Salaspils saule Latvijas simtgadei

01.06.2017.

Viena no dāvanām Latvijas simtgadei un salaspiliešiem ir jaunais krāšņi sarkanais sienas gleznojums uz Skolas ielas 5/2 ēkas sānu fasādes, kas ir ļoti labi pamanāms, iebraucot pilsētā, turklāt atrodas pie nacionālas un starptautiskas nozīmes autoceļa.

Šai sienai jau sen bija vajadzīgas pārmaiņas. Vairāk nekā desmit gadus to rotāja salas un mūra pils motīvs ar gadu skaitu – vispirms 820, pēc tam 825. Jau pagājušajā gadā Salaspils nosvinēja 830. gadadienu, kopš pirmo reizi pieminēta mums zināmajos rakstu avotos. Toreiz pašvaldība skaitli “5” nepārkrāsoja, jo bija jau zināms, ka šogad sāksies sienas lielās pārvērtības. Tās īstenot aicinājām SIA “Beneath”. Nosaukums varbūt maz ko izsaka, toties plašākai publikai uzņēmums ir pazīstams ar tādiem darbiem kā “Saule, Pērkons, Daugava” un citiem žanriski daudzveidīgiem vides mākslas darbiem Latvijā un aiz tās robežām.

Siena ir labi zināma ne tikai salaspiliešiem. To redz arī autobraucēji, kuri diendienā apstājas pie luksoforiem blakus esošajā krustojumā. Mākslinieki saņēma darba uzdevumu - gleznojumā vajadzētu izmantot Salaspils novada vēsturi raksturojošus tēlus un simbolikas elementus un sienai jābūt veltījumam Latvijas simtgadei ar vēstījumu par Salaspils novada nozīmi Latvijas vēsturē.

Saņemtās skices pārsteidza un iepriecināja. Krāsas - košas un dzīvīgas, uzraksti – lakoniski, bet izteiksmīgi. Sienas gleznojuma pamatā ir seno Salaspils iedzīvotāju kaklarotas elements. Šādas rotas, veicot arheoloģiskos izrakumus Salaspils Laukskolas kapulaukā, tikai atrastas ne viena vien. Arī gadu skaitu šoreiz nomainījis dibināšanas gadskaitlis, kas vēlreiz apliecina mūsu saukli “Salaspils - pirms Rīgas”.

Jaunais gleznojums tapa nepilnu trīs dienu laikā un viennozīmīgi ir ieguvis salaspiliešu “PATĪK”. Esam pārliecināti, ka šo sienu ikviens ne tikai ievēros, bet arī atcerēsies. “Sagatavojiet sauļošanās krēmu. Salaspils tagad ir vieta, kur saule spīd vienmēr,“ saka pats mākslinieks, kurš plašākai publikai pazīstams ar segvārdu KIWIE.

Tuvākajā laikā pārvērtības piedzīvos vēl viena māja Salaspilī, un šoreiz gleznojums būs veltīts mūsu sadraudzības pilsētām.

Materiāls pārpublicēts no portāla www.salaspils.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu