Pastāvīgās ekspozīcijas "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis" atvēršana

Pastāvīgās ekspozīcijas "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis" atvēršana — Latvija 100

Vieta Turaidas muzejrezervāts

Pastāvīgās ekspozīcijas "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis" atvēršana — Latvija 100

Datums:04.05.2019

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā plkst. 15.00, Turaidas muzejrezervātā atjaunotajā klaušinieku mājā tiks atklāta ekspozīcija "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis."

Ekspozīcija apver vairāk nekā simts gadu ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz Latvijas Republikas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā. Vienlaikus tas ir vēstījums par individuālās brīvības un tiesiskās vienlīdzības attīstību.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne: “Turaidas atjaunotā klaušinieku māja kopā ar ekspozīciju ir piemineklis latviešu zemniekam, kurš ar darbu, apņēmību, neatlaidību un savas zemes mīlestību rada pamatu izglītotai un kulturālai nācijai. Vairākās paaudzēs izlolotā valstiskuma ideja tiek izcīnīta un īstenota Latvijas valsts dibināšanā 1918. gada 18. novembrī”. Šo vēstures posmu raksturo gan klaušu laiku ekonomiskā un sociālā stagnācija 19. gadsimta sākumā, gan strauja tehniskā modernizācija, kultūras un saimnieciskais uzplaukums gadsimta otrajā pusē, gan arī nozīmīgas sociālas izmaiņas, revolūcijas un kari 20. gadsimta sākumā.

Atklāšanā piedalīsies Kultūras ministre Dace Melbārde un zinātnes, mantojuma un kultūras institūciju pārstāvji. Jau no plkst. 12.00 notiks plaša svētku programma, kas iesāksies ar svētbrīdi Turaidas baznīcā. Plkst. 13.00 pie klaušinieku mājas notiks Baltā galdauta svētku koncerts – Krimuldas novada amatiermākslas kolektīvu veltījums Turaidas muzerjezervātam un visiem svētku dalībniekiem. Plkst. 14.00 - “Stāsti par vēsturi” - pārdomās par 19. gadsimtu, brīvību un atbildību dalīsies vēsturnieki, rakstniece Ingrīda Ābele un Krimuldas mācītājs Austris Juris Rāviņš, kurus papildinās video stāsti, vīru kopas “Vilki” un Jaunā Rīgas vīru kora dziesmas. Pēc ekspozīcijas svinīgās atklāšanas svētki turpināsies – plkst. 16.00 savas tautasdziesmas izdziedās gan muzikālā apvienība “Stiprās sievas”, gan kapela “Ieviņa”, gan Jaunais Jāņu orķestris un visu svētku garumā notiks RLB Sprīdīša skolas un Lēdurgas folkloras kopas “Putni” radošās darbnīcas bērniem “No senā uz jauno”. Paralēli svētku koncertam ar jauno ekspozīciju muzejrezervāta speciālisti iepazīstinās ikvienu interesentu.

Ieeja Turaidas muzejrezervātā 4. maijā bezmaksas.

 

Vairāk informācijas www.turaida-muzejs.lv vai 26572142

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu