Atklāts vērienīgais Latvijas valsts simtgades koncertuzvedumu cikls "Latvijas gredzens"

15.03.2017.

14. martā Spīķeru koncertzālē tika atklāts vērienīgais Latvijas valsts simtgades projekts "Latvijas gredzens", kas ietver četrus koncertuzvedums, kuri norisināsies visos Latvijas reģionos. Klātesošie varēja vērot unikālo Latgales muzikantu un priesteru, kā arī Latvijas Radio kora mijiedarbību "Latgales gredzena" koncertizrādes "Rakstiem un skaņai" mēģinājumā.

Pirmizrāde koncertizrādei "Rakstiem un skaņai" 22. aprīlī Latgales vēstniecībā "Gors". "Kurzemes gredzens" izskanēs lielkoncertā "Pūt, vējiņi", "Vidzemes gredzens" realizēsies muzikālā izstādē "Kalns uz augšu ies", savukārt "Zemgales gredzens" savu identitāti izpaudīs kino koncertā "Vēstures palos".

“Koncertu cikls "Latvijas gredzens" ir unikāla dāvana Latvijas valsts simtgadē. Sigvards Kļava apvienojis izcilas, radošas personības, aicinot drosmīgi izmantot dažādus mākslas veidus - akadēmisko mūziku, folkloru, vizuālo mākslu un video, kas papildinās skaņdarbus. Plašo programmu ieskandināsim izdziedot Latgales stāstu un noslēgsim ar Zemgales auglīgās zemes skanējumu. Projekts ir arī labs piemērs mecenātu iesaistei, tas tapis ar Borisa un Ināras Teterevu līdzfinansējumu. Turklāt, pateicoties abiem mecenātiem, Latvijas iedzīvotājus valsts simtgades noslēgumā gaida vēl lielāka dāvana – 2021. gadā durvis vērs laikmetīgās mākslas muzejs,” akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Projekta organizētāja VSIA "Latvijas Koncerti" valdes loceklis Guntars Ķirsis atzīst: "Tas, ko es gribu uzsvērt ir tieši Sigvarda Kļavas kā šīs idejas autora milzīgais pienesums. Tas ir pats svarīgākais, jo viss pārējais, nauda, tehnika, administrācija, protams, ir svarīga, bet, ja nav idejas, pārējam visam nav nekādas vērtības. Es ļoti pateicos visiem novados esošajiem cilvēkiem ar ko sadarbojamies, jo bez jūsu atbalsta tas nebūtu iespējams."

Latvijas Radio kora mākslinieciskā vadītāja, diriģenta Sigvarda Kļavas lolotā ideja ir četros konceptuāli atšķirīgos gredzenos – koncertuzvedumos izcelt un parādīt katra Latvijas novada īpatnības, bagātības un enerģiju caur nācijai dārgāko – vietējo cilvēku skatupunktu. Latgales unikālais kultūras mantojums ar tās fenomenu – tradicionālo muzicēšanu, Kurzemes jūras spēka caurstrāvošanās cilvēku ikdienībā, Vidzemes nacionālā stīga un simboliskā patriotisma telpa un Zemgale kā apvāršņa plašums, kurā satiekas dvēseļu upītes.

Koncertuzvedumu cikls sāksies ar Latgalei veltīto koncertizrādi "Rakstiem un skaņai", kura pirmizrāde 22. aprīlī notiks Rēzeknē. Tajā savijas tautas dziesma un Svētie Raksti, piedalās etnomūziķi un priesteri, dzīvās balsis un arhīvu ieraksti. Koncertizrādes pamatā ir latgaliešu literāta, grāmatnieka un ievērojamākā Latgales rokraksta grāmatniecības pārstāvja Andriva Jūrdža ar roku rakstītā Kalendāra fragmenti. Sigvards Kļava par savu lolojumu uzsver: "Es nebeidzu apbrīnot mūsu nāciju, es nebeidzu apbrīnot mūsu tautu! Tās akas ir tik dziļas, tik dzīvi apliecinošs ir tas ūdens, no kura mēs spējam padzerties. (..) Tad, kad šos četrus novadus mēs saliktu kopā, varbūt tā aina izskatītos pat  daudz skaistāka nekā mēs šeit Rīgā, visi sēžot, to sajūtam."

Ideja divu gadu laikā realizēsies 16 koncertuzvedumos. Katrs no tiem cikliski tiks izrādīts četrās Latvijas koncertzālēs - Latgales vēstniecībā "Gors", koncertzālē "Cēsis", Jelgavas Kultūras namā un Liepājas koncertzālē ''Lielais dzintars". Piedaloties Latvijas Radio korim, katra novada gredzenu veidos cita mākslinieciskā un radošā komanda: Inese Mičule, Reinis Suhanovs, Roberts Rubīns, Māris Sirmais, Inese Zandere, Katrīna Neiburga, Guna Kalnača, Jānis Mitrēvics, Valsts akadēmiskais koris "Latvija", Latvijas Radio bigbends, Liepājas Simfoniskais orķestris un citi.

No 1. aprīļa ar projekta norisi un aktualitātēm varēs iepazīties  latvijasgredzens.lv
Biļetes pieejamas "Biļešu Paradīze" tirdzniecības vietās, bilesuparadize.lv

Projektu "Latvijas gredzens" īsteno VSIA "Latvijas Koncerti", sadarbojoties ar Latvijas Kultūras ministriju un Borisa un Ināras Teterevu fondu, Valsts kultūrkapitāla fondu, Latgales vēstniecību "Gors", Rēzeknes pilsētu, koncertzāli "Cēsis", Jelgavas pilsētu, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādi "Kultūra", Liepājas koncertzāli "Lielais dzintars".

Latvijas_gredzens_apraksts.doc

Papildu informācija:
Anete Šķēle, Latvijas Radio koris sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu