Deju ansamblis “Daiļrade” triumfē deju kolektīvu konkursā
04.06.2018.3. jūnijā Dailes teātrī notika deju kolektīvu konkurss, kurā par Dziesmu un deju svētku divām Lielajām balvām sacentās 18 kolektīvi A un D grupā. Deju kolektīvu finālu vērtēja Jūrate Sodīte-Bradauskiene (Jurate Sodyte-Bradauskiene, Lietuva), Lietuvas Nacionālās operas un baleta baletmeistare un mākslinieciskā vadītāja, Jeļena Ščerbakova (Krievija), Igora Moisejeva Valsts akadēmiskā tautas deju ansambļa mākslinieciskā vadītāja, Oļegs Kopijevskis (Oleg Kopiievskyi, Ukraina) Borisa Grinčenko Kijevas universitātes tautas un skatuviskās dejas pasniedzējs, Pauls Bobkovs (Igaunija) Tartu universitātes, Vīlandes Kultūras akadēmijas lektors, horeogrāfs, baletmeistars, Petri Kaupinens (Petri Kauppinen, Somija), Oulu universitātes Lietišķo zinātņu deju nodaļas fakultātes vecākais lektors, Gunta Bāliņa, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore, Rita Spalva horeogrāfe, profesore, virsvadītāja.
XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku abas LIELĀS BALVAS kā labākie deju kolektīvi A un D grupā, 2000 eiro naudas balvas no Conexus Baltic Grid, Laima saldumu dižgrozus un Rimi dāvanu kartes ieguva Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" deju ansamblis "DAIĻRADE" (abus vada Iveta Pētersone-Lazdāne).
D GRUPA (vidējās paaudzes deju kolektīvi)
Lielā balva - Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" deju ansamblis "DAIĻRADE" (vadītāja Iveta Pētersone-Lazdāne)
- vieta – Latvijas Universitātes vidējās paaudzes deju kolektīvs "DANCIS" (vadītājs Rolands Juraševksis) un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Koncertorganizācijas "Ave Sol" Tautas deju ansambļa "TEIKSMA" vidējās paaudzes deju kolektīvs (vadītājs Jānis Ērglis)
- vieta – Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" vidējās paaudzes deju kolektīvs "LĪGO" (vadītājs Jānis Purviņš)
- vieta – Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansambļa "VEKTORS" vidējās paaudzes deju kolektīvs (vadītājs Uldis Šteins)
A GRUPA (jauniešu deju kolektīvi)
Lielā balva - Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" deju ansamblis "DAIĻRADE" (vadītāja Iveta Pētersone-Lazdāne)
- vieta – Latvijas Universitātes Tautas deju ansamblis "DANCIS" (vadītājs Rolands Juraševksis) un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Koncertorganizācijas "Ave Sol" Tautas deju ansambļa "TEIKSMA" (vadītājs Jānis Ērglis)
- vieta - Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis "VEKTORS" (vadītāja Dagmāra Bārbale), Rīgas kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" Tautas deju ansamblis "LĪGO" (vadītājs Jānis Purviņš)
- vieta - Rīgas Celtniecības koledžas jauniešu deju kolektīvs "AUSTRIS" (vadītāja Elita Treilone), Rīgas Stradiņa universitātes Tautas deju ansamblis "AČKUPS" (vadītāja Elita Treilone).
“Mani patīkami pārsteidza D grupa – vidējā paaudze: tik daudz enerģijas un spara pat salīdzinājumā ar jauniešu kolektīviem! Visa diena pagāja vienā elpas vilcienā, bet vislielāko pārsteigumu sagādāja tas, ka neprofesionāļi spēj dejot tik augstā līmenī. Mums, kaimiņiem, šajā ziņā no jums ir daudz ko pamācīties. Žūrijai bija viegli strādāt – skaidri kritēriji, arī starpība starp kolektīviem bija acīmredzama. Novēlētu jaunajiem būt enerģiskākiem un spēt izjust dotās telpas mērogu, lai ik dejā iestrādātais zīmējums pilnvērtīgi atvērtos,” ar saviem iespaidiem dalās Jūrate Sodīte-Bradauskiene.
“Tas, ka visa Latvija dejo, tas, ka saglabātas dejas tradīcijas, ir lieliski – no jums daudziem jāmācās un jāņem piemērs. Es kā skatītājs un žūrijas locekle izbaudīju šo dejas prieku. Divus kolektīvus, kurus šodien redzēju, varētu saukt arī par profesionāļiem. Un tautas tērpi – tie ir lieliski! Mani visvairāk savaldzināja tieši vidējās paaudzes dejotāji,” stāsta Jeļena Ščerbakova.
“Latviešu deju svētku konkursu vērtēju ne pirmo reizi. Un varu teikt droši – Igaunijā tā nedejo un arī nespēj dejot,” pēc deju kolektīvu vērtēšanas saka Pauls Bobkovs.
“Pirmkārt, es vēlētos pateikties visiem kolektīvu vadītājiem un horeogrāfiem – uzskatu, ka dejas un uzstāšanās kvalitāte Latvijā ir augstā līmenī, ņemot vērā, ka dejotāji nav profesionāļi. Tas norāda, ka kolektīvu vadītāji acīmredzami ir arī labi skolotāji. Ir redzama atšķirība starp deju kolektīviem, pat ja šodien konkursā piedalās labākie no labākajiem - atšķirība ir redzama. Ar to es domāju tieši to, kā kolektīvi deju izdzīvo, kā to aiznes līdz skatītājam, un to ir ļoti grūti iemācīt,” akcentē Petri Kaupinens
“Esmu ļoti gandarīta par šo dienu – par dejotāju atdevi, augsto līmeni, jo tie taču ir amatieri, kas dejo brīvajā laikā un dara to no visas sirds. Visos kolektīvos varēja just uztraukumu, sacensības garu, bet kopumā – nenovērtējams ir no skatuves virmojošais dejotprieks, gaišums, mīlestība pret katru dejas kustību,” tā Gunta Bāliņa.
“Šodien virmoja gaiss, bija brīnišķīga sacensību gaisotne. Man bija interesanti vērot, kā kolektīvi izvietosies – situācija noskaidrojās, vien saliekot visus punktus kopā. Kolektīvu vadītājiem novēlu izvēlēties konkursam piemērotas dejas, kurās kolektīva varēšanu atvērtos pilnīgi un daudzpusīgi,” stāsta Rita Spalva.
Dziesmusvētku laikā notiks divi skatuviskai tautas dejai veltīti pasākumi – koncerts “Vēl simts gadu dejai” 2. jūlijā Arēna Rīga un deju lieluzvedums “Māras zeme” Daugavas stadionā 6. un 7. jūlijā ar ģenerālmēģinājumu 5.jūlijā. Abi koncerti tiks tiešraidīti LTV, kā arī sabiedrisko mediju digitālajās platfromās – ltv.lv, lsm.lv, visiemltv.lv.
XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, Rīgu pieskandinās no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi Swedbank, Elektrum, Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kā arī atbalstītāji Rimi, Squalio un Circle K Latvia.