Izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”

Izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā” — Latvija 100

Vieta Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas 3, Rīga

Izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā” — Latvija 100

Datums:16.10.2019 — 20.11.2019

16. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā (1. stāvā) atklāta izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”. Tā tapusi sadarbībā ar vēsturniekiem un atmiņas institūcijām Latvijā un Lielbritānijā, un sniegs bagātīgu ieskatu agrāk neredzētos foto materiālos par diplomātijas un militāro vēsturi, Latvijas Neatkarības karu, kā arī britu un latviešu karavīru ikdienas gaitām. Izstāde skatāma līdz 20. novembrim.  

Ieeja bez maksas.

Izstādes atklāšanā piedalīsies LNB direktors Andris Vilks, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons (Keith Shannon) vai Lielbritānijas aizsardzības atašejs Marks Sapsfords (Mark Sapsford) un aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Pasākumu muzikāli papildinās taurētājs no Igaunijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes britu kaujas grupas.

Latvijas Neatkarības karš, kas ilga no 1918. gada novembra līdz 1920. gada augustam, bija militāra un politiska cīņa par Latvijas valsts pastāvēšanu. Tas bija sarežģīts laiks, jo jaunā valsts un tās cilvēki cīnījās pret ārējiem un iekšējiem ienaidniekiem. Iegūtā brīvība bija jānosargā.

Latvijas neatkarības izcīnīšana nebūtu bijusi pilnvērtīgi iespējama bez Rietumu sabiedroto – Lielbritānijas, Francijas, ASV – atbalsta. Lielbritānija, kuras karakuģi Latvijas piekrasti sasniedza 1918. gada decembrī, Latvijas Neatkarības kara norisēs iesaistījās pirmā.

Izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā” ļauj ieskatīties no Lielbritānijas Nacionālajiem arhīviem atvestajā Viņa Majestātes kuģa “Dragon” žurnāla oriģinālā. Unikālais eksemplārs glabā ierakstus no 1919. gada 17. oktobra varonīgajiem un traģiskajiem notikumiem, kad, atbalstot Latvijas armiju cīņā pret Bermonta karaspēku, dzīvību zaudēja deviņi britu jūrnieki.

Izstādi rīko Lielbritānijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar LNB, Latvijas Kara muzeju, Lielbritānijas Nacionālo arhīvu (The National Archives) un Impērijas kara muzeju (Imperial War Museums).

Ekspozīciju papildinās arī saistītie pasākumi – ekskursija izstādē Lielbritānijas vēstnieka Latvijā Kīta Šenona vadībā (21. oktobrī plkst. 17.00) un resursa www.nosargatbrivibu.lv prezentācija vēstures skolotājiem (29. oktobrī plkst. 14.00 LNB 1. izstāžu zālē).

Šajā vietnē būs pieejama gan dokumentālā īsfilma “Sabiedrotais” (26 min) par Lielbritānijas lomu Latvijas cīņā par neatkarību, gan uzdevumi par Latvijas Neatkarības karu un Sabiedroto atbalstu Latvijai. Pēc izstādes “Nosargāt brīvību” noslēguma arī tās materiāli būs pieejami portālā www.nosargatbrivibu.lv

Īpaši aicinām izstādi aplūkot 11. novembrī, Lāčplēša dienā, kad tā būs pieejama no plkst. 19.00 līdz 22.00, kā arī – bibliotēkas ātrijā būs apskatāms 26 m garš Latvijas karogs. Vienlaikus pēc plkst. 19.00 pie LNB galvenās ieejas notiks militārā parāde, bet plkst. 19.30 – Lāčplēša dienai veltīts koncerts. Ieeja bez maksas. 

Izstādes teksts: Ēriks Jēkabsons, Klāvs Zariņš

Dizains: Anete Krūmiņa

Izstādes veidošanā piedalījās: Līga Buka, Andra Jakoviča, Mark Sapsford, Keith Shannon, Ieva Zībārte, Ksenija Zviedre

Īpaša pateicība: Emilie Cloos, Patricia Keenan, Elizabeth Leach, Angela Pascoe, Neil Whitfield, Eileen Clarke, prof. Patrick Salmon, prof. Mark Watson-Gandy

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu