Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe Anna Paula Gruzdiņa par programmu "Latvijas skolas soma"

28.06.2021.

Jau pirms Covid-19 pandēmijas vairākas Liepājas muzeja muzejpedagoģijas nodarbības ir bijušas iekļautas kultūrizglītības programmā "Latvijas skolas soma". Pandēmijas laikā tapušas jaunas nodarbības speciāli attālinātajam mācību režīmam un pēc skolu iniciatīvas iekļautas arī programmā "Latvijas skolas soma".

Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe Anna Paula Gruzdiņa

Kad izziņojām nodarbību "Gadskārtu ieražas Dienvidkurzemes sētā", vēl nebijām paguvuši sazināties ar programmas "Latvijas skolas soma" komandu, kad vairākas skolas jau interesējās, vai nodarbība iekļauta  programmā. Tad nu steidzām sagatavot pieteikumu un šobrīd varam droši secināt, ka tas bija veiksmīgs lēmums, jo dalība  programmā "Latvijas skolas soma" ir sniegusi vairākus būtiskus ieguvumus.

Nodarbības izstrādē vērtīga bija programmas "Latvijas skolas soma" komandas piedalīšanās izvērtēšanas posmā, jo mēs tikām pie vairākiem padomiem, kas palīdzēja kvalitatīvāk nostrādāt gan saturu, gan papildināt tehniskos risinājumus.

Nodarbību iekļaušana programmā "Latvijas skolas soma" piedāvājumā arī bija iedrošinājums turpināt iesākto, jo laikā, kad strādājām pie savām nodarbībām, tiešsaistes norises vēl nebija ieguvušas tik lielu popularitāti kā šobrīd, nebija tādas drošības, tāpēc jutāmies kā liela eksperimenta priekšā.

Bija daudz nezināmo – kā skolēni reaģēs, vai izdosies nodot vēstījumu, nodarbības saturu, kā pagrabā iemānīt internetu, kā nodrošināt, ka ekspozīcijā ir pietiekami gaišs, lai ar kameru varētu pietuvināt visus nodarbībā minētos eksponātus. Muzeja kolektīvā centāmies visam rast risinājumu.

Kad tika aizvadīti pirmie nodarbību izmēģinājumi, valdīja svētku sajūta un, atgriežoties kabinetā, kolēģi mani sagaidīja kā no olimpiskajām spēlēm vai kāda liela čempionāta. Tas bija ļoti saliedējoši.

Nodarbībās mēs cenšamies izmantot to, ko attālinātajā formātā sniedz tehnoloģiju iespējas, piemēram, runājot par budēļiem, dažkārt aicinām uzlikt Zoom piedāvātās maskas – cepures, brilles, zaķa ausis, lāča degunu. Tādā atbrīvotā gaisotnē tālāk runājam par maskām, kuras cilvēki izmantoja agrāk, piemēram, lāča, dzērves, garās sievas, labības kūļa, salmu gubas maskām un salīdzinām, kā būtu, ja tādas piedāvātu Zoom. Masku uzlikšanu visbiežāk nelaiž garām arī asprātīgākie skolotāji.

Nodarbība "Māksla man visapkārt" sniedz iespēju iepazīties ar vizuālās mākslas žanriem, tehnikām un virzienu pamattēmām, sasaistē ar Liepājas muzeja mākslas priekšmetu kolekcijā esošajiem mākslas darbiem un pārstāvētajiem autoriem.

Mēģinām savā un skolēnu labā izmantot to, ka viņi atrodas mājās, kur pieejami dažnedažādi priekšmeti un viņiem ērta vide. Skolēnu uzdevums ir izveidot telpisku kādas Liepājas muzeja mākslas priekšmetu krājuma gleznas atveidu no sev apkārt esošajiem sadzīves priekšmetiem. Skolēni pauž atjautību un izdomu gan formas, gan satura ziņā un nereti redzam, ka radošais darbs tapis par uzdevumu visai ģimenei. Mākslas darbos iejutušies paši skolēni, viņu rotaļlietas, mazie brāļi, vecmāmiņas un pat kaķi.

 

Programmas "Latvijas skolas soma" informatīvā platforma palīdzējusi sasniegt plašāku auditoriju. Bieži vien skolas sāk zvanu, interesējoties par to, kas no mūsu satura ir programmā. Citi, savukārt, atsaucas uz mūsu informāciju, kas pieejama programmas "Latvijas skolas soma" mājaslapā. Interesentu pieplūdumu jutām arī tad, kad bijām iekļauti "Latvijas skolas soma" digitālo kultūras norišu ceļvedī. Tādējādi aizvadītajā semestrī mūs ir sasniegušas skolas, kuras klātienē nebija pie mums viesojušās.

Liepājas un apkārtnes skolas labi pazīstam un vienmēr priecājamies satikt, bet, kad mums nodarbības sāka pieteikt, piemēram, Pļaviņu, Smiltenes un Daugavpils novada skolas, izdrukājām Latvijas novadu karti un kā mazus svētkus ar azartu iekrāsojām katru jauno novadu un skolu.

Galvenais prieks un secinājums ir tas, ka nodarbībās tapušajos bērnu darbos izpaužas gan atjautīgums, gan radošā izdoma, kuru – kā esam secinājuši – neietekmē nekādi ierobežojumi.

 

Sagatavoja: Anna Paula Gruzdiņa, Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu