauniestudējumus maksimālā sasaistē ar vietējām kopienām”,  tā par metodikas nepieciešamību Latvijā saka projekta koordinatore Ieva Niedre.

Kopienas teātris ir pasaulē populāra metode (community theatre, applied theatre) un teātra mākslas veids, kas vērsts uz kādas kopienas (iedzīvotāju grupas kādā konkrētā teritorijā) attīstīšanu, izzināšanu un vienošanu ar teātra līdzekļiem. Kopienu teātrī var apvienot dažādas mūsdienu teātra formas - kā klasiskākas, tā netradicionālākas: parādes teātri (parade theatre), no vietas iedvesmotu teātri (sight specific theatre), pašradītu teātri (devised theatre), kā arī dokumentālā teātra formu verbatim.

Kopienas teātris var apvienot daudzveidīgus elementus no profesionālā teātra, amatierteātra, antropoloģijas, stāstniecības, u.c. Tā mērķis ir izzināt kādas kopienas fenomenus, stāstus, caur tiem veicinot lokālpatriotismu un vietas piederības sajūtu.

12. jūnijā noslēdzās pirmā projekta daļa, kurā dalībnieki 4 meistarklašu sesiju garumā apguva metodi dažādu ekspertu vadībā. Meistarklases norisinājās 11 dažādās Latvijas vietās – Rīgā, Smiltenē, Kuldīgā, Iecavā, Dobelē, Skaistkalnē, Varakļānos, Dundagā, Žīguros, Cēsīs un Cīravā.

Projekta dalībnieki ir ap 80 Latvijas amatierteātru un profesionālā teātra režisori, improvizācijas teātra treneri, horeogrāfi, stāstnieki, antropologi, kultūras darbinieki un citi cilvēki, kas strādā ar dažādām kopienām Latvijas teritorijā.

Meistarklases vadīja tādi izcili kopienas teātra eksperti kā  Ian Yeoman un Kama Roberts (UK), Emma Battesti (FR), tostarp arī Latvijā ļoti labi pazīstamie teātra grandi Baņuta Rubess (CAN/ LV), Jan Willem van den Bosch (UK/ NL).

2018. gada jūlijā sākas otrais projekta posms, kur gada garumā 10 no dalībnieku piedāvātajiem stāstiem tiks iestudēti Latvijas kopienās.

Iestudējumu tapšanā līdztekus amatierteātru režisoriem iesaistīsies arī vietējie profesionāļi – dramaturgi, horeogrāfi, aktieri un režisori (Dmitrijs Petrenko, Edgars Niklasons, Sandija Kalniņa, Kristīne Brīniņa, Jānis Putniņš, Jānis Kronis, LKA režijas studenti, Liepājas universitātes aktiermeistarības studenti, u.c). Savu vēlmi piedalīties vairāku konkrētu iestudējumu tapšanā ar vietējām kopienām izteikuši arī pirmās daļas eksperti Emma Battesti un Jan Willem van den Bosch. Konkrēti iestudējumi un to radošās komandas tiks izsludinātas 2018. gada jūlijā.

Projekta tapšanu atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālais Kultūras centrs, British Council, Cēsu kultūras un tūrisma centrs, Cīravas pagasts, Smiltenes kultūras centrs, Kuldīgas novada dome, Iecavas kultūras cnams, Dobeles bērnu un jauniešu centrs, Vecumnieku novada dome, Viļakas novada dome, Varakļānu novada dome, Dundagas Kultūras pils, Jāņa Akuratera muzejs, viesnīca 2Wheels.

Preses relīzi sagatavoja:
Ieva Niedre,
Fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja,
+371 29722602, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu