Latgolys symtgadis kongresa eiszinis - 63 dīnys da kongresam

03.03.2017.

Latgolys symtgadis kongresā ar prīšklasejumu "Rēzeknes Kongresa 65 gadu atcere Amerikā" pīsateics Juoņs Dimants, juniors. Juoņs Dimants savulaik ir bejs Andryva Jūrdža fonda vadeituojs, pīsadalejs i iniciejs daudzys aktivitatis. Sūpluok ar Ontuonu Tutinu jī apzynuoja trymdā asūšūs latgalīšus, syutūs zinis LKB, kai ari jau ir izsyutejuši trymdys medijim relizi par Latgolys symtgadis kongresu itūgod i davuši raksturuojumu leidzeigam pasuokumam trymdā, 35 godus atpakaļ:

Ārzemēs, ASV ir notikuši divi sarīkojumi veltīti 1917. gada Rēzeknes Kongresa atcerei. Pirmo reizi 1967. gadā Indianapolē, Indianā tika atzīmēti 50 gadi, bet otro reizi 1982. gadā no 2. līdz 4. jūlijam Vandavegā, Viskonsīnā, notika 65 gadu atcere, kur piedalījās vairāk nekā 120 dalībnieki ar plašu programmu, kas atspoguļoja Latgales kultūrvēstures gaitas.

Tajā laikā ārzemēs vēl darbojās organizācijas, kas vairs nešķiroja tautiešus, no kurienes viņi nākuši, bet visi kopā risināja daudzus nepabeigtos darbus un ieceres, kā piemēram – katras valodas mācīšanai vispirms ir nepieciešams vienveidīgs rakstības veids – noteikta vienveidīga ortogrāfija, pie kuras Latvijā tika un tiek veikts liels un radošs darbs. Gluda literārā valoda – dialekta ortogrāfija ir svarīga vēsturei teica Prof. L.Latkovskis, Sr. “Nav nekādu problēmu, kuŗas nevarētu  atrisināt, ja sanākam kopā un izrunājam tās lietišķi un intelektuāli”, teica Profesors Latkovskis. Tā  tas  bija, kad cēla  Tautas pili, Atbrīvošanas pieminekli Rēzeknē, utt..

1917. gada 8. maijā Rēzeknē sanāca pagastu un draudžu deputāti un pieņēma lēmumu apvienoties ar vidzemniekiem un kurzemniekiem. Ar šo lēmumu tika likts pamats Latvijas valstij. Šī kongresa atcere Latvijā bija aizliegta, bet Amerikas latviešu katoļu aprindas nolēma rīkot šī Kongresa 65 gadu atceri, Amerikas Latviešu katoļu apvienības (ALKA) un Latgales Pētniecības institūta izkārtojumā.

Izveidotā Rīcības komitejā darbojās Jānis J. Dimants, Jr., M.D.,- ALKAS prezidents, Pr. B. Baginskis, Antons Tutins – Dzintars (Latviešu katoļu studentu un akadēmiķu apvienība) prezidents, Pr.S.Škutāns, V. Strauts, Francis Teirumnīks – Latgales Pētniecības institūta vadītajs un Francis Zeps. Atceri nolēma rīkot Mariāņu tēvu īpašumā Vandavegā, Viskonsīnā, 1982. gada 2. līdz 4.jūlijam. Atceres priekšsēdis bija Dr. Dimants, bet atceres norisi vadīja A.Tutins.

Atcerē aktīvi piedalījās Latvijas sūtniecības Vašingtonā vadītājs Dr. Anatols Dinbergs, Francis Zeps, kas bija 1917. gada kongresa delegāts un Pr. A Pekšs, kas kā 14 gadu zēns Kongresa gājiena priekšgalā bija nesis sarkanbaltsarkano karogu.

Visas trīs dienas tika pavadītas draudzībā un lielā sirsnībā. Visi priecājās, ka atcere nebija sasteigta un pārslogota ar referātiem. Klātesošie izteica pateicību A. Tutinam par atceres tik demokrātisku novadīšanu visas trīs dienas.

                                                                                                         Jānis J. Dimants, Jr., M.D.

                                                                                                        Antons Tutins, MBA

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu