Atklātas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītās stēlas
24.07.2019.Piedaloties aizsardzības ministram Artim Pabrikam, Liepājas domes vadībai un nacionālpatriotiskajām organizācijām, trešdien, 24. jūlijā Lāčplēša dārzā, Liepājā atklātas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītās stēlas*.
“Tikko svinējām mūsu valsts simtgadi - valsts proklamēšanas brīdis bija sākums mūsu valstij, taču tikai pēc tam sekoja grūtākais: ik dienu, ik stundu, ik mirkli būt sardzē par savu jauno, vēl trauslo un nestabilo valsti. Par to mēs esam pateicīgi tiem 50 vīriem, kuru vārdi iekalti šajās šodien atklātajās granīta stēlās par varonību, aizstāvot Liepāju un Latviju. Mēs pasaules kartē neesam ne tā lielākā, nedz arī senākā valsts, taču starp mums visos laikos ir bijuši cilvēki, kas ticēja savai valstij un savai zemei, un bija gatavi par to cīnīties, atdodot arī pašu dārgāko, kas cilvēkam dots - savu dzīvību,” pasākuma atklāšanā sacīja Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks stratēģiskās plānošanas jautājumos Uldis Sesks.
Lāčplēša dārzā ir veikti teritorijas labiekārtošanas darbi un uzstādītas sešas stēlas jeb informatīvas piemiņas zīmes. Uz Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītajām stēlām izvietoti 50 kavalieru vārdi un uzvārdi, kuri 1919. gadā aizstāvēja mūsu pilsētu un atbalstīja Latvijas valdības darbību Liepājā.
Liepājā uz šo brīdi ir apzināti vairāk nekā 140 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, kuri saistīti ar Liepāju un, kuri ir piedalījušies Latvijas valsts neatkarības atgūšanā ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu teritorijās. Visa informācija par viņiem ir pieejama Liepājas muzejā ekspozīcijā “Pagaidu valdības 6 mēneši Liepājā. Neatkarības karš”.
Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais Latvijas valsts apbalvojums. To piešķīra par kauju nopelniem Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku cīnītājiem, kā arī ārzemniekiem, kuri palīdzēja brīvības cīņās aizstāvēt Latviju.
Granīta stēlas tapušas Latvijas valsts simtgadei veltītā Jaunsardzes un informācijas centra projekta “Atceries Lāčplēšus” ietvaros. Godinot Latvijas Brīvības cīņās kritušos karavīrus, visā Latvijā tiek uzstādītas vienota parauga piemiņas stēlas, kurās teksta gravējuma šrifts atbilst varoņu piemiņas plākšņu standartam, kas ir analogs Rīgas Brāļu kapu un Centrālo kapu lauka smilšakmens piemiņas zīmju gravējumam.
Lāčplēša dārza labiekārtošana un piemiņas plākšņu izveide no Liepājas pilsētas pašvaldības budžeta izmaksājusi 59 279, 20 eiro. Stēlas izgatavoja SIA “Akmens apstrādes centrs AKM”, piemiņas vietas izveidi veica SIA “ALPS ainavu projektēšanas darbnīca”.
* stēla - akmens stabs vai stāvus novietota akmens plāksne ar sakrālu, memoriālu vai informatīvu uzrakstu, reljefu attēlu.
Informāciju sagatavoja
Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas
Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja
Zita Lazdāne
Tālrunis: 22 017 277
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!