Gaidāma mākslas zinātnieka, kritiķa TERIJA SMITA (ASV / Austrālija) lekcija

17.08.2018.

Otrdien, 2018. gada 21. augustā, plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Pasaules attēlojums laikmetīgo mākslinieku darbos, it sevišķi Imanta Tillera daiļradē” viesosies ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks un kritiķis Terijs Smits, kurš sniegs ieskatu mūsdienu mākslinieku pasaules uztverē un tās radošajā interpretācijā, īpaši izceļot Imanta Tillera fenomenu.

PASĀKUMS

Terijs Smits (Terry Smith) ir labi pazīstams ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks, kritiķis, teorētiķis, pasniedzējs, vairāku grāmatu autors un redaktors. Viņa pētniecības interešu lokā ir laikmetīgās mākslas sociālie un institucionālie konteksti, mākslas vēstures un kritikas historiogrāfija, Amerikas vizuālās kultūras un Austrālijas aborigēnu māksla.

Savukārt Imants Tillers (1950), kura vērienīga retrospekcija “Ceļojums uz nekurieni” Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros līdz š. g. 30. septembrim ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā izstāžu zālē, ir viens no pasaulē zināmākajiem mūsdienu Austrālijas gleznotājiem. Tillers tiek saukts par “domāt provocējošu mākslinieku”, kurš nekad nav baidījies pārņemt tēlus: citu autoru radīti darbi un teksti meistaram ir konceptuāla bāze, uz kā attīstīt personisku vēstījumu. Tillera māksla ir intelektuāla, tā ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju, Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūru. Mākslinieka lielo jautājumu lokā ir indivīds, vieta un identitāte, trimda, migrācija un piederība.

Dialogs starp Teriju Smitu un Imantu Tilleru aizsākās jau 20. gadsimta 70. gados. Žurnālā “Artforum” publicētajā esejā “Provinciālisma problēma” (“The Provincialism Problem”) 1974. gadā Terijs Smits rakstīja, ka neaborigēnu austrāliešu māksla ir provinciāla. Tas bija izaicinošs, taču reizē rosinošs apgalvojums, uz ko Tillers atbildēja, ka neaborigēnu mākslinieku izolētību no kanoniskiem mākslas darbiem vajadzētu uztvert kā unikālu situāciju, nevis problēmu, un radīja kompozīciju “Bez nosaukuma” (“Untitled”, 1978).

Lekciju Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Terijs Smits veltīs māksliniekiem laikabiedriem un mūsdienu pasaulei viņu redzējumā. Zinātnieks uzskata, ka pasaules attēlošana (world picturing) un vietrade (placemaking), kā arī savstarpējas saiknes veidošana starp abām šīm darbībām ir viens no svarīgākajiem procesiem, ko cilvēks izmanto, veidojot izpratni par ikdienas dzīvi un mēģinot noteikt, kas ir mūsdienīgs šajā laikā, ko raksturo paātrināta sarežģītība, visaptveroša saistība, pastiprinātas atšķirības un daudzslāņaina dažādība.

Pēc Terija Smita domām, tādi mākslinieki kā Imants Tillers attēlo pasauli darbībā. Viņi akcentē tās savienojošos elementus vai lūzuma punktus, parāda ceļu uz priekšu vai apkārt, arī strupceļus. Šie autori nebaidās no savām saknēm un vietējām vērtībām, bet attālināšanos un izolētību no tām dažkārt uztver kā zaudējumu, citreiz kā iespēju.

Lekcijā Terijs Smits iezīmēs plašo atbilžu klāstu, ko uz dažādiem jautājumiem piedāvā laikmetīgās mākslas pārstāvji visā pasaulē, kā arī skaidros, kā Tillers ir izveidojis izteikti individuālo rokrakstu un stilu daudzo aktuālo procesu ietekmē.

Lekcija notiks angļu valodā bez tulkojuma.

Uz tikšanos Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens!

Ieeja lekcijā ir bez maksas.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

PAR LEKTORU

Terijs Smits (Terry Smith) ir ASV / Austrālijas mākslas zinātnieks, kritiķis, teorētiķis, pasniedzējs, vairāku grāmatu autors un redaktors. Viņš ir Austrālijas Humanitāro zinātņu akadēmijas (FAHA) biedrs, Comité International d’Histoire de l’Art (CIHA) biedrs. Prof. Terijs Smits ir Endrū V. Melona laikmetīgās mākslas vēstures un teorijas pasniedzējs Mākslas un arhitektūras vēstures departamentā Pitsburgas Universitātē, kā arī Filozofijas, mākslas un kritiskās domāšanas nodaļas pasniedzējs Eiropas augstskolā (Šveice).

20. gadsimta 70. gados viņš bija mākslinieku grupas “Art&Language” (Ņujorka) biedrs un Austrālijas pirmās sociālās mārketinga kompānijas “Union Media Services” (Sidneja) dibinātājs. No 1994. līdz 2001. gadam Terijs Smits bija Sidnejas Universitātes Mākslas un vizuālās kultūras fonda Pauera institūta direktors un reizē laikmetīgās mākslas pasniedzējs. Darbojies kā pētnieks J. Pola Getija pētniecības institūtā Losandželosā (2001–2002), Nacionālajā humanitāro zinātņu pētījumu centrā Ziemeļkarolīnā (2007–2008) un Klārka institūtā Masačūsetsā (2014, ASV).

2010. gadā Terijs Smits kļuvis par Austrālijas Vizuālās mākslas padomes balvas laureātu un ieguvis Mathera balvu (Mather Award, ASV) mākslas kritikā.

Šobrīd Terijs Smits ir Sidnejas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda, Pitsburgas Kārnegija mākslas muzeja un Ņujorkas biennāles fonda padomes loceklis.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu