Eiropas Valodu dienas 2018 pasākumi

Eiropas Valodu dienas 2018 pasākumi — Latvija 100

Vieta Rīga

Eiropas Valodu dienas 2018 pasākumi — Latvija 100

Datums:25.09.2018 — 18.10.2018

Latviešu valodas aģentūra aicina uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem. Eiropas Valodu diena tiek svinēta 26. septembrī jau kopš 2001. gada. Četrpadsmito gadu šos pasākumus organizē un koordinē Latviešu valodas aģentūra, iesaistot daudzus sadarbības partnerus.

Eiropas Savienības mājā 26. septembrī ir iespējams iepazīt un izdziedāt latviešu, lietuviešu un igauņu valodu „Latvijai, Lietuvai un Igaunijai 100. Ieklausies un izdziedi Baltijas valstu valodas!”. Sākot no plkst. 18.00, varēs apgūt pamatfrāzes lietuviešu un igauņu valodu, kā arī uzzināt interesantus faktus par katru no tām. Vakara gaitā notiks arī sadziedāšanās visās trīs valodās, ko vadīs tradīciju kopa „Budēļi”.

Šajā nedēļā būs iespēja iepazīt arī citas Eiropas valodas. Nodarbībās aicinām ieklausīties valodu skanējumā, iemācīties pateikt nozīmīgus vārdus un frāzes, kā arī, iespējams, gūt iedvesmu kādu no šīm valodām apgūt padziļināti!

27. septembrī plkst. 15.00 vācu valodas darbnīcā ar tās skanējumu atraktīvā un muzikālā veidā iepazīstinās Latvijā labi zināmais vācu mūziķis Jorans Šteinhauers. Jorans labi pārvalda vairākas valodas, arī latviešu, bet vācu valoda ir viņa dzimtā valoda.

28. septembrī plkst. 17.00 franču valodu būs iespēja iepazīt kopā ar Francijas institūta Latvijā lektoriem. Dalībniekus iesaistīs interaktīvās viktorīnās par franču valodas vārdiem un izteicieniem, varēs uzzināt ikdienā nepieciešamas frāzes, kā arī vārdus, kas līdzīgi franču un latviešu valodā, iepazīt abu valodu viltus līdzības.

29. septembrī plkst. 17.30 „Birojnīcā” notiks Valodas vakars „Latviešu valoda Eiropas valodu saimē”, kurā piedalīsies valodnieki Ilze Rūmniece un Jānis Sīlis, pasākumu vadīs Elvis Jansons.

30. septembrī plkst. 17.00 lekciju „Spānija ‒ mīti un patiesība” vadīs Havjers Fernandess-Kruss (Javier Fernandez Cruz), kurš ir spāņu kultūras centra „Seneca” direktors un Latvijā māca spāņu valodu jau vairāk nekā desmit gadus. Lekcijā būs iespēja noskaidrot dažādus interesantus faktus par spāņu valodu un spāņu paradumiem, kā arī tiks atspēkoti mūsu stereotipi par Spāniju.

Vietu skaits pasākumos ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš ES mājā:

No 26. līdz 29. septembrim Valmierā notiks Latvijas un Zviedrijas izglītības iestāžu sadarbības projekts „Skolu tilti”.

Projekta mērķis veicināt sadarbību starp skolām Latvijā un Zviedrijā, tajā skaitā latviešu diasporas izglītības iestādēm, lai Zviedrijas izglītības iestāžu pārstāvji, latviešu diasporas skolu skolotāji iepazītu Latvijas izglītības programmas un sistēmu, kā arī izglītības iestāžu darbu ikdienā. Savukārt Latvijas skolotājiem būs iespēja vairāk uzzināt par latviešu valodas apguvi ārpus Latvijas un papildināt savu pieredzi.

1. oktobrī Baltijas Starptautiskā akadēmija piedāvā viktorīnu „Latvijas 100 gadi (1918‒2018) Eiropas valodu tulkojumos” humanitāro zinātņu studentiem.

No 5. līdz 6. oktobrim Tartu Universitātē notiks 6. starptautiskā Baltijas valstu studentu konference „Tilti Baltijā” (Bridges in the Baltics).

18. oktobrī ES mājā plkst. 10.30 ‒ starptautiskais valodas konsultantu simpozijs „Pārbaudījumi valodas konsultantu ikdienā”.

Līdz 30. septembrim Saldus pilsētas bibliotēkā iespēja aplūkot 2017. gada Eiropas Valodu dienas fotogrāfiju un stāstu konkursa „Kļūdies tā, lai citiem prieks” uzvarētāju darbu ceļojošo izstādi.

26. septembrī izsludinām ikgadējo skolēnu radošo darbu konkursu „Mans bērnības stāsts” skolēniem Latvijā un pasaulē, savukārt pieaugušie un skolu jaunieši var piedalīties fotogrāfiju un stāstu konkursā „Vārds (ne)vietā”. Konkursu norises laiks ‒ līdz 18. novembrim. Nolikumi atrodami Latviešu valodas aģentūras tīmekļvietnē www.valoda.lv.

Eiropas Valodu dienas pasākumu programma sākās jau 18. septembrī Ventspils Augstskolā ar Baltijas–Vācijas augstskolu biroja piedāvāto pasākumu „Globalizācija un valoda”.

25. septembrī plkst. 11.00 notika domapmaiņa „Tulko pasauli latviešu valodā”, kurā piedalījās Andrejs Vasiļjevs, Baiba Moļņika, Arno Jundze, Sigita Kušnere, Juta Pīrāga un Janušs Kaminskis. Pasākuma laikā ar literatūru un tulkojumiem saistīti nozares eksperti sniedza priekšlasījumus un piedalījās diskusijā par to, cik svarīgi ir sagatavot jauno tulku, tulkotāju paaudzi un kādas iespējas paveras, kļūstot par savas un citas kultūras vēstnieku ar valodas un literatūras starpniecību. Kā arī plkst. 14.15 LU Humanitāro zinātņu fakultātē notika izcilo valodnieku J. Endzelīna un P. Šmita portretu svinīga atklāšana, plkst. 14.30 LU Humanitāro zinātņu fakultāte piedāvāja lekciju „Vai angļu valoda ir neloģiska”, kuru vadīja lektore Lauma Terēze Lapa. Plkst. 17.00 Eiropas mājā notika grieķu valodas meistarklase, kuras laikā bija iespēja ne tikai iepazīt grieķu valodas pamatus, bet arī uzzināt vairāk par Grieķijas kultūru. Nodarbību vadīja Hellēnistikas centra dibinātāja, Latvijas Universitātes profesore Ilze Rūmniece un Gatis Ezerkalns, kurš nesen atgriezies no mūsdienu grieķu valodas studijām Grieķijā.

Aicinām interesentus gan Latvijā, gan ārpus Latvijas iesaistīties un bagātināt Eiropā runāto valodu apguves un lietošanas pieredzi, vienlaikus novērtējot un godinot latviešu valodu kā mūsu valsts valodu.

Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes iniciatīva, ko Latvijā organizē Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem. Katru gadu tā tiek atzīmēta 26. septembrī, taču daudz un dažādu pasākumu notiek gan pirms, gan pēc šī datuma.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu