Reiņa Hofmaņa un Margusa Tamma mākslas projekts “Es vēlos tevi!”
Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 ietvaros Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās būs skatāms Reiņa Hofmaņa un Margusa Tamma mākslas projekts “Es vēlos tevi!”
Latviešu fotogrāfa Reiņa Hofmaņa un igauņu mākslinieka, dizainera un kritiķa Margusa Tamma sadarbības projekts “Es vēlos tevi!” ir tapis, sekojot komercreklāmas un aģitplakātu veidošanas tradīcijām, un aicina ikvienu pievienoties Baltijas “maģiskajai armijai”, kurā iztēlotais un reālais saplūst vienā neuzvaramā mašinērijā.
Vairāku Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietu reklāmas stendos izliktajos projekta plakātos par pamatu izmantoti Hofmaņa “LARP” fotosērijas darbi, kuros fiksēti Baltijas valstu brīvdabas lomu spēļu dalībnieku portreti un Tamma īpaši projektam veidotie Baltijas valstu bruņoto spēku rekrutēšanas uzsaukumi. Savā dabiskajā vidē lomu spēles spēļu meistara (gamemaster) vadībā tiek izspēlētas, dalībniekiem iejūtoties kāda populāra filmas, literatūras vai izdomāta varoņa tēlā, nereti lomu spēli pārvēršot par dramatisku uzvedumu, izglītojošu rēbusu, māksliniecisku izpausmes formu vai politisku aktu. Ieceļot “LARP” varoņus reklāmas stendos, projekta veidotāji, līdzīgi spēļu meistariem, maina spēles noteikumus jeb drīzāk atver tos neskaitāmu variāciju iespējamībai.
“Es vēlos tevi!” ironizē par bruņošanās politiku, varoņu meklējumiem un par Baltijas vēsturisko identitāti, ko lielā mērā ietekmē arī bailes no kaimiņos esošās lielvaras, it īpaši šobrīd, kad sasprindzinājumu rada Eiropas Savienības politiskā nestabilitāte, ieilgušais karš Ukrainā un neziņa par ASV jauno ārpolitiku attiecībā uz NATO, Krieviju un Eirāzijas kontinentu kopumā.
Globālā nestabilitāte trekni pasvītro pirmās divas jaunā milēniuma desmitgades. Tas, kas reiz šķita notiekam aiz trejdeviņām jūrām un kalniem, kopš 11. septembra notikumiem Ņujorkā, Irākas kara, pasaules ekonomikas krīzes, Krievijas agresijas Ukrainā, Islāma valsts izveidošanās, bēgļu krīzes un kiberkariem internetā ir kļuvis par draudīgu, nogaidošu ēnu tepat aiz stūra, signalizējot par Eiropas stabilitātes straujo kritumu. NATO atbildes reakcija ir aicinājums katrai dalībvalstij tērēt 2% no IKP aizsardzībai, kas nozīmē pastiprināt Eiropas valstu bruņošanos, netieši sējot arī ideju par obligātā iesaukuma atjaunošanu armijā. Vienlaikus ar draudiem par Trešā pasaules kara sākšanos vai apokalipsi kodolraķešu palaišanas gadījumā arvien aktuālāks kļūst arī jautājums par neredzamā kara lomu. Īpaši tas aktualizējies pēc bijušā ASV izlūkdienesta aģenta Edvarda Snoudena nopludinātās informācijas par valsts spiegošanas rīkiem internetā (2013) un pēc tā dēvēto “interneta troļļu” uzdarbošanās ASV vēlēšanās (2016). Arī šajā gadījumā cilvēki nesnauž un Tolkīna “Gredzenu pavēlnieka” cienīgā stilā ir izveidotas “elfu vienības” interneta troļļu apkarošanai. Kaut kur starp mieru un draudiem, neredzamām vienībām internetā un patriotiskiem varoņiem rekrutētajās zaldātu vienībās ir arī Baltijas valstis.
Krīzes situācijās sabiedrībai ir tendence meklēt varoņus, kas visbiežāk tiek mitoloģizēti un pārvērsti DC vai Marvel komiksu varoņu cienīgos supermenos. Tēli, kas aizgūti no kino, literatūras, datorspēlēm un realitātes šoviem, kļūst par avotu jaunā kareivja identitātei. Reinis Hofmanis šajā projektā piedāvā mitoloģizēto kareivju prototipus, savukārt Marguss Tamms tos iepako reklāmas cienīgā produktā.
No 5. aprīļa Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Rīgā, Liepājā, Cēsīs, Daugavpilī un Tartu (Igaunija) norisināsies starptautisks laikmetīgas mākslas notikums “Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2018”, piedāvājot apmeklētājiem plašu izstāžu, performanču, simpozija, diskusiju un meistarklašu programmu.
Šogad biennāle pievēršas pašizpratnes jautājumiem – kas mēs esam un kas izvēlamies būt laikā, kad sociālā, politiskā un kultūras dinamika piedāvā arvien jaunas pārtapšanas iespējas. Izvēlētais biennāles nosaukums "I Like Your Face", izmantojot sejas metaforu, izceļ komplicētos identitāšu un nozīmju veidošanas procesus.
Paldies ārtelpas projekta atbalstītājiem un sadarbības partneriem: Valsts kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Republikas vēstniecība Latvijā, JCdecaux, Lux Express, AS “Antalis”, Rixwell Hotel Konventa Sēta, interneta medijiem arterritory.com un lsm.lv, Latvijas Radio 1, Radio NABA, laikrakstam “IR”, interneta žurnāliem “Punctum”, “Satori”
Dalībnieki: Reinis Hofmanis (LV), Marguss Tamms (Margus Tamm, EE)
Kuratore: Šelda Puķīte (LV)
Attēls: Reinis Hofmanis un Margus Tamms. “Es vēlos tevi!”, 2018
Rada un dara: Rīgas Fotogrāfijas biennāle
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.