Liepājā uzsākta vērienīgās Latvijas valsts simtgades ekspozīcijas izveide

08.09.2017.

Noslēdzoties atklātam konkursam par Liepājas muzeja pastāvīgās interaktīvās ekspozīcijas “Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā” izveidi, Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūras pārvalde” līgumu par ekspozīcijas izveidi noslēgusi ar SIA “Dd Studio”. Ekspozīcija skaidros tā laika sarežģīto politisko situāciju un vienlaicīgi radīs emocionāli iedarbīgu vidi, kas ar vizuālo tēlu palīdzību veidos priekšstatu par laikmetu, kad veidojās Latvijas valsts.

“Viennozīmīgi varam teikt, ka izstāde “Pagaidu valdības seši mēneši Liepājā” ir viens no enkurpasākumiem Latvijas valsts simtgades notikumu programmā. Tomēr jāatzīst, ka tik spilgts izstādes eksponēšanas veids un informācijas pasniegšanas metode iespējama pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstam. Ekspozīcijas izveidei no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas esam piesaistījuši finansējumu 40 000 eiro apmērā,” iezīmē Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

SIA “Dd studio” ekspozīcijas izveidi jāveic desmit mēnešu laikā no līguma noslēgšanas brīža. Ekspozīcija tiks veidota saskaņā ar 2016. gadā izstrādāto SIA “Dd project” tehnisko projektu un tehniskajā specifikācijā noteiktajām prasībām. Kopējās izmaksas par ekspozīcijas izveidi ir 86338,34.

Izstāde veltīta īsam, bet ļoti nozīmīgam periodam Latvijas un arī Liepājas vēsturē – no 1918. līdz 1920. gadam, īpaši izceļot sešus mēnešus 1919. gadā, kad Liepājā uzturas jaundibinātās Latvijas Republikas valdība. Šis vēsturiskais notikums ieguvis apzīmējumu “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”.

Plānots, ka ekspozīcija vizuāli un emocionāli iedarbīgi parādīs, kāda nozīme Latvijas un Liepājas vēsturē ir laikam, kad Liepājā atrodas Latvijas Pagaidu valdība.

Ekspozīcija tiks izvietota divās Liepājas muzeja telpās. Pirmajā, mazākajā, telpā uzmanība vērsta dzīvei Liepājā 1918. – 1920. gadā, raksturojot politisko, ekonomisko un sociālo situāciju pilsētā šajā laikā. Savukārt, otrā ekspozīcijas telpa veltīta pagaidu valdības cīņai par izdzīvošanu un jaunās neatkarīgās valsts saglabāšanai.

Atklāšanas pasākums paredzēts 2018. gada 2. novembrī. “Ekspozīciju kā paliekošu dāvanu liepājniekiem un viesiem pasniegsim īsi pirms Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas simtgades svinībām. Ņemot vērā vēsturiskos faktus, ekspozīcijas atklāšanā īpaša loma būs Lielbritānijas, Francijas un ASV misijas pārstāvjiem, kā arī Latvijas Republikas Ministru kabineta sastāvam,” uzsver Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Ekspozīciju realizēs Liepājas Kultūras pārvalde un Liepājas muzejs sadarbībā Latvijas Republikas Kultūras ministriju un SIA  “Dd project”.

Uzziņai:
1919. gadā, tuvojoties lielinieku armijai Latvijas Pagaidu valdība ar Kārli Ulmani priekšgalā pameta Rīgu. Ministru prezidents un valdības locekļi virsnieku, Studentu rotas un Cēsu rotas pavadībā, kā arī apmēram 500 karavīru, 1919. gada 6. janvārī ar vilcienu devās no Jelgavas cauri Lietuvai uz Liepāju. Sešus mēnešus Latvijas pagaidu valdība uzturējās Liepājā un šeit nostiprināja savas pozīcijas.

1919. gada 16. aprīlī pēc vācu iniciētā valsts apvērsuma, tiek arestēti vairāki Kārļa Ulmaņa valdības ministri. Daļa valdības ar Kārli Ulmani patveras uz angļu kuģa “Saratov”, kas angļu militārajā aizsardzībā stāv Liepājas ostā. 

Informāciju sagatavoja:
Daira Bērtule
LPPI "Kultūras pārvalde"
attīstības projektu vadītāja
M.:22073792
T.: 63483948
E.: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.liepajaskultura.lv

Avots: liepaja.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu