Latvijas Nacionālā teātra piedāvājums programmā "Latvijas skolas soma"

06.10.2021.

Latvijas Nacionālais teātris kultūrizglītības programmā "Latvijas skolas soma" turpina piedāvāt plašu izrāžu klāstu skolēniem. Izrādes pieejamas gan klātienē, gan digitāli, kā arī uz skolām dodas izbraukuma lekcija-izrāde "Kas ir teātris?".

Teātra piedāvājums programmā "Latvijas skolas soma" (pdf)

"Ferdinands un Luīze" | klātienē

Izrāde "Ferdinands un Luīze"

Divi jauni cilvēki un viņu pirmā mīlestība, ko sagrauj vecākas paaudzes aprēķins – tāda ir Fridriha Šillera "vētru un dziņu" laikmetā rakstītas lugas tēma. Šī meitene ir radīta šim vīrietim – saka lugas galvenais varonis Ferdinands par savu Luīzi, bet viņa tēvs ir augstmanis galmā, kurš vēlas saglabāt ietekmi un varu visās dzīves jomas un noteikt arī dēla dzīvi. Pieradis izvēlēties jebkurus līdzekļus, viņš savij tādu intrigu tiīklu, no kura nevar izkļūt.

Plašāk: teatris.lv/izrade/ferdinands-un-luize

"Sapnis vasaras naktī" | klātienē

Izrāde "Sapnis vasaras naktī"

Šī ir Šekspīra neparastākā luga, kuras darbība notiek vasaras saulgriežos. Jauno mīlētāju pāris, kuru kāzām pretojas valdnieks, nolemj bēgt, bet apmaldās mežā. Pamodušies no īsas snaudas, viņi izrādās ierauti mistiskos notikumos, un nevienam no viņiem nav īsti skaidrs, vai turpinās sapnis vai tomēr tā ir īstenība. Tieši šai pašā laikā uz pili ir uzaicināti amatierteātra aktieri, kas gatavojas izrādei, ar ko paredzēts kuplināt kāzu svinības. 

Plašāk: teatris.lv/izrade/sapnis-vasaras-nakti

"Svina garša" | ieraksts Izrāde "Svina garša"

1940. un 1941. gadā Latvijā straujā tempā nomainās lielvalstu varas, un latviešu puisis Matīss no Torņakalna, kurš nevēlas karot ne vienā, ne otrā frontes pusē, mēģina būt malā. Protams, tas neizdodas. Nepieciešamība izdzīvot frontes aizmugurē, uzdzīve un andelēšanās ar kreiso preci, pirmā sastapšanās ar mīlestību, nodevību, nelietību, žēlsirdību, un svina garša mutē. Gan no nomaldījušās lodes, gan no tā, kas notiek ar Latviju.

"LATVIJA. XX gadsimts" sērijas romāns - Māra Bērziņa "Svina garša" - tūlīt pēc iznākšanas nokļuva apspriestāko grāmatu vidū un uz Nacionālā teātra skatuves. Dēku un piedzīvojumu romāns, no vienas puses, traģikomisku notikumu virkne, kas maina cilvēku dzīves, no otras puses.

Plašāk: teatris.lv/izrade/svina-garsa-izrades-ieraksts

"Latvieši" | ieraksts

Izrāde "Latvieši"

Vācbaltiešu jaunekļa Garlība Merķeļa acīm, latvieši nav pārāk pievilcīga tauta – viņi ir vergi, dzer, dzīvo nožēlojamos apstākļos un nav izglītoti. Latvijas simtgades laikā jaunā dramaturģe Justīne Kļava kopā ar tikpat jauno režisoru Tomu Treini nolēma palūkoties – vai tiešām ar mums bija tik slikti? Varbūt mēs bijām viltīgi un tikai izlikāmies par nabadziņiem, lai iežēlinātu kādu? Un vai tā nenotiek arī šodien? Kā ir ar tavu pašapziņu un drosmi?

Plašāk: teatris.lv/izrade/latviesi-izrades-ieraksts

"Indrāni" | ieraksts

Izrāde "Indrāni"

Tad, kad tu esi Edžiņa vecumā, ir patiešām grūti saprast savu vecāku un vecvecāku strīdus, tomēr izrāde piedāvā iespēju vismaz mēģināt ieklausīties vecāku paaudzes sapņos, cerībās, sāpēs un aizdomāties, ka vēl pēc dažiem gadiem viņu vietā būsi un līdzīgas problēmas risināsi tu. Vienlaikus šis iestudējums ļauj ieraudzīt labākos Nacionālā teātra aktierus un padomāt, kāpēc šī ir viena no visu laiku labākajām latviešu lugām.

Plašāk: teatris.lv/izrade/indrani-izrades-ieraksts

"Sarkangalvīte un vilks" | ieraksts

Izrāde "Sarkangalvīte un vilks"

Reiz sensenos laikos dzīvoja Sarkangalvīte un Vilks. Viņi dzīvo joprojām..
Ir jauka un saulaina diena. Sarkangalvītes Mamma rosās pa savu pīrādziņu bodi, kas ir labākā visā apkaimē, un, miltiem putot, rullē mīklas kalnus, jo viņai jāveic milzīgs pasūtījums. Dienas ierasto ritmu izmaina Vecmāmiņas zvans, kā rezultātā rodas plāns – Sarkangalvīte pirmo reizi pie Vecmāmiņas dosies viena pati. Aiznesīs pīrādziņus, palīdzēs atrast brilles. Pie Mammas ierodas Mednieks un piesakās palīdzēt darbos. Lieliski! Sarkangalvīte dodas ceļā, kas ir piedzīvojumiem pārbagāts, jo Mežu pārvalda Meža parlaments – Zaķis, Tītars, Ods, Bebrs un Ķirzaka, kas Sarkangalvīti mudina rīkoties pēc pašu izdomātiem likumiem, tā sargājoties no Vilka. Tomēr, lai kādi būtu Meža likumi, Vilku interesē tikai viens vienīgs – ēšanas likums. Ko nu? Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību.

Plašāk: teatris.lv/izrade/sarkangalvite-un-vilks-izrades-ieraksts

"Sudraba slidas" | ieraksts

Izrāde "Sudraba slidas"

Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu. Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi... Izrāde vecākiem, kas vēlas saviem bērniem uzdāvināt ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā. Un, protams, bērniem.

Plašāk: teatris.lv/izrade/sudraba-slidas-izrades-ieraksts

"Tikšanās vieta - Rīgas pilsētas II teātris" | ieraksts

Izrāde "Tikšanās vieta - Rīgas pilsētas II teātris"

Valsts dibināšanas dienas simulācija, iespēja pašiem personīgi atgriezties 100 gadus senā pagātnē, Rīgā, Pilsētas II teātrī, kur kopā sanāca gan drosmīgi un stratēģiski valstiski domājoši, gan vienkārši avantūristiski noskaņoti un nejauši iesaistīti cilvēki, kas pieņēma vēsturisko Latvijas Republikas proklamāciju. Starp patriotiski un jūsmīgi noskaņotiem, bija arī skeptiski un visu apšauboši cilvēki, starp gudriem un erudītiem – apjukuši – visas šīs balsis skanēs jums ausīs, un jums būs jāizšķiras, pie kuriem vēlaties piederēt jūs.

Plašāk: teatris.lv/izrade/tiksanas-vieta-rigas-pilsetas-ii-teatris-izrades-i

Izbraukuma izrāde-lekcija "Kas ir teātris?"

Izbraukuma izrāde-lekcija "Kas ir teātris?"

Tas ir aizraujošs 40 minūšu piedzīvojums, kurā tiek stāstīts par teātra un mākslas jēgu mūsdienu pasaulē, demonstrēti video fragmenti no izrādēm, sniedzot komentārus par redzamo, rādot, kā dzīvo un strādā Nacionālā teātra aktieri un citi darbinieki. Izrādē - lekcijā piedalās teātra jaunie aktieri, kuri jauniešiem ir gatavi godīgi pastāstīt par savu pieredzi, par to, kā darbojas teātris. Tā ir iespēja gūt izpratni un interesi par aktiera, režisora, butafora, horeogrāfa, komponista, scenogrāfa profesiju.

Kontakti:

Ilze Blauberga

Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , 26455522

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu