Rīgas Kultūru vidusskolas skolēni iedvesmojas no leļļu izrādes un veido savu ēnu teātri

07.04.2021.

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Rīgas Kultūru vidusskolas 1.a un 1.b klases skolēni 2021. gada 10. martā attālināti noskatījās Žozē Arnāla izrādi "Un atkal Pifs…" Latvijas Leļļu teātrī.

Latvijas Leļļu teātrī labsirdīgā Pifa un viltīgā Herkulesa ķīviņi ir piedzīvojuši atkārtotus iestudējumus un veido teātra Zelta fondu. Par latviešu bērnu mūzikas klasiku kļuvušas arī izrādē skanošās Ivara Vīgnera dziesmas. Pirmizrāde notikusi 1983. gada 1. oktobrī.

Sunītis Pifs un runcis Herkuless, krustmāte Agate un krusttētiņš Tontons, Dudū un Rozālija ir personāži, kas neprasa komentārus ne Francijā, kur pirms daudziem gadiem tos radīja franču karikatūrists Žans Arnāls, ne Latvijā, kur tie pazīstami jau vairākām paaudzēm gan kā komiksu grāmatu, gan leļļu teātra izrāžu varoņi.

Iedvesmojoties no leļļu izrādē redzētā, Rīgas Kultūru vidusskolas 1.a klases skolēni veidoja ēnu teātri latviešu tautas pasakai "Kā ezis zaķi noskrēja".

Spēlē ar objektiem iespējams atveidot pasakas, dzīves notikumus, izspēlēt pazīstamus sižetus, papildināt tos vai veidot savus. Vadot (kustinot) objektus un runājot, it kā runātu šis tēls, objekta vadītājs rada dzīva tēla iespaidu. Vadot objektu, var iejusties tēlā, kas ir atšķirīgs no sevis paša, gūt pieredzi mākslinieciska tēla veidošanā pašdarinātu objektu teātra priekšnesumā.

Lasot pasakas, 1. klašu skolēnu izzinošais jautājums bija: kā var pasaku pārveidot par ēnu teātra izrādi, lai pats to spēlētu un pašam būtu prieks?

Skolēnu izvēlētā pasaka bija latviešu tautas pasaka "Kā ezis zaķi noskrēja". Skolēniem bija arī interese vai mazais ezītis var noskriet zaķi saviem mazajiem solīšiem. Un kurš zaudēja derībās – ezītis vai zaķītis? Izrādās, ka ezītis var noskriet zaķi. Par to pārliecinājās arī 1. klašu skolēni pašiem izspēlējot ēnu teātri pasakai "Kā ezis zaķi noskrēja".

 

Lai uzzinātu kā ezītis zaķi noskrēja, skolēni latviešu tautas pasaku klausījās, lasīja pasakas tekstu, atstāstīja pasaku tuvu tekstam, gatavoja pasakas galvenos tēlus un gatavoja savu ēnu teātra skatuvi, kā arī mācījās "Eža dueta" dziesmiņu, kurai mūziku sakomponējis Maestro Raimonds Pauls ar Jāņa Žīgura vārdiem.

Izspēlējot savu ēnu teātra izrādi pasakai "Kā ezis zaķi noskrēja" skolēni iejutās tēlos, kas ir atšķirīgi no sevis paša, un  guva pieredzi mākslinieciska tēla veidošanā pašdarinātu objektu teātra priekšnesumā.

Paldies Rīgas Kultūru vidusskolas 1. a klases skolēnu vecākiem par atbalstu un klases audzinātājai Anetei Ašmanei par procesa organizēšanu!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu