Laikmetīgā iestudējumā atdzims Alfrēda Kalniņa opera "Baņuta"

21.07.2020.

2020. gadā aprit 100 gadi kopš pirmās nacionālās latviešu operas "Baņuta" pirmizrādes. Opera atdzims jauniestudējumā, kura autori ir mūzikas teātra kolektīvs "Hauen und Stechen" (Vācija), sadarbojoties ar teātra trupas "KVADRIFRONS" aktieriem, mūzikas dramaturgu Evartu Melnalksni, komponistu Jēkabu Nīmani un solistiem Lauru Grecku, Armandu Siliņu, Sniedzi Kaņepi. Šobrīd Latvijas un Vācijas radošās grupas satikušās mēģinājuma procesā Tallinas ielas kvartālā.

Ārkārtējo apstākļu dēļ vispirms taps iestudējuma video versija, savukārt nākamgad iecerēta arī izrāde ar skatītāju klātbūtni. Alfrēda Kalniņa opera "Baņuta" savulaik tapusi laikmetu griežos: librets rakstīts neilgi pirms 1905. gada, mūzika – 1. Pasaules kara izskaņas laikā, pasaules pirmizrāde notika 1920. gada 29. maijā jaundibinātajā Latvijas valstī. Svinot Latvijas valsts simtgadi un šīs nozīmīgās operas simtgadi, Berlīnes mūzikas teātra kolektīva "Hauen und Stechen" režisore Franciska Kronfota (Franziska Kronfoth) sadarbībā ar dramaturgu Evartu Melnalksni un komponistu Jēkabu Nīmani radīs jaunu interpretāciju operas dramatiskajam vēstījumam. Covid-19 apstākļu dēļ šogad taps operas video versija, savukārt izrādi klātienē skatītāji būs aicināti baudīt nākamā gada pavasarī. Iestudējums būs mūsdienīgs, atklājot gan šobrīdējo Latvijas politisko aktualitāti, gan paverot jaunus skatuviskos apvāršņus.

Jauno partizāni Baņutu no nāves asiņainā sadursmē izglābj svešinieks Daumants. Taču nāves vīzijas un maģiskas zīmes rāda, ka nežēlīgais liktenis nav novēršams. Laimīgas ģimenes dzīves vietā Baņuta nonāk atriebības, politisku intrigu un aizliegtas kaislības tīklos. Spēcīgo, neatkarīgo Baņutu, kura tik dedzīgi tiecas pēc mīlestības, apzīmogo svešādības un atraidījuma pieredze. Pirmās latviešu operas mūsdienu iestudējumā savīsies baltu mītiskās pagātnes liecības ar cilvēku pieredzi 20. gadsimta karos, kuru cīņas nebeidzās arī pēc atgriešanās no frontes līnijas, īpaši, ja tās bija sievietes.

"Pirmoreiz izdzirdot operas vēstījumu ar jaudīgo Baņutas tēlu centrā, tas mani ļoti iedvesmoja. Šajā iestudējumā Baņuta tiks atbrīvota no iepriekšnoteikta traģisma un upurjēra funkcijas, piešķirot viņai briedumu un performatīvu pašnoteikšanos. Vēlamies radīt skatuvisku intensitāti, kas uzsver operas notikumu straujumu un nežēlību, vienlaikus spēlējoties ar groteskiem un humoristiskiem elementiem. Iestudējumā tiks apvienotas laikmetīgā mūzikas teātra performatīvās prakses ar dramatiskā teātra paņēmieniem, radot spilgtu, enerģisku un pulsējošu teātra valodu. Nozīmīga izrādes tapšanā ir arī  telpa, kurā tā notiks – "Tu jau zini kur" betona garāžai un to iekļaujošajam Tallinas ielas kvartāla pagalmam," iecerē dalās Franciska Kronfota.

Mūzikas teātra kolektīvs "Hauen und Stechen" jau gandrīz desmit gadus aktīvi darbojas Berlīnes neatkarīgajos teātros, kā arī veidojis iestudējumus Hamburgas Valsts operā, Bavārijas Valsts operā Minhenē un citur.

Operas radošā komanda:
Komponists: Alfrēds Kalniņš
Libreta autors: Artūrs Krūmiņš
Režisore: Franciska Kronfota (Franziska Kronfoth)
Muzikālie vadītāji: Romāns Lembergs (Roman Lemberg) sadarbībā ar Jēkabu Nīmani Dramaturgs: Evarts Melnalksnis
Scenogrāfija un kostīmi: Lota Henša (Lotta Hensch)
Producenti: biedrība "Sansusī" un "Story Hub"

Iestudējumu atbalsta Gētes institūts un VV Foundation, Rīgas dome, kā arī Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammas "Latvijai – 100" ietvaros, kuras tēma šogad ir "Brīvība".

Papildu informācija:
Marta Kontiņa, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , mob. 29343143

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu