Koncertuzvedums un izstāde "Iemirdzēšanās Latvijai"

Koncertuzvedums un izstāde "Iemirdzēšanās Latvijai" — Latvija 100

Vieta Stirnienes tautas nams

Koncertuzvedums un izstāde "Iemirdzēšanās Latvijai" — Latvija 100

Datums:09.02.2019

Koncertuzvedums un izstāde "Iemirdzēšanās Latvijai" — Latvija 100

Laiks:15:00

9. februārī plkst. 15:00 Stirnienes tautas namā notiks, koncertuzvedums un izstāde "Iemirdzēšanās Latvijai". Koncertstāsts un Jettes Užānes cimdu izstāde iecerēti, lai stiprinātu mūs ikkatru būt varīgiem, lai iedvesmotu uzdrīkstēties, lai mūzika, literārais stāstījums un tekstilmāksla būtu baudījums dvēselei un ierosme garam likt miesīgajām rokām strādāt un pašam kalt savu laimi savā zemē, būt līdzatbildīgiem par kopīgo tautas likteni un dot tam pienesumu labajā.

Projektā muzicēs izcilā klavesīniste Ieva Saliete, ar kuru kopā Stirnienē jau īstenoti vairāki koncerti, Cimdu Jettiņas uzrunājošo dzīvesstāstu stāstīs filosofe un kultūras pasākumu producente un režisore Elīna Apsīte, būs Jettes Užānes cimdu izstāde, arī E.Apsītes grāmatas “Jettes Dienu grāmatas” priekšā stādīšana.

Katram dzīve ir savdabīga mācību stunda un mācīties var dažādi - skolā, no grāmatām, no saviem puniem un asarām, var mācīties arī no cilvēkiem mums apkārt. Dzīvesstāsts – naratīvais vēstījums ir 21.gs. ētikas un vēsturiskās izpētes pamatā. Dzīvesstāsti iedvesmo, dod padomu, neļauj padoties, tie dod mums apsolījumu - arī es to varu... Un rāda, cik svarīgs un piederīgs ir katrs cilvēks Latvijas valsts liktenī, pat tas, kuru liktenis citiem atstājis par kāju pameslu. Un uzrunā – palikt, darīt un patiesībā – dzīvot un svinēt dzīvi skaisti. Tepat - šai saulē un šai zemē.

Projektā vēlamies iepazīstināt ar izcila un ļoti stipra cilvēka dzīvesstāstu, ko caurvīs latviešu komponistu oriģināldarbi un arī senā mūzika. Varbūt tas ļaus uzdrošināties veidot savu vienīgo dzīvi kā mākslas darbu! Jette Užāne – cimdu adītāja, filosofe, stāstniece, sieviete, kas visu savu dzīvi ir pavadījusi invalīdu ratiņos un uzvarējusi savu likteni, likusi tam smaidīt, kad bijis skumji, un smieties, kad bijis grūti.

Aizvadītā gadsimta astoņdesmitajos deviņdesmitajos gados plašāka sabiedrība tika iepazīstināta ar savdabīgu talantu, tautas mākslas tradīciju turpinātāju Jetti Užāni. Tā bija uzdrošināšanās, jo pirmo reizi cimdi tika adīti nevis novalkāšanai, bet skatīšanai. Tapa viens pēc otra cimdu cikli – Gadalaiki, Koki, Puķes, Zīmes, Varavīksne, Dzīves ceļš. Savos cimdos viņa stāstīja par savas tautas zemapziņā mītošo spēku, ilgām, ētisko kodu un kopīgo vēsturisko atmiņu. Viņa ieadīja literāros tēlus Lāčplēsi, Spīdolu, Laimdotu, Kangaru, Edgaru, Kristīni un Baibiņu, veltīja cimdus lielajiem vēstures griežiem – Perestroika, Atmoda, viņa izadīja Latvijas lauku traģiku savā lugā Vecās mājas logi. To visu redzēsim izstādē.

Projekts aicina iepazīt arī Jettiņas unikālo cimdu adīšanas – gobelēna veidošanas tehniku, ko saglabāt Latvijas cimdu adīšanas vēsturē un viņas dzīvesstāsts mums apliecinās latvisko varēšanu.

Jettes Užānes dzīves gājums, ideāli, savas zemes, savas tautas mīlestība ir šodienas apjukušajam, saraustītajam cilvēkam nepieciešams kā savu sakņu, savu mērķu, ideālu un vērtību orientieris, kā turpinājums, vai varbūt sākums, sarunai ar sev tuvu dvēseli.

Mēs katrs varētu izveidot savu dzīvi kā mākslas darbu – lūk, ceļš, pa kuru gāja Jette! Varbūt kādu gabaliņu ir vērts iet kopā?

Mēs gribam vēlreiz valstij paziņot – joprojām esam dzīvi un lepni par savu piederību Latvijai. Un mēs vēlamies turpināt iemirdzēties Latvijai.

Projektu atbalsta VKKF mērķprogrammā “Latvijai 100”, īsteno Stirnienes tautas nams sadarbībā ar Varakļānu novada pašvaldību.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu