Literatūre komandas vēstule skatītājiem otrās sezonas vidū

13.02.2020.

13. februārī plkst. 20.00 LTV1 jūsu virzienā raidīsim jau piekto "Literatūri" šogad. Tas būs stāsts par rakstnieku Māri Bērziņu un okupācijas laika valsts darboni un arī rakstnieku Vili Lāci, kura nodevīgi profesionālās izvēles tauta izpērk vēl šodien. Tomēr Lāča "Zvejnieka dēls" joprojām ir tik lasītāju iemīļots, ka Māris Bērziņš pat radījis tēlu, Zvejnieka Mazdēlu, kurš darbojas viņa stāstos par Gūtenmorgenu.

Jaunākās sērijas padomiskā tēma mums radīja birokrātisku vēlmi atskaitīties jums par padarīto un arī par nākamo četru nedēļu plāniem. Tad nu, LTV1 ēterā jau sabijusi puse no raidījuma "Literatūre" 2. sezonas sērijām, kuras visas kopā vai katru atsevišķi varat atrast un noskatīties spiežot šeit.

Sezonas ievadā "Literatūres" komanda lidoja pāri okeānam, lai satiktu dramaturgu un gleznotāju Raimondu Staprānu, kurš savulaik bija skūpstījies ar rakstnieka un publicista Anšlava Eglīša sievu. Par to varat lasīt arī lsm.lv blogā, bet iedzīvoties Staprāna un Anšlava pasaulēs - noskatoties 1. sēriju.

Pie reizes Amerikā Marta Selecka vārījās "Elles ķēķī" ar dzejnieku Kārli Vērdiņu par trimdas literātu Gunaru Saliņu, kurš aizrāvās ar pasaku reālismu un ar dzejoļu palīdzību uzbūra Latvijas dabu uz Ņujorkas dzelzceļa sliedēm. Ja neticat, gaidiet un skatieties 8. sēriju!

Esiet uzmanīgi pie ekrāniem - 2. sērijā rakstniece Māra Zālīte operē ar vārdiem kā ar lāzeru un modina atmiņas par cara laika, brīvvalsts laika un arī padomju laika rakstnieku Ernestu Birznieku Upīti, kurš bija ļoti bagāts un devis naudu Rainim un citiem nozīmīgiem latviešu literātiem, lai tie varētu rakstīt no sirds, ne pavēles. Sēriju ar Māru Zālīti iespējams noskatīties šeit, savukārt ar rakstnieces pārdomām rakstiski aicinām iepazīties, lasot lsm.lv bloga ierakstu.

3.sērija "Literatūres" režisoram Uģim Oltem ir īpaši dārga, jo rakstnieks Pauls Bankovskis izvēlējās staigāt pasaku karaļa Kārļa Skalbes takas līdz pat pelēkajam apvārsnim. Kamēr Gustavs Terzens lūkojās, kur mīt mūsdienu ziemeļmeitas, lai tām palasītu priekšā, Pauls Bankovskis un Marta mežā satika slaveno kurmīti no Jumpravas dziesmas. Kā viņiem gāja, skaties šeit, kā arī lasi, kā abi rakstnieki "satikās" televizorā.

Par 4. sēriju būtu jāraksta latgaliski. Itumā breineigajā volūdā dzirdiesīt runojam rakstnīci Annu Rancāni, kura stosties par Ontana Rupaiņa ļikteni vīnu romanu rakstieti divejas reizes. Losūt Rancānes dzejūļus latgalīšu mielē, literaturists Gustavs Terzens iealpos Latgolu ar pilnu krūti. Sēriju pilnā garumā skaties šeit, savukārt Rancānes pārdomas par to, kāpēc par Latgali nevar nerakstīt, lasi lsm.lv bloga ierakstā.

Raidījuma drāmas dāmas 6. sērijā būs rakstnieces Inga Ābele un Aspazija. Abas uzplauka kā dramaturģes jau ar pirmo lugu. Ekrānā uzplauks Ābeles un Martas galvas, bet pie katras Aspazijas mājas, ko 6. sērijā apciemoja Inga Ābele, turpmāk ziedēs viņas atnesta roze.

7. sērijas viesi Ieva Melgalve un Marģers Zariņš visticamāk vēlētos, lai raidījumu jūs izfantazējiet paši pēc savas receptes. Tomēr, lec vai kanālā uz galvas - šis bija fantastisks ceļojums, tādēļ cerams, ka mums izdosies arī fantastiska 7. sērija!

Jūsu,
Literatūres komanda

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu