Izstāde "Reformācijas brāzmas. Luters 1517"

Izstāde "Reformācijas brāzmas. Luters 1517" — Latvija 100

Vieta Bibliothèque nationale et universitaire, 6 place de la République, Strasbūra, Francija

Izstāde "Reformācijas brāzmas. Luters 1517" — Latvija 100

Datums:11.03.2017 — 05.08.2017

Martina Lutera 1517.gadā Vitenbergā publiskotās deviņdesmit piecas tēzes un to aizsāktā reformācija pārveidoja Eiropu. Lutera idejas izmainīja ne tikai cilvēka un Dieva attiecības, bet  arī laicīgo dzīvi, radot pasauli, kurā grēkam ir mazāka nozīme kā žēlastībai un vārdam būtiskāka vērtība kā tradīcijai. Luteriskais spēcīgi ietekmēja arī Livonijas (šodienas Latvijas un Igaunijas) kultūru, veicinot latviešu un igauņu rakstu valodu un tekstu kultūru rašanos pirmajās reformācijas desmitgadēs un ietekmējot turpmāko attīstību vairāku gadsimtu garumā.

Atceroties 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot agrīnā luterisma ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Strasbūras Nacionālās un Universitātes bibliotēku (BNU) un Virtembergas Zemes bibliotēku Štutgartē rīko izstādi “Reformācijas brāzmas. Luters 1517”.

Šī izstāde ļaus Rīgai un Latvijai iekļauties starptautiskajā Lutera un reformācijas piecsimtgades atcerē. Izstāde vispirms būs skatāma Strasbūras Nacionālajā un universitātes bibliotēkā. Izstāde pievērsīs uzmanību piecām būtiskām reformācijas laikmeta Eiropas garīgās kultūras parādībām divos atšķirīgos Eiropas reģionos - Elzasā un Livonijā:

vēlo viduslaiku teoloģijai un dievbijībai (bailēm no aizkapa dzīves, šķīstītavas koncepcijas attīstībai, indulgenču teorijai un praksei);
sākotnējai Lutera tēžu uztverei Elzasā un Reinas ielejā, kā arī Rīgā un Livonijā, parādot gan atbalstu Lutera vēstījumam, gan tradicionālās ticības pārstāvju pretdarbību, kā arī vēršot uzmanību uz to kā reformācija savā pirmajā desmitgadē ietekmēja latviešu kā rakstītas valodas attīstību;
divām būtiskām agrīnā luteriskā garīguma sastāvdaļām: mūzikai, īpaši luteriskajām himnām, kuras attīstījās Strasbūras apkaimē, kā arī Rīgā sarakstītajai bijušā franciskāņu priestera Burkarda Valdisa (Burcard Waldis, ap 1490-1556) dziesmu spēlei "Pazudušais dēls" (1527); Bībeles tulkojumiem tautas valodās;
iespiešanas tehnoloģijas dzimšanas un attīstības saistībai ar reformācijas izplatību.

Izstādē būs redzami mākslas objekti - katoļu baznīcas kulta priekšmeti un svēto statujas, kā arī grāmatas. LNB mākslas priekšmetus deponēs no Latvijas muzeju kolekcijām – Rundāles pils muzeja un Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja. Izstādes kodolu veidos grāmatas no LNB, BNU, Virtenbergas Zemes bibliotēkas, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, kā arī, iespējams, no Dānijas Karaliskās bibliotēkas un Upsalas Universitātes bibliotēkas kolekcijām.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu