LLMC aicina uz lekciju par attālināto novērošanu - spiegošanas metodi, kas lietota Aukstā kara laikā

05.02.2020.

Mākslinieks Tailers Koburns vieslekcijā "Attālinātā novērošana", kas norisināsies šī gada 13. februārī plkst. 18.00 izstāžu zālē "Arsenāls", stāstīs par savu aktuālo projektu, kurā pēta īpašu spiegošanas metodi, kuras pamatā ir telepātija un parapsiholoģija. Attālināto novērošanu Aukstā kara laikā attīstīja gan Amerikāņu, gan PSRS puses.

Lekcija norisināsies Latvijas Laikmetīgā mākslas centra izstādes "Nenorunātās tikšanās" ietvaros un tajā mākslinieks Tailers Koburns (Tyler Coburn) stāstīs par "attālinātās novērošanas" (angļu val.: remote viewing) vēsturi, īpaši pievēršoties ASV militārajām operācijām un metodes pielietojumam tā kontekstā.

Tyler Coburn, Bureau V. Remote Viewer (object) (2018). Courtesy the artist and Koenig & Clinton, New York. Foto: Jeffrey Sturges

Pēdējo gadu laikā Koburns ir pievērsies tā dēvētās "attālinātās novērošanas" izpētei, kas ir paņēmiens jeb metode, kas ar ekstrasensoro uztveri mēģina apgūt kādas nezināmas teritorijas vai objektus. Šo metodi Aukstā kara laikā spiegošanas nolūkos centās attīstīt ASV un PSRS un tās "izveidē" tika iesaistītas personas, kurām it kā piemita telepātijas spēja, mentāli pārvietojoties laikā un telpā atklājot ienaidnieka teritorijas. Vēlāk šie "redzējumi" tika fiksēti gan rakstiski, gan zīmējumos, gan pat tikušas veidoti atveidi mālā.

Koburns pievērsīsies arī sava veida spekulācijām, izprotot rezonansi starp "attālinātās novērošanas" un mūsdienu novērošanas un datu uztveršanas formām. Apsverot "attālinātās novērošanas" strukturālo necaurredzamību, vai mēs varētu labāk saprast kā apjukums un mistifikācija ir padarījuši pašreizējos enerģijas mehānismus vidusmēra lietotājam nesaprotamus?

Drawings from Upton Sinclair's Mental Radio (1930)

Tailers Koburns ir mākslinieks un rakstnieks, kurš dzīvo Ņujorkā. Viņa darbi tikuši eksponēti Pompidu centrā Parīzē, Konsthall Bergenā, Hayward Gallery Londonā; Para Site, Honkongā un Art Sonje Center, Seulā. Viņa teksti publicēti: e-flux journal, Frieze, ArtReview, Dis,  Mousse, LEAP un Rhizome. 

LLMC izstāde "Nenorunātās tikšanās" pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju "Zinātne un zinātniskā fantastika" (1975 – 1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums "Nenorunātās tikšanās" aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Lekcija norisināsies šī gada 13. februārī plkst. 18.00 LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" Torņa ielā 1. Iegādājoties ieejas biļeti izstādē, lekcijas apmeklējums ir bez maksas.

Lekcija angļu valodā!

Projekta "Nenorunātās tikšanās" atbalstītāji: Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Copy Pro. "Nenorunātās tikšanās" ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Par Latvijas Laikmetīgās mākslas centru

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā Survival Kit, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, Manifesta, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu