Simtgades velobrauciens "Pa brīvības cīņas takām"

10.06.2019.

2019. gadā, godinot Latvijas valstiskumam nozīmīgus notikumus, par gada svētku programmas vērtībām izvēlētas varonība un drosme.

15. jūnijā aicinām piedalīties velobraucienā no Limbažiem līdz Vidrižiem, lai uzzinātu par drošsirdīgu cilvēku - jūras virsleitnantu Vili Gelbi, kurš vadījis Limbažu apkārtnes vīrus cīņās un atdevis savu dzīvību par brīvību.

2018. gada nogalē, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, Limbažu muzejs aicināja uz grāmatas "Par tēvzemi mīļo" atklāšanas svētkiem. Grāmata par Vili Gelbi, Latvijas armijas karavīru, Lāčplēša kara ordeņa kavalieri stāsta par jūras virsleitnanta darbību un nozīmīgumu Latvijas Brīvības cīņu laikā. Velobrauciena laikā dosimies no Limbažiem līdz Vidrižiem, kur notikusi karavīra pēdējā cīņa.

Tikšanās vieta: Limbažu muzejs, Limbaži, Burtnieku iela 7 plkst. 9.15. Pēc nelielas Limbažu muzeja pārstāvju uzrunas, dosimies uz Limbažu Sv. Jāņa ev. Lut. baznīcu, kur mācītāja Romana Kurpnieka vadībā notiks Svētbrīdis (plkst. 9.30). Pēc tam baznīcas dārzā apskatīsim 1923. gadā pēc Pētera Kundziņa meta veidoto pieminekli Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem Limbažu novada cīnītājiem. Tālāk dosimies uz Viļa Gelbes atdusas vietu Jūras ielas kapos Limbažos. Brīvības cīņu cīnītāja pieminekli 1922. gada 10. septembrī atklāja toreizējais Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste. Uz pieminekļa lasāms dzejnieka Viļa Plūdoņa veltījums Vilim Gelbem: "Tautiet, kas garām man eji, iededzies tēvzemes mīlā! Par tēvzemi mīļo, es dzīvību atstāju ķīlā."

Pēc tam ar velo gar Mucenieku tiltu līdz Igatei, kur etnogrāfisko priekšmetu kolekcijas magazīnā tiksimies ar privātās kolekcijas saimnieku Alfrēdu Andrusu.

Pēc tā dalībnieki dodas tālāk uz Vidrižiem, kur pirms 100 gadiem notika jūras virsleitnanta pēdējā cīņa. 1919. gada 19. jūnijā vācieši sāka uzbrukumu Cēsu virzienā. Naktī no 19. uz 20. jūniju vācieši atspieda latviešus un igauņus līdz Vidrižu muižas parkam, kur pozīcijas bija ieņēmuši Gelbes vadītie karavīri. Notika kauja, un, kad niknākā savstarpējā apšaude bija nedaudz pierimusi, V. Gelbe ar diviem karavīriem devās izlūkgājienā. Nakts tumsā netālu no krustceļa izlūki pamanīja karavīrus, kurus noturēja par igauņiem. Nevienlīdzīgā cīņā V. Gelbe vēl paspēja nošaut divus vāciešus, līdz viņa dzīvību izdzēsa vācu durklis. 1934. gada 22. jūnijā vietā, kur krustojas Rīgas—Limbažu un Vidrižu—Limbažu ceļi, Vidrižu aizsargi pie kļavas uzstādīja bronzas piemiņas plāksni ar uzrakstu: "Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Limbažu pilsētas un iecirkņa komandants Vilis Gelbe 1919. g. 19. jūnijā šeit krita kaujā pret vāciešiem". 1989. gada 19. jūnijā šajā vietā tika uzstādīti trīs senlatviešu krusti ar piemiņas plāksni, kas vēsta par notikušo. 

Velobrauciena noslēgumā dalībnieki tiks aicināti uz kopīgām pusdienām.

Maršruta kopējais garums vienā virzienā: ~23 km (Limbaži- Vidriži).

* Braucēji izmanto savu velosipēdu - lūdzam parūpēties par galvassegu un individuālo ūdens rezervi braucienam;

* Velobraucējiem nepieciešamības gadījumā, iepriekš piesakoties, tiek nodrošināts transports no Vidrižiem līdz brauciena sākumpunktam Limbažos (lūdzam to norādīt pieteikšanās anketā).

Dalības pieteikšana pasākumā: līdz 12.06. ejuz.lv/velovidrizi. Tālrunis informācijai- 28359057 (Limbažu novada TIC).

Dalība: bez maksas.

Rada un dara: Limbažu muzejs sadarbībā ar p/a "LAUTA" un Sporta un kultūras centru "Vidriži". Personīgais atbalsts no P. Majora un A. Andrusa.

Pasākumu finansiāli atbalsta: Limbažu novada pašvaldība.

Avots: www.limbazi.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu