Radīts videodzejolis „Latvijai 99! Dzimšanas dienas”

13.11.2017.

Lai sveiktu Latvijas iedzīvotājus mūsu valsts 99. dzimšanas dienā, radīts minūti garš videodzejolis, kurā dokumentēti dažāda vecuma, profesiju un interešu Latvijas cilvēki viņu dzimšanas dienās. Apkopotie dokumentālie kadri savīti ar Edgara Šubrovska dzejoli par dzimšanas dienām. Apsveikums skatāms Latvijas Televīzijas ēterā un Latvijas valsts simtgades Youtube kanālā: www.youtube.com/watch?v=LzafQwypz9U

Dzimšanas dienu stāsti FOTO.

Apsveikumā redzama deviņgadnieces bērnu ballīte, arhitekts, kurš nesvin dzimšanas dienu, aktrise, kurai svētki aizrit uz skatuves, savulaik represēta vīra un sievas sirsnīgs prieks par vēl vienu kopīgu dzimšanas dienu, aizrautīgas ceļotājas lielais saimes galds, divdesmitgadnieces dzīres bārā un mākslinieka apaļa jubileja dabas ainavā.

Līga Neilande

Ceļā uz valsts simtgadi, jau sesto gadu pēc kārtas tapis īpaši personisks video apsveikums Latvijas dzimšanas dienā. Iepriekšējos gados Latvijas video apsveikumi veidoti cildinot latviešu valodu, sargājot robežu, skaitot gadus caur cilvēkiem un meklējot īpašo, ko mūsu valstī saskata ārzemnieki.  Arī šogad video galvenie varoņi ir dažādi Latvijā dzīvojoši cilvēki savās dzimšanas dienās. Dzejoli un muzikālo audeklu radījis Edgars Šubrovskis, to ierunājusi Ilga Reizniece.

Ojārs Feldbergs

 

“Reizēm dzimšanas diena iekrīt grūtībās vai skumjās, tad var ļauties svinēt nevis ar publiskām gavilēm, bet ar savpatību, siltumu, cilvēkiem un skatieniem. Reizēm dzimšanas diena sakrīt ar lieliem priekiem, drūzmu un uguņošanu. Tajos brīžos līksme un dziesmas skan tālu. Te ir brīvība būt tam, kas esi, justies pašam un būt pašam, jo mums ir brīvība. Valstij, ko svinam ir vēl viens brīvības gads. Caur dzejoli un dzimšanas dienu dokumentālajiem kadriem radīts dzimšanas dienu stāsts, jo katra mūsu dzimšanas diena ir arī Latvijas dzimšanas diena. Lai kādi mēs būtu - dzirkstoši vai skumji, pilsoņi vai ne tik pilsoņi, jauni vai jau padzīvojuši, skumji vai priecīgi - visi esam te, Latvijas kopienā,” stāsta idejas autore Eva Johansone.

Dzimšanas dienas dokumentēja operators Aleksandrs Okonovs un fotogrāfs Ģirts Raģelis. Dzimšanas dienu stāsti un fotogrāfijas apskatāmas šeit: www.facebook.com/Latvija100/

Guna Zariņa

Iepriekšējo gadu video apsveikumi “Latvijai 94. Gadi.”, “Latvijai 95. Darbs”, “Latvijai 96. Robežlīnija”, “Latvijai 97. Vārdi”, un “Latvijai 98. Vilinājumi” skatāmi šeit: www.youtube.com/watch?v=rYA_M5lPaQk&t=2s

Valsts simtgade ir mūsu paaudzes iespēja godam un cienīgi, lepni un priecīgi sagaidīt valsts simto dzimšanas dienu, stāstīt Latvijas stāstu un veidot nākotnes Latviju. „Es esmu Latvija” ir valsts simtās gadadienas vēstījums – aicinājums un atgādinājums, ka Latvijas galvenā vērtība ir tās cilvēki, kuri veltījuši savu dzīvi neatkarīgas valsts tapšanai un pastāvēšanai, veido tās tagadni un liek pamatus rītdienai.

Simtgades norises veidotas tā, lai dotu iespēju ikvienam būt aktīvam svētku veidotājam. Programmā iekļauti gan nacionāli un starptautiski nozīmīgi notikumi, gan nozaru ministriju aktivitātes, pašvaldību, nevalstisko organizāciju, vietējo kopienu un iedzīvotāju iniciatīvas. Latvijas valsts simtgadē ikviens aicināts dāvināt savu laiku labiem darbiem sev un Latvijai, kopīgi paveikt nozīmīgas lietas. Uzzini un iesaisties Latvijas valsts simtgadē www.lv100.lv .

Video apsveikumu sērija un videodzejolis tapis ar Kultūras ministrijas un Latvijas Televīzijas atbalstu.

Pēc katras dzimšanas dienas
pa vienai svecei iestādu zemē.

Reizēm izaug puķes,
raibas kā konfekšu papīriņi.
Ir vairāki ķirši, mazliet greizi.
Ogas aiziet vīnā.
Un kļavas. Joprojām sarkst par tām reizēm, kad kauns.

Aug divas sēnes. Pūpēdis un beka.
Kaut kāds aizdomīgs krūms.
Īsti neatceros. Es neko neroku ārā.
Viss atstāts piemiņai.
Arī kaktuss, it kā sauss,
bet ar vienu ziedu, kas turas klāt kā pienaglots.

Kad ieraudzīju pirmo pujeņu krūmu, tīri vai satrūkos.
Nesen saauga ceriņi.
Stāvu un meklēju laimītes.
Gribu, lai uz simto
ir ozols.

Autors: Edgars Šubrovskis

 

Papildu informācija:
Linda Pastare
Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kultūras ministrija
Tel.: 67330339 / Mob.tel.:29374438
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu