10. decembrī pasaules pirmizrādi piedzīvos oriģināloperete "Trīs Zvaigznes. Zigfrīds"

23.11.2021.

Pirmās 21. gs. latviešu orģināloperetes "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" ekranizētā versija pasaules pirmizrādi pieredzēs piektdien, 10. decembrī, plkst. 19.00 VEF Kultūras pils Lielajā zālē un 12. decembrī plkst. 16.00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis". Uz patiesiem notikumiem balstīts, Platona Buravicka un Jura Hirša operete-biogrāfisks stāsts par Zigfrīdu Anna Meierovicu ir Operetes teātra veltījums Latvijai. Galvenajās lomās: tenors Valters Gleške (Zigfrīds A. Meierovics), soprāns Sonora Vaice (Kristīne Bakmane), soprāns Jolanta Strikaite (Anna Meierovics). Filmas režiju un montāžas režiju veidojusi latviešu režisore, dramaturģe, dzejniece un folkloriste Dace Micāne-Zālīte.

Pēc patiesiem vēsturiskiem notikumiem veidots, operetes-biogrāfiskā stāsta ekranizējums ir aicinājums atcerēties, kā dzima neatkarīga Latvijas valsts. Operetes teātra veltījums Latvijai valsts simtgadē stāsta par Zigfrīdu Annu Meierovicu, kurš panāca Latvijas valsts dibināšanu de facto un de jure, un ataino notikumus no laika, kad Meierovics bija Bēgļu komitejas biedrs līdz pat nāves brīdim, kad viņš ir jau starptautiski atzīts diplomāts.

Komponists Platons Buravickis un libreta un dzejas autors Juris Hiršs, atsaucoties Latvijas operetes fonda ierosmei, radījuši pirmo 21. gadsimta latviešu oriģinālopereti. Tās muzikālajā audumā žanriski mijiedarbojas operete, mūzikls, reps, valši, tango.

"Daudzpusīgi talantīgā Platona Buravicka radītā, izcilā, laikmetīgā mūzika solistiem un simfoniskajam orķestrim būs absolūti negaidīts pārsteigums mūzikas gardēžiem. Tajā vitāla, svaiga, līdz šim komponista daiļradē nedzirdēta lirika, brīnišķīgi gaiši dzidra, romantiska melodija, kas kā spārnojošs iedvesmas avots, paliekot vēl ilgi klausītāju dvēselēs un sirdīs, savijas ar laikmeta ainu raksturojošu skaņu partitūru, ko muzikāli prasmīgi un smalki interpretējis diriģents Valdis Butāns, iestudējuma muzikālais vadītājs," stāsta idejas autore Agija Ozoliņa-Kozlovska.

Operetes-biogrāfiska stāsta "Trīs Zvaigznes. Zigrīds" režisore Dace Micāne-Zālīte, doktorante LU Humanitāro zinātņu fakultātē folkloristikas apakšnozarē, studējusi režijas pētniecību ("Special Research Fellow") Jeilas Drāmas skolā (ASV). Viņa ir veidojusi vairāk nekā 15 dramatizējumus muzikālām izrādēm gan Latvijā, gan ASV. Pēc 10 gadu prombūtnes ASV, 2021. gadā publicējusi savu otro dzejas grāmatu "Zalktenes divas saules".

Foto: Ineta Freimane un Edgars Aivars

"Filmas "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" vēstījums sniedz ietērpu muzikālam stāstam par cilvēku, izcilu personību laikmetu nomaiņā, kad Latvija piedzimst par valsti, un Zigfrīds Anna Meierovics ar savu žilbinošo starptautisko diplomāta darbību īsteno dzīvē sapni par Latviju. Zigfrīds Anna Meierovics – zvaigzne Latvijas un pasaules zvaigznājā. Režijas koncepcija ir pamatota biogrāfiska stāsta inscenējumā. Tas veidots kā laikmetīgu mākslas valodu sintēze mūzikā, kino, horeogrāfijā un vizuālajā mākslā, radot mūsdienīgu interpretāciju un savienojot laikmeta notikumus pirms simts gadiem Latvijā un pasaulē. Prometejs ar vārdu vai Prometejs ar Latvijas vārdu ir režijas metafora Zigfrīda Annas Meierovica dzīvei (1887–1925), kas attēlota operetē "Trīs zvaigznes. Zigfrīds". Prometeja tēla kodolā, arī salīdzinot ar antīkās Grieķijas titānu, kura tēls simbolizē tieksmi uz ideāliem, talantu un apdāvinātību – ir pielīdzināms Meierovica personības šķautnēm. Meierovica ideja bija suverēna Latvijas valsts, Baltijas valstu stipra vienotība, viņš ir vidutājs starp pasauli un Latviju, viņš nesa Latvijas vārdu pasaulē kā Prometejs nesa uguni cilvēkiem," tā Dace Micāne-Zālīte, filmas režisore.

Galvenajās lomās: Zigfrīds Anna Meierovics – Valters Gleške (tenors), Kristīne Bakmane – Sonora Vaice (soprāns), Anna Meierovica – Jolanta Strikaite (soprāns), dejotāju-solistu pāris Egija Abaroviča un Reinis Rešetins ir kā simbolisks Zigfrīda Meierovica un Kristīnes Bakmanes dublants dejas-kustību valodā. Lomās: Aivars Krancmanis (basbaritons), Andris Daņiļenko (baritons), Andris Kipļuks (tenors), Jānis Kirmuška, Edgars Lipors, Matīss Millers, Henrijs Kozlovskis (Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola), Adams Vaicis (Rīgas doma kora skola), Ernests Vīgners (Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskola), Dāvids Kristofers Loks (Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskola). Operetes teātra dejotāju grupa: Roberta Gailīte, Kate Ikauniece, Edvards Kurmiņš, Aigars Larionovs ēnu teātra valodā vizualizē tēlu personību dvēseli.

Radošajā komandā: režisore, režisore-inscenētāja, montāžas režisore Dace Micāne-Zālīte, muzikālais vadītājs, diriģents Valdis Butāns, horeogrāfe, laikmetīgās un vides dejas speciāliste Lilija Lipora, māksliniece, māksliniece-inscenētāja Sandra Strēle, kostīmu māksliniece Odetta Birmane, scenogrāfijas veidotājs Rolands Strelčs, grima māksliniece Liāna Repule. Filmēts Lauteres muižā, Madonas rajonā. Filmu veido "Edart TV" filmēšanas un montāžas grupa. Projekta idejas autore Agija Ozoliņa-Kozlovska. Projekts top pēc Latvijas Operetes fonda pasūtījuma, producents Operetes teātris.

Iestudējuma PATRONS: Ieva un Robins Hulls (Šveice, "Robin Hull"). Iestudējums iekļauts Latvijas valsts simtgades programmā, un tas top ar VKKF mērķprogrammas "Latvijai  100", Rīgas domes, ALA Kultūras fonda, Latvijas Operetes fonda un Madonas novada domes līdzfinansējumu.

Filmas video rullītis – tīzeris ieskatam Operetes teātra YouTube kontā: 
Informācija www.operetesteatris.lv vai www.operetesfonds.lv, Biļetes Biļešu Paradīzes kasēs un internetā

Informāciju sagatavoja:
Elza Hlevicka, Operetes teātra sabiedrisko attiecību speciālists
m.t.+371  25123143,
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu