Latvijas Pasts izdod pastmarku par godu pirmajai latviešu operai "Baņuta"

30.06.2020.

Latvijas Pasts 2020. gada 3. jūlijā izdod jaunu pastmarku par godu komponista Alfrēda Kalniņa (1879–1951) sacerētajai operai "Baņuta", kam šogad aprit 100 gadu, kopš tā pirmo reizi iestudēta Latvijas Nacionālajā operā. Jauno pastmarku sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā veikals.pasts.lv. Interesentus par pirmās dienas zīmogošanas iespējām aicinām rakstīt uz e-pasta adresi: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! .

Jaunā pastmarka izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir € 1,00, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1000 eksemplāru tirāžā. Filatēlijas izdevumu dizaina autore ir māksliniece Lilija Dinere.

Pastmarkas un aploksnes vizuālajā noformējumā māksliniece izmantojusi scenogrāfa Jāņa Kugas operai Baņuta veidotā dekorācijas meta "Valguša pils" (1940) reprodukciju no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma, fotoattēlu no operas "Baņuta" pirmā cēliena (1920), kas glabājas Latvijas Nacionālās operas un baleta arhīvā, kā arī Latvijas Universitātes Akadēmiskas bibliotēkas Misiņa bibliotēkas materiālus.

"Baņuta" ir latviešu pirmā nacionālā opera, kuru vairāk nekā pirms 100 gadiem sacerējis komponists Alfrēds Kalniņš, pamatojoties uz arhitekta un literāta Artūra Krūmiņa (1879–1969) 1903. gadā radīto libretu.

2020. gada 28. maijā apritēja 100 gadu kopš operas pirmizrādes Latvijas Nacionālajā operā. "Baņuta" tiek uzskatīta par latviešu klasiskās mūzikas simbolu.

Tā kā drošības prasību dēļ patlaban atcelti publiskie pasākumi, tajā skaitā pastmarku pirmās dienas zīmogošana pasta nodaļās, pastmarku kolekcionāri un filatēlijas interesenti par pastmarku zīmogošanas iespējām aicināti sazināties ar Latvijas Pasta Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamentu, rakstot uz e-pasta adresi: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! .

Jauno pastmarku un aploksni "Opera Baņuta – 100" iespējams aplūkot šeit.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 10. jūlijā.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu