Performanču cikls "Laika mašīna pietur Cēsīs" 28. un 29. jūlijā

25.07.2018.

No 2018. gada 15. līdz 30. jūlijam Cēsīs notiek Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotā Eiropas Teātra akadēmiju platformas (PLETA) Vasaras skola "Brīvības iela". 26 topošie aktieri, režisori un dramaturgi no astoņām Eiropas valstīm starptautiskas mentoru komandas vadībā iepazīst Cēsis un Latviju un veido sešas performances Cēsu pilsētvidē, kas gaida skatītājus 28. un 29. jūlijā.

Laika mašīna pietur Cēsīs – ar šo devīzi jaunie mākslinieki Cēsu ielās un laukumos piedāvās performances un akcijas, interpretējot vēstures un brīvības tēmas.

PLETA Vasaras skola un festivāls ir Cēsu mākslas festivāla satelītnotikums, kas iekļaujas Latvijas valsts simtgades starptautiskajā programmā. Projektu atbalsta ES programma "Radošā Eiropa", LR Kultūras ministrija un Cēsu novada pašvaldība.

Performances "Dzimusi 1991" mēģinājums Rožu laukumā. Foto: Kristina Homonenko

28. jūlijā performanču sērija sāksies plkst. 17.00 Rožu laukumā ar LKA Teātra mākslas maģistrantūras studentes Ievas Džindžas veidotu kustību izrādi "Dzimusi 1991", kuras pamatā ir režisores pētījums par to, ko Latvijas iedzīvotājiem nozīmē brīvība pēc neatkarības atjaunošanas. Kopā ar topošajiem aktieriem no Helsinkiem un Māstrihtas Ieva rada horeogrāfiju pilsētas telpā, vērojot, kurā brīdī nejaušs garāmgājējs kļūst par izrādes skatītāju. "Dzimusi 1991" skatāma arī 29. jūlijā plkst. 12.00.

Plkst. 18.00 skatītāji aicināti uz Cēsu Puķu tirgus paviljonu, kas jau zināms kā kultūras pasākumu norises vieta, lai kļūtu par līdzjutējiem pašizgudrotā sporta spēlē – beļģu jaunā režisora Oskara Briu izrādē "T.E.S.T.". Komandu sacensība, kurā piedalās aktieri no Helsinkiem, Minhenes un Zalcburgas, mijas ar personīgiem stāstiem par identitāti un brīvību. Izrāde skatāma arī 29. jūlijā plkst. 13.00.

Plkst. 19.00 pie Uzvaras pieminekļa Vienības laukumā poļu režisores Agata Košulinska un Pamela Leončika kopā ar aktieriem no Helsinkiem, Minhenes, Varšavas un Rīgas piedāvā performanci "Brīvību piemineklim". Tās pamatā ir britu zinātnieku pētījums par pieminekļu auras attīrīšanas nepieciešamību un metodēm.

Performances "Cēsu iela" mēģinājums Cēsu pilsētas svētku laikā. Foto: Kristina HomenkoPirmā performanču cikla diena noslēgsies ar vācu jaunā režisora Demjana Durana iniciētu ielu gājienu, kura laikā tiks svinēts Cēsu brīvākās ielas statuss. Kura tā būs – noskaidros tie, kas plkst. 20.00 pulcēsies skvērā pie Rīgas ielas sākuma un piedalīsies performancē "Cēsu iela".

29. jūlijā plkst. 12.00 un 13.00 iespējams noskatīties jau iepriekšējā dienā pirmizrādītās performances "Dzimusi 1991" un "T.E.S.T.". Savukārt plkst. 14.00 un 15.00 LKA Teātra mākslas maģistrantūras studente Diāna Kaijaka kopā ar domubiedriem no Helsinku Teātra akadēmijas aicina iepazīt "Brīvības salas" – mākslinieciski interpretētus dokumentālus cēsnieku stāstus par savas dzīves brīvības garšu. Tikšanās pie Cēsu sv. Jāņa luterāņu baznīcas ieejas, bet pati izrāde notiks atsaucīgajā Cēsu koprades mājā "Skola6".

Performances "Pagātnes ēnas" mēģinājums Cēsu pilsdrupās. Foto: Kristina HomenkoPerformanču cikls "Laika mašīna pietur Cēsīs" noslēgsies ar Briseles Karaliskā teātra, kino un skaņas institūta (RITCS) režijas studentu Dženetas Oušterlakenas un Augusto Pedrazas izrādi Cēsu pilsdrupās "Pagātnes ēnas" 29. jūlijā plkst. 16.00 un 17.00. Performatīvā pastaiga ar ēnu un kustību teātra elementiem vedinās uz pārdomām par pagātnes atbalsīm šodienā un kā tās iezīmē mūsu nākotni.

Izrāžu programma izkārtota tā, lai būtu iespējams vienā dienā noskatīties četras izrādes, katra no tām ilgst aptuveni pusstundu. Ieeja izrādēs bez maksas.

Izrādes top PLETA Vasaras skolas "Brīvības iela" laikā, kas no š. g. 15. līdz 30. jūlijam notiek Ruckas mākslas rezidenču centrā Cēsīs. Pirmajā nedēļā astoņu Eiropas teātra akadēmiju studenti piedalījās meistardarbnīcās, kuras vadīja horeogrāfi Eriks Eriksons, Ieva Gaurilčikaite un Krišjānis Sants (ķermenis un kustība), režisore Marike Splinta (teātris publiskā telpā), aktieris Jorns Heijdenrijks (aktiermeistarība), režisore Margo Zālīte un horeogrāfe Olga Žitluhina (režija un horeogrāfija). Paralēli intensīvajiem treniņiem izrāžu ideju autori ar savām komandām pētīja Cēsu pilsētvidi, vēsturi un iedzīvotājus un attīstīja izrāžu saturu un formu. Šajā darbā jaunajiem māksliniekiem palīdz mentori – dramaturgs Jānis Balodis, nīderlandiešu izcelsmes režisore Marika Splinta, kas patlaban dzīvo Losandželosā un strādā prestižajā Losandželosas Kalifornijas Universitātē UCLA, un nīderlandiešu aktieris Jorns Heijdenrijks, kas pasniedz aktiermeistarību P.A.R.T.S. un RITCS Briselē. Kopš 2015. gada LKA piedalās Eiropas Teātra akadēmiju platformā (PLETA) līdz ar septiņām citām teātra augstskolām no Briseles, Helsinkiem, Māstrihtas, Minhenes, Oslo, Varšavas un Zalcburgas. PLETA Vasaras skola Cēsīs ir platformas divu gadu sadarbības perioda noslēdzošā aktivitāte.

Plašāka informācija par Vasaras skolas un festivāla „Brīvības iela” norisi un aktualitātēm pieejama: www.fb.me/pleta.cesis

Informāciju sagatavoja Zane Kreicberga, PLETA Vasaras skolas un festivāla vadītāja.

Papildu informācijai
Paula Podniece
PLETA Vasaras skolas un festivāla sabiedrisko attiecību koordinatore
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
Tel. nr.: +371 26686903

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu