Rīgas Sv. Pētera baznīcā skatāma izstāde "Latvijas kultūras alfabēts"

03.06.2020.

No 2. jūnija līdz 9. augustam Rīgas Sv. Pētera baznīcas Gaiļa zālē skatāma audiovizuāla instalācija "Latvijas kultūras alfabēts", kas tapusi, atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadienu, kas iekļauta UNESCO svinamo gadadienu sarakstā.

Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte

Septiņas lielākās Latvijas valsts kultūras institūcijas – Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Mākslas akadēmija, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitāte un Latvijas Nacionālā opera Latvijas simtgades zīmē svinēja dibināšanas simts gadu jubilejas.

Izstādes atklāšanā UNESCO mītnē Parīzē 2019. gadā savā uzrunā kultūras ministrs Nauris Puntulis uzsvēra: "Latvija tika dibināta kā kultūrnācijas valsts – Pirmā pasaules kara smago notikumu degpunktā tika izauklēta un realizēta ne tikai neatkarīgas Eiropas valsts ideja, bet arī dibinātas svarīgākās institūcijas. Un tās ir kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas – augstskolas un mākslas iestādes. Tas bija un ir signāls starptautiskajai sabiedrībai par mūsu pamatvērtībām, kuru nozīme laika gaitā tikai stiprinās."

Izstādes idejas autore ir māksliniece Krista Burāne, izstādes dizainu un scenogrāfiju veidojis Rūdolfs Baltiņš sadarbībā ar operatoru Daini Juragu un skaņu režisoru Arti Dukaļski. Izstādē ietverti septiņi informatīvie stendi, iepazīstinot ar katru no institūcijām. Centrālais izstādes elements ir grāmata "Latvijas kultūras ābece", kuras autores ir Krista Burāne un Laila Burāne, bet ilustrators – Reinis Gailītis.

Izstādes idejas autore Krista Burāne: "Septiņu mākslas, izglītības un zinātnes nacionālo institūciju darbība simts gadu griezumā ir radījusi mūsdienu Latvijas kultūras valodu. Kā zināms, valodas pamatā ir alfabēts, kura apgūšanai tiek lietota Ābece. Tāpēc instalācijas centrā atrodas grāmata "Latvijas kultūras ābece". Tā tapusi iedvesmojoties no 1919. gada ābeču paraugiem, bet vēsta par Latvijas kultūras šodienu un nākotni. Ābece ietver 106 šķirkļus, kas stāsta par procesiem mūsdienu Latvijas kultūrā un cilvēkiem, kuru dzīves un darbs ir saistīts ar septiņām simtgadi svinošajām institūcijām. Daļu no ierakstiem, par kuriem signalizē tematiskas ikonas uz septiņiem 1919. gada stilistikā veidotiem skolas soliem un grāmatas lappusēs, ir iespējams aplūkot paplašinātā digitālā formātā katra lasītāja viedierīcē, lejuplādējot latviešu izstrādāto programmu "Overly". Ikonas ved uz videointervijām ar septiņām spilgtām personībām - Katrīnu Neiburgu, Aleksandru Antoņenko, Ivetu Apkalnu, Valteru Sīli, Māru Sprūdžu, Silviju Tretjakovu, Jāni Karušu. Viņu balsīs izskan arī latviešu valodas alfabēts, aicinot katru izstādes apmeklētāju domāt par to, kādas vērtības viņš var radīt, izmantojot mūsu 33 burtus."

Izstādi, kas tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, rīkoja UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO, lai suminātu septiņas nacionālās kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas, kas dibinātas 1919. gadā un kuru intelektuālais devums laika gaitā ir veidojis Latvijas kultūras identitāti.

Izstādes eksponēšanu nodrošina Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi.

Par izstādes apmeklējuma iespējām un darba laiku aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldes mājas lapā www.peterbaznica.riga.lv.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu