Izstāde no Jūrmalas pilsētas muzeja Mākslas krājuma “Grafikas stāsti. Latvijai 100”

Izstāde no Jūrmalas pilsētas muzeja Mākslas krājuma “Grafikas stāsti. Latvijai 100” — Latvija 100

Vieta Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori)

Izstāde no Jūrmalas pilsētas muzeja Mākslas krājuma “Grafikas stāsti. Latvijai 100” — Latvija 100

Datums:11.10.2018 — 02.12.2018

11. oktobrī plkst. 17:00 Jūrmalas pilsētas muzejā notiks izstādes no Jūrmalas pilsētas muzeja Mākslas krājuma “Grafikas stāsti. Latvijai 100” atklāšana.

JPM krājuma izstāde šoreiz pievēršas grafikas nozarei, sākot jau no pagājušā gadsimta sākuma līdz mūsdienām. No grieķu valodas grapho nozīmē zīmējums, rasējums, raksts. Tātad tēlotājas mākslas veids, kas aptver zīmējumu un uz zīmējumu balstītus iespieddarbus – novilkumus.

Pagājušā gadsimta sākumā Latvijas grafikā jūtama spēcīga jūgendstila ietekme, kuru papildina nacionālā romantisma motīvi. Štiglica Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas pārstāvis un latviešu nacionālās grafikas pamatlicējs Rihards Zariņš savos darbos apliecina mācību laikā apgūtās oforta tehnikas priekšrocības,  izceļot katra objekta vissmalkākās detaļas. Niklāvs Strunke litogrāfijas tehnikā veidojis ilustrācijas Jāņa Veseļa grāmatai Latvju teiksmas. Darbā Koklētājs mākslinieks veiksmīgi atklājis latviešu mitoloģijas  tēlus. Sigismunda Vidberga tušas zīmējumus raksturo līniju elegance. Kārlis Padegs zīmējumā Cilvēki krastmalā un Gunārs Hermanovskis Avīžu zēnā ieskicē sociāla rakstura tēmas. Savukārt Jāņa Plēpja  kokgrebuma tehnikā veidotos darbus raksturo smalka ornamentāla kompozīcija un pievēršanās tautas spēka heroizācijai, ko spilgti apliecina viņa devums grāmatu ilustrēšanā un noformēšanā.

Kārlis Padegs, CILVĒKI KRASTMALĀ, 1930, 11,5 x 16 cm, tuša, papīrs

Būtisks pavērsiens mākslas izglītībā notiek līdz ar Latvijas Mākslas akadēmijas dibināšanu 1921. gadā. Starp jaunajiem grafiķiem  ir talantīgais Kārlis Krauze, kurš 1932. gadā beidz Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas meistardarbnīcu un, kura diplomdarbu Zemgaļu aiziešana no Tērvetes būs iespēja aplūkot izstādes ekspozīcijā. Jau 20.gadsimta 20.gados viņš sācis aktīvi darboties lietišķajā, grāmatu grafikā un stājgrafikā. Smalki niansēti toņi un skaidrs laukumu kārtojums vērojams Franča Ernesta Banges ofortā Trokšņu iela. Vecrīga, bet  Ernas Geistautes  akvarelis Kursas zvejnieki izceļas ar krāsu intensitāti. Četrdesmito gadu Jūrmalas ainavu un tālaika atmosfēru savos zīmējumos smalki niansējis slavenais arhitekts Sergejs Antonovs.

Viens no redzamākajiem Latvijas 20. gadsimta otrās puses estampa meistariem ir Gunārs Krollis. Izstādē būs apskatāms viņa oforts Vecrīga, kam raksturīgs vispārināts un simbolisks tēmas risinājums.  Savukārt autsaiders Kurts Fridrihsons izstādes ekspozīciju spridzina ar krāsās piesātināto un tematikā tik aso darbu Laikmets, kas izpildīts flomāsteru tehnikā.

Pasteļa zīmējuma skolu pārstāv Harijs Bobinskis ar sešdesmito gadu pludmales atveidojumu. Tēlnieka Andra Bērziņa zīmējumā Latvija, kas it kā atdarina reljefu, meitenes portrets iegūst nacionāla simbola nozīmi.

Ansis Cīrulis, ĢIMENES VĒRTĪBA, 1931, 26x85, papīrs,akvarelis, 26 x 38,5 cm

Mūsdienu grafikas pārstāvju Baibas Danbergas un Jekaterinas Grjazevas ofortus vieno ne tikai jūras tēma, bet arī smalks zīmējums  un skaidri nolasāma ideja.

Izstādes ekspozīciju bagātīgi papildina mākslas galerijas JĒKABS grafikas darbi, kuru starpā ir Anša Cīruļa stilizēts akvarelis Ģimenes vērtības, Reinholda Kasparsona  zīmējums Rudens un Herberta Mangolda agrīnie akvareļi, kā arī Bruno Jaunzema reālistiskais akvarelis Pie Majoru stacijas, kas tapis 20.gadsimta 50.gados.

Izstāde “Grafikas stāsti. Latvijai 100” Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma līdz 2. decembrim. Muzeja darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. no 10:00 – 17:00. Ieeja – bez maksas.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu