4. decembrī notiks lekcija "Brāļu draudzes rokraksti – vidzemnieku dzīvesstāsti"

29.11.2021.

Sestdien, 4. decembrī, plkst. 16.00 visi interesenti ir aicināti uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošās pētnieces Dr. phil. Beatas Paškevicas tiešsaistes lekciju "Brāļu draudzes rokraksti – vidzemnieku dzīvesstāsti". Lekcijā piedalīsies arī Brāļu draudzes misijas vadītājs Latvijā Gundars Ceipe, palīdzot rast atbildes uz jautājumiem pasākuma noslēgumā.

Brāļu draudzes dalībnieku ar roku rakstītā literatūra veido latviešu nacionālās literatūras priekšvēsturi 18. gadsimtā. Tie ir tulkojumi un oriģināldarbi – svētrunas, dziesmu teksti, draudzes likumi, kristīgā folklora, dzīvesstāsti un vēsturiski sacerējumi. Šīs literatūras pirmie kopēji ir lielākoties nezināmi latviešu zemnieki un amatnieki, viņu rakstu tradīcijas turpinātāji un attīstītāji kļūst par latviešu rakstniekiem. Brāļu draudzes teksti saglabājušies galvenokārt norakstos, tie ir 18. gadsimta liecība par latviešu zemnieku ideju pasauli un individuālām dzīves gaitām. Tie sniedz jaunas zināšanas par brāļu draudzes kustības globālo tīklu, latviešu sociālo un ģeogrāfisko mobilitāti dzimtbūšanas laikmetā, reliģisko kustību nozīmīgo iespaidu uz sociālajām transformācijām.

Reģistrācija, lai saņemtu tiešsaistes lekcijas ZOOM saiti: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! . Lekciju būs iepsējams skatīties arī tiešraidē Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Facebook kontā.

Šis ir priekšlasījumu cikla "Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos" ceturtais pasākums. Priekšlasījumu cikls, kopā piecas sarunas, tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Lieduliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.

Noslēdzošais pasākums, LNB direktora Andra Vilka lekcija "Vai Brāļu draudzei nepieciešama piemiņas ekspozīcija un kādai tai būtu jābūt?", norisināsies tiešsaistē sestdien, 11. decembrī, plkst. 16.00–18.00.

 

Pasākumi iekļauti Latvijas valsts simtgades programmā.
Organizē: Cēsu novada Amatas apvienības pārvalde sadarbībā ar Brāļu draudzes misiju Latvijā. Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai – 100" atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Dreibante
Projektu koordinatore
Cēsu novada Amatas apvienības pārvalde
Epasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
T: 26850417

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu