“PRADO 12 raksturi” kļuvusi par apmeklētāko izstādi muzejā “Rīgas Birža”

20.07.2017.

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” ir noslēgusies izstāde „PRADO 12 RAKSTURI”, kas sniedza iespēju skatīt darbus no Spānijas lielākā muzeja “Prado” - viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm – kolekcijas. Laikā no 2017. gada 26. marta līdz 16. jūlijam izstāde, ar to saistītie pasākumi un izglītības programmas piesaistīja 75 014 skatītāju uzmanību. „PRADO 12 RAKSTURI” ir gan apmeklētākā izstāde mākslas muzeja “Rīgas Birža” vēsturē, gan arī apmeklētākā izstāde Latvijā šogad.

Rīdziniekiem un Rīgas viesiem izstādē bija iespēja skatīt Paolo Veronēzes (1528-1588), Antonisa van Deika (1599–1641), Pītera Paula Rubensa (1577-1640), Bartolomē Estebana Muriljo (1617-1682), Fransisko de Gojas (1746–1828) u.c. autoru veidotos sieviešu portretus. PRADO kolekcijas izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs.

Mēs no sirds esam pateicīgi saviem sadarbības partneriem par atsaucību! Ja varētu pārfrāzēt - tā bija kā spēle augstākajā līgā, kur profesionalitātē netika dota ne vismazākā atlaide. Strādāt ar Prado muzeju nozīmēja strādāt tāpat kā Prado muzejam. Tādi ir viņu noteikumi. Lai arī spēku samēri ir nesalīdzināmi, mēs to paveicām,” komentē Mākslas muzeja „Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece.

Esam ļoti gandarīti un lepni, ka šī izstāde izraisījusi tik lielu cilvēku interesi. Skatītāju atsaucība ir vislabākā motivācija turpināt mūsu darbu. Šobrīd jau apsveram dažādas idejas par nākamajiem mākslas notikumiem,” piebilst mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.

Izstādes norises laikā tika piedāvāts plašs ar izstādi saistīto pasākumu klāsts dažādām vecuma grupām: izstādes ietvaros noritējušas 165 grupu ekskursijas un 54 izglītojošas nodarbības. Dažādos ar izstādi saistītajos notikumos – radošajās darbnīcās, lekcijās, ekskursijās, un izglītības programmās – piedalījās ap 5000 apmeklētāju. Izstādes laikā notika arī sarunu cikls, kurā viesojās dažādu jomu eksperti. Sarunu ciklu “12 piektdienas vakaru personības” varēja vērot arī tiešraidēs internetā, kur tos kopumā noskatījās ap 20 000 interesentu.

16. - 19. gadsimta meistardarbu izstāde PRADO 12 RAKSTURI koncentrēti tika atsegta kolekcijas vēsture un raksturs, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko bagātina franču, itāļu un flāmu kultūras telpas klātbūtne. Vienlaicīgi šie divpadsmit tēli atklājās ļoti sievišķīgā formā, jo izstādi veidoja 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku raksturu, kas parāda šīs tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību.

Spānijas lielākais muzejs PRADO, kurš 2019. gadā svinēs jau savu 200. jubileju, radies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji, pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas, PRADO tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, bet laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.

Informāciju sagatavoja:
Inga Vasiļjeva
MRS grupa
29276111
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu