Audiovizuālā instalācija "Latvijas kultūras alfabēts"
Atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadienu, kas iekļautas UNESCO svinamo gadadienu sarakstā, UNESCO galvenajā mītnē Parīzē, Francijā tiek atklāta audiovizuāla instalācija "Latvijas kultūras alfabēts".
Simtgades svinības šogad pulcina septiņas institūcijas, tai skaitā, Latvijas Nacionālo teātri, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Universitāti un Latvijas Nacionālo operu un baletu.
"Latvija tika dibināta kā kultūrnācijas valsts - pirmā pasaules kara smago notikumu degpunktā tika izauklēta un realizēta ne tikai neatkarīgas Eiropas valsts ideja, bet arī dibinātas svarīgākās institūcijas. Un tās ir kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas - augstskolas un mākslas iestādes. Tas bija un ir signāls starptautiskajai sabiedrībai par mūsu pamatvērtībām, kuru nozīme laika gaitā tikai stiprinās," uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis.
"Šo institūciju darbība veido kultūras valodu, ko lietojam mūsdienu Latvijā kā moderna, demokrātiska un eiropeiska sabiedrība. Valodas pamats ir alfabēts, kura apgūšanā palīdz īpaša mācību grāmata - ābece, kura arī ir kļuvusi par izstādes vadmotīvu. Katrs latviešu alfabēta burts iepazīstina ar nozīmīgiem pieturas punktiem un personībām, kas ir saistītas ar kādu no simtgadi piedzīvojušām institūcijām," skaidro izstādes idejas autore māksliniece Krista Burāne.
Izstādē, kuras idejas autore ir Krista Burāne un kuras dizainu un scenogrāfiju veidojis Rūdolfs Baltiņš, ietverti septiņi informatīvie stendi, iepazīstinot ar katru no institūcijām. Centrālais izstādes elements ir grāmata "Latvijas kultūras ābece", kuras autores ir Krista Burāne un Laila Burāne, bet ilustrators – Reinis Gailītis. Izstādes veidošanā piedalījās operators - Dainis Juraga, skaņu režisors - Artis Dukaļskis, audio risinājumi - Guntis Maisaks, "Solavi", galdnieks - Jānis Kaličus, tehniskie palīgi - Gatis Tillers un Atis Erics, tehnisko atbalstu sniedza Oskars Plataiskalns un "Dekorāciju darbnīca".
Izstāde un grāmata tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadienu, kas iekļauta UNESCO svinamo gadadienu sarakstā. Izstādi kā daļu no Latvijas valsts simtgades programmas rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Republikas Kultūras ministrija ciešā sadarbībā ar Latvijas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO, lai suminātu septiņas nacionālās kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas, kas dibinātas 1919. gadā un kuru intelektuālais devums laika gaitā ir veidojis Latvijas kultūras identitāti.
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.