Izstāde "Kopā un atsevišķi"

Izstāde "Kopā un atsevišķi" — Latvija 100

Vieta ISSP galerija (Berga Bazārs, Marijas iela 13 k-3)

Izstāde "Kopā un atsevišķi" — Latvija 100

Datums:01.02.2019 — 27.03.2019

No 1. februāra līdz 27. martam ISSP Galerijā skatāma daudzdzīvokļu namiem veltīta izstāde “Kopā un atsevišķi”. Tā piedāvās iepazīties ar daļu no ekspozīcijas “Together and Apart”, kas 2018. gadā pārstāvēja Latviju Venēcijas arhitektūras biennālē. Izstādi papildinās jauna grāmata par daudzdzīvokļu namu arhitektūru Latvijas ekonomiskajā, politiskajā un sociālajā ainavā.

Mājokļa jautājums ir viens no punktiem, kur arhitektūra vistiešākajā veidā saskaras ar politiskiem, sociāliem unekonomiskiem apsvērumiem. Īpaši tas pamanāms daudzdzīvokļu namos — kaut arī savs dzīvoklis sniedz iespēju norobežoties no ārpasaules, tas vienmēr ir daļa no kopīgas struktūras — ēkas konstrukcijām, kaimiņu kopienas, enerģijas infrastruktūras un apkārtējās pilsētvides. Latvija ir viena no skrajāk apdzīvotajām teritorijām Eiropā, taču tās daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju īpatsvars ir visaugstākais — 66%. Iespējams, šī neparastā situācija jāuztver kā jauns sākuma punkts diskusijai par dzīvojamo namu arhitektūras lomu aktuālu demogrāfijas, vides un politikas izaicinājumu kontekstā.

Izstādē būs apskatāmas Reiņa Hofmaņa fotogrāfijas, kas ataino daudzdzīvokļu namus Latvijas pilsētās un laukos, kā arī četri konceptuāli arhitektūras maketi, kas vizualizē ikdienā neredzamus procesus un pievērš uzmanību mājokļu lomai aktuālu demogrāfijas, vides un politikas izaicinājumu kontekstā. Maketus veidojuši: māksliniece Darja Meļņikova, tēlnieks Ivars Drulle, dizainere Dita Pāne, arhitekts Mārtiņš Dušelis un scenogrāfe Šarlote Špihalska (Charlotte Spichalsky).

Līdz ar izstādes atklāšanu tiks izdota arhitektu Evelīnas Ozolas un Matīsa Groskaufmaņa sastādīta grāmata “Kopā unatsevišķi: daudzdzīvokļu namu arhitektūra Latvijas ekonomiskajā, politiskajā un sociālajā ainavā”. Bagātīgi ilustrētais izdevums skaidro dzīvokļa lomu indivīda, valsts un tirgus attiecībās dažādos vēsturiskos periodos, mūsdienās unpārskatāmā nākotnē. Starp pētniecisko rakstu autoriem ir vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs, arhitektūras kritiķe Ieva Zībārte, ekonomists Pēteris Strautiņš, arhitekte Linda Leitāne–Šmīdberga un arī abi grāmatas redaktori. Provokatīvākā daļa meklējama grāmatas beigās, kur vairāki arhitektūras praktiķi un apvienības piedāvā vizuālus komentārus par dzīvi kopā un atsevišķi nākamajā desmitgadē un pēc tās. Ar šo publikāciju redaktori cer aktualizēt diskusijas un projektus, kas padarītu pieejamu, kvalitatīvu un drosmīgu daudzdzīvokļu namu arhitektūru par ikdienu, ne izņēmumu no normas.

ISSP galerijas darba laiks: 
P., Sv. slēgts; O.: 12.00 – 18.00; T.: 12.00 – 20.00, C., Pk., S.: 12.00 – 18.00

Izstādes kuratori: Matīss Groskaufmanis, Gundega Laiviņa, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne
Fotogrāfijas: Reinis Hofmanis
Maketi: Ivars Drulle, Mārtiņš Dušelis, Darja Meļņikova, Dita Pāne, Šarlote Špihalska (Charlotte Spichalsky)
Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vadims Reinfelds, Krāsu serviss, Valmiermuiža, Gardu muti
Latvijas dalību Venēcijas arhitektūras biennālē nodrošina Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Grāmatas redaktori: Matīss Groskaufmanis un Evelīna Ozola
Grāmatas autori: Ivars Ījabs, Reinis Hofmanis, Ilze Martinsone, Mārtiņš Mintaurs, Pēteris Strautiņš, Ieva Zībārte, Sampling un daudzi citi.
Izdevējs: FOLD sadarbībā ar Latvijas Jaunā teātra institūtu
Grāmata “Kopā un atsevišķi” izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

www.issp.lv

Papildu informācija:
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
Mob. tālr.: +371 29287899

Rada un dara: FOLD / ISSP

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu