Latvijas Nacionālā arhīva izstāde „Mēs gribam būt brīvi, mēs būsim brīvi”

Latvijas Nacionālā arhīva izstāde „Mēs gribam būt brīvi, mēs būsim brīvi” — Latvija 100

Vieta Varšava, Centrālais izglītības nams PRZYSTANEK (Polija)

Latvijas Nacionālā arhīva izstāde „Mēs gribam būt brīvi, mēs būsim brīvi” — Latvija 100

Datums:09.01.2019 — 11.02.2019

Vēsturisko liecību izstāde „Mēs gribam būt brīvi, mēs būsim brīvi!” ir veltīta Latvijas valsts tapšanai, kontekstā parādot kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju, kā arī Poliju un Somiju. Pirmā pasaules kara beigu posmā, sabrūkot kara novājinātajām impērijām un saskaņā ar nāciju pašnoteikšanās principu un tautu izteiktu gribu Centrālajā un Austrumeiropā izveidojās vai tika atjaunotas virkne jaunu nacionālu valstu.

Jauno valstu gatavība sekmīgi izmantot radušos ārpolitiskos un iekšpolitiskos apstākļus bija ilga vēsturiska suverenizācijas procesa likumsakarīgs noslēgums. Tomēr jauno neatkarīgo valstu proklamēšana notika sarežģītos starptautiskos un iekšpolitiskos apstākļos.

Katru no tām vēl sagaidīja militāras, politiskas un diplomātiskas cīņas par valstu neatkarību un starptautisku atzīšanu. Valstis ieguva pirmo pieredzi gan militārajā, gan diplomātijas laukā, formulēja un aizstāvēja savas intereses. Jauno valstu izveidošanos un nostiprināšanos centās nepieļaut agrāko impēriju interešu aizstāvji. Nereti pastāvēja vairākas iekšēju vai ārēju spēku atbalstītas valstiskuma alternatīvas, notika cīņa starp tām. Neatkarību un jauno valstu iekārtas izvēli nācās aizstāvēt ar ieročiem rokās. Par spīti grūtībām, tika turpināts valstu celtniecības darbs – izveidotas pirmās valdības, ievēlēti parlamenti, sasniegta valstu starptautiskā de iure atzīšana, nodibinātas un nostiprinātas starpvalstu attiecības, attīstījās sadarbība.

Izstādes veidošanā izmantoti materiāli no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Somijas nacionālajiem arhīviem un citām vēstures atmiņas institūcijām un krātuvēm, iepazīstinot interesentus ar daudzveidīgu un bagātu dokumentāro liecību klāstu.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu