Literatūre jeb ceļojums ar rakstniekiem | 2. sezona

Literatūre jeb ceļojums ar rakstniekiem | 2. sezona — Latvija 100

Vieta LTV1 / Replay.lv

Literatūre jeb ceļojums ar rakstniekiem | 2. sezona — Latvija 100

Datums:16.01.2020 — 05.03.2020

Dokumentālā ceļojumu seriāla "Literatūre – ceļojums ar rakstnieku" 2. sezonā, no 16. janvāra  līdz 5. martam katru ceturtdienu pie skatītājiem nonāks astoņi "Literatūres" ceļojumi, ko turpinās vadīt ekrāna pāris Marta Selecka un Gustavs Terzens. Arī šosezon katrā no astoņām "Literatūre" sērijām Marta dosies ceļojumā kopā ar vienu latviešu mūsdienu rakstnieku, bet Gustavs – ar grāmatām.

Katrs no astoņiem rakstniekiem ir izvēlejies sev tuvāko aizgājušo laiku latviešu autoru un dodas ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt, Martas paralēlais ceļabiedrs Gustavs Terzens ceļo atsevišķi un meklē, kam palasīt priekšā.

"Ja nebūtu Gunara Saliņa un viņa dzejoļu, es, visticamāk, nekad nenonāktu Naudītē 11:00 no rīta darba dienā, lai palasītu dzeju pastniecei un atslēdzniekam… Ja nebūtu Ontōna Rupaiņa un viņa "Balto tēvu", es, visticamāk, neatklātu "paralēlo" Latgali un tās ļaudis. Ja nebūtu Anšlava Eglīša, es neuzzinātu, ka latvietis arī Amerikā ir latvietis. Un, ja nebūtu Ievas Melgalves, es, iespējams, netiktu pie iespējas vēlreiz izlasīt un kāri nošmaukstināt Marģera Zariņa "Viltoto Faustu". Man Literatūres 2.sezona ir drīzāk vēl dziļāks ceļa turpinājums, nevis nākamā nodaļa." – Tā Gustavs.

Marta Selecka atzīst – "Joprojām esmu pārsteigta, ka, runājoties ar saviem ceļabiedriem par grāmatām un rakstīšanu, ir iespējams nokļūt gan reālās, gan pasakainās vietās. Rakstnieks, pieceļoties no sava rakstāmgalda, lai dotos ceļojumā, pats kļūst par tēlu, ko ir aizraujoši filmēt."

Divās sērijās literatūristi dosies ļoti tālos ceļojumos rietumu virzienā – turpat, kur pēc otrā pasaules kara trimdā devās rakstnieks Anšlavs Eglītis un dzejnieks Gunars Saliņš.

Pirmo ASV rietumkrastā sagaidīja un kādu brīdi pat izmitināja dramaturga un gleznotāja Raimonda Staprāna ģimene. Tādēļ Staprāns būs Martas Seleckas pavadonis uz vietām, kas glabā atmiņas par trimdas latviešu pirmajām (un kaislīgajām) gaitām svešajā zemē. Arī Gunara Saliņa pasaulē – savulaik radoši dzirksteļojošajā Ņujorkas "Elles ķēķī" skatītājus ievedīs cilvēks, kurš Saliņu pazina uz "Tu" – dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Ja ir Rietumi – jābūt arī austrumiem, tādēļ Anna Rancāne dosies uz Martas dzimtas dzimto ciemu Latgalē, jo tur izcēlies arī Ontōns Rupaiņs – Latgales vēsturisko romānu smagsvarnieks.

Tuvākā ceļojumā vedīs pārdaugavnieks Māris Bērziņš, kuru dzīve piespieda iepazīties ar pretrunās slīkstošo "Zvejnieka dēla" autoru Vili Lāci. Inga Ābele vedīs pa rožu krūmam uz katru no Aspazijas mājām, bet Ieva Melgalve brūvēs filmējamus notikumus pēc Marģera Zariņa receptēm. Vienā sērijā satiksies divi latviešu svētumi – Ernests Birznieks Upītis un viņa kaimiņiene (tiesa, ar laika nobīdi) Māra Zālīte. Bet "Literatūres" komandas sen kārota ceļojuma vadību uzņemsies Pauls Bankovskis. Viņš lūkot ies, kur mīt Kārļa Skalbes Ziemeļmeita.

"Literatūres" režisors Uģis Olte ("Ziemeļu Puse", "Te!", "Karaliste", "Adreses”, "Atslēgas") piebilst, ka "jaunās sērijas turpinās iepriekš iesākto – rotaļīgi mest tiltiņus starp talantīgu gara radinieku apdzīvotām pasaulēm, par spīti tam, ka viņi dzīvoja dažādos laikos. Un to, ka laiki, cilvēki un vērtības var būt ļoti dažādi pat nesenā pagātnē, atgādinās teju katrs no "Literatūres" stāstiem. Sākot ar trimdinieku mulsumu svešā zemē, būvējot jaunas dzīves uz veco drupām, līdz pusdieva statusā iecelta rakstnieka nedienām ar valsts vadības kloķiem rokās.".

"Literatūre" 2. sezona būs skatāma LTV1 ēterā un portālā REplay.lv astoņas nedēļas, sākot no 16. janvāra ceturtdienās, pulksten 20.00.

Raidījumu ciklu veido biedrība "Ziemeļu puse" sadarbībā ar VFS Films un Valsts Kultūrkapitāla fondu, projekts iekļauts Latvijas valsts simtgades notikumu programmā. Izsmeļošāku informāciju meklējiet "Literatūre" FacebookVimeo un Instagram kontos.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu