Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Kim? atklāj izstādi Helsinkos

29.01.2018.

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar lepnumu izziņo savu pirmo Latvijas valsts simtgades programmas izstādi ārvalstīs – somu-ebreju mākslinieces Dafnas Maimonas personālizstādi “Ģimenes bizness”, kas būs skatāma SIC mākslinieku telpā Helsinkos no šī gada 3. februāra. Rīgā izstādes turpinājums būs skatāms no 20. aprīļa. Savos darbos māksliniece stāsta sabiedrības augšanas un kopā būšanas pieredzi, kas būtiska Baltijas jūras reģiona, Eiropas un pasaules kontekstā.

Dafnas Maimonas "Orient Express Yourself" performance "Lilith Performance Studio" (2017)

“Ģimenes bizness” ir trešais pasākums izstāžu un performanču sērijā, kuru aizsāka autobiogrāfisks un mikro-vēsturisks pētījums, kas atskatījās uz Somijas pirmo kebabu un falafelu restorānu Orient Express, kuru atvēra mākslinieces ebreju tēvs 1985. gadā. Restorāns, kas atradās Forum iepirkšanās centrā pašā Helsinku viducī, iepazīstināja somus ar iepriekš nezināmām delikatesēm no Tuvajiem Austrumiem.

Pirms pāris gadiem Maimona atrada visai savādu lielbudžeta reklāmu no 1986. gadā, kuru producēja viņas tēvs un kas dinamiskā stāstā izmantoja viņa paša eksotismu, lai Somijā reklamētu savus kebabus. Izmantojot šo video relikviju un savas atmiņas, māksliniece ir pārveidojusi reklāmu un no jauna iztēlojusies restorānu.

“Ģimenes biznesa ideja patiešām varētu vispārīgi raksturot manus darbus,” stāsta māksliniece – visai bieži viņa rada īslaicīgas un nelielas kopienas, kas pārvērtē stereotipiskas konstrukcijas. “Caur šīm kopienām es pētu elementus, kas materializējas manos darbos – ietekmi raisošas konstrukcijas un to ekonomijas,” turpina Dafna Maimona.

Šobrīd Orient Express eksistē pasaulē, kas atrodas pāri kapitālam. Vispirms restorāns tika uzbūvēts Lilith Performance Studio telpā kā performance Orient Express Yourself. Tā bija aprīkota ar funkcionējošu virtuvi, ko papildināja “restorāna darbinieki”, kuru uzdevums bija pārdot falafelus apmaiņā pret skatītāju pašu vārdiem. Pircēji maksāja cenu, kas svārstījās no 15 līdz 299 vārdiem, un atbildēja uz jautājumiem, kas atsaucās uz ģimenes atmiņām un dzimumu lomām, kā arī destruktīvo patriarhālo struktūru ietekmi. Viņu izgaismotās atmiņas iekustināja dalītu un intīmu telpu starp svešiniekiem.

Dažus mēnešus vēlāk Orient Express paplašināja savu darbību uz Galerie Wedding, kur instalācija darbojās kā sen pazudušā restorāna spokainā atmiņa. Šoreiz falafeli tika pārdoti tikai atklāšanas intervālos un vārdiskie maksājumi tika ierakstīti vecā kasešu magnetafonā. Izstādes noslēgšanā restorāns atkal apkalpoja cilvēkus ar performanci After Hours. Tai Maimona sarakstīja absurdu kustību scenāriju ar darbībām, ko darbinieki veic pēc restorāna slēgšanas. Viens no pienākumiem bija pārskaitīt kasi – vārdus, kas tika savākti izstādes atklāšanā un kas tika atskaņoti performancē kā izkaisītas atmiņas jaunai publikai.

Un tagad, beidzot, Orient Express atgriežas Somijā, 33 gadus pēc tā sākotnējās atklāšanas, kā izstāde “Ģimenes bizness”. Atklāšanas laikā SIC izstāžu telpā restorāna jaunā mutācija uz brīdi piedāvās falafelus, kurus gatavos un pārdos mākslinieces ģimenes locekļi.

Sekojot ģimenes biznesa vēsturei (2000.-to gadu sākumā viens no ģimenes uzņēmumiem atradās arī Rīgā), nākamais restorāna pieturas punkts atvērsies Kim? Laikmetīgās mākslas centrā 20. aprīlī, kur tiks atklāta vēl viena jauna mutācija – performances telpa, kurā savāktās lokālās atmiņas tiks pārveidotas scenārijā.

Izstāde SIC telpā tiks atklāta 2. februārī plkst. 18:00 un norisināsies līdz 4. martam. Tā radīta, sadarbojoties Kim? Laikmetīgās mākslas centram, Lilith Performance Studio, Galerie Wedding, SIC Space.

Izstāde tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Latvijas valsts simtgade ir nozīmīga iespēja plaši vēstīt par Latvijas devumu pasaulē, celt Latvijas valsts un uzņēmēju starptautisko konkurētspēju. Starptautiskā programma ārpus Latvijas būs visaptveroša, iekļaujot kultūras, ekonomisko un politisko dimensiju. Reprezentējot Latvijas mākslu Eiropā, tiek stiprināta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā īstenotā kim? starptautiskā darbība.

2018. gadā Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Kim? Laikmetīgās mākslas centrs īstenos četrus vērienīgus laikmetīgās mākslas projektus, kuri norisināsies Helsinkos, Parīzē un Baltijas valstu galvaspilsētās.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu