Tapis videostāsts par Sprici Paegli – Latvijas valsts dibinātāju

07.11.2017.

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Siguldas novada pašvaldības atbalstu tapusi dokumentāla filma par vienu no Latvijas valsts proklamētājiem - Sprici Paegli (1876 – 1962). Filma “Spricis Paegle. Atmiņas” atklāj Latvijas valstsvīra, sabiedriska darbinieka un uzņēmēja dzīves gaitas Rūjienā, Rīgā, Siguldā un Insulā, kur Vācijā veco ļaužu mītnē aizritēja viņa pēdējie dzīves gadi. Spricis Paegle atdusas Eslingenes kapos latviešu kapsētā.

AFIŠA

Spricis Paegle bija ne tikai Latvijas jaunizveidotās valsts pirmais tirdzniecības un rūpniecības ministrs, viņš dibinājis arī Latvijas Sarkano krustu, Latviešu mākslas veicināšanas biedrību, Latviešu izglītības biedrību, biedrību “Latviešu–Lietaviešu Vienība” u.c.,  bijis viens no Rīgas latviešu biedrības runasvīriem.

Kopš studiju laikiem Spricis Paegle piederējis korporācijai Selonija, sarakstījis grāmatu Kā Latvijas valsts tapa (1923). Spriča Paegles piemiņai iznākusi arī grāmata Latvijai veltīts mūžs (2009), kurā publicēti arī paša sarakstītie dzīves atmiņu stāsti.

Būdams pēc izglītības inženieris, viņš aizrāvās ar mākslas darbu kolekcionēšanu un dārzkopību – viņš aktīvi darbojies ne tikai Ķeizariskā Krievijas Dārzkopības biedrībā, bet arī pie savām vasaras mājām Siguldā, Kalna Beitēs iestādījis plašu ābeļdārzu, liepu un kļavu alejas, izveidojis koku skolu, kurā audzētas dažādu koku un krūmu šķirnes.

Videostāsts balstīts Spriča Paegles un viņa mazmeitu – Māras Baltkaulas un Janas Heiles – atmiņās. Spriča Paegles bērnības mājas “Sinepes” Rūjienas novadā iepazītas kopā ar viņa brāļa mazdēlu Mārci Paegli. Atmiņas par Sprici Paegli Vācijā atklāj emeritētais arhibīskaps Elmārs Ernsts Rozītis.  Filmā izmantotas arī Spriča Paegles rakstītās vēstules un fotogrāfijas no mazmeitu Māras Baltkaulas, Janas Heiles arhīviem, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma.

Filmas režisors un operators ir Aigars Lielbārdis (Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts), animāciju  un drona kadrus sagatavojis Agris Tabaks (aerovision.lv), projektu vadīja Ieva Vītola (Krimuldas novada vēstures draugu biedrība).

Paldies par atsaucību un tikšanos Mārai Baltkaulai, Janai Heilei, Elmāram Ernstam Rozītim, Mārcim Paeglem,  Raulam Baltkaulam. Pateicība Ģertrūdei Līvmanei, Valdai Evansai, Vijai Zauerei – Hjūzai, Brigitai Rozītei, Ingai Krišānei, Brigitai Tamužai, Uldim Punduram, Jurim Stiģim, Mārtiņam Vesperim, rehabilitācijas centram “Krimulda”, senioru aprūpes centram “Insula”, Valsts kultūrkapitāla fondam, Siguldas novada pašvaldībai.

Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017. līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Videostāsts “Spricis Paegle. Atmiņas”  ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.

Filmas seansi un tikšanās ar projekta īstenotājiem:

  • 15. novembrī plkst. 15.00 Latvijas valsts simtgades informācijas centrā (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas iela 3, Rīgā);
  • 17. novembrī plkst. 14.00 Siguldas novada bibliotēkā (Skolas ielā 3, Siguldā).

Laipni aicināti!

Informāciju sagatavoja: Ieva Vītola, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , 29144800

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu