Himnai – 100: Latvijas Televīzijā tapusi dokumentāla filma par himnas vēsturi

03.06.2020.

1920. gada 7. jūnijā dziesma – lūgšana "Dievs, svētī Latviju!" – tika apstiprināta valsts himnas statusā. Šogad notikumam aprit tieši 100 gadi. Tam par godu, Latvijas Televīzijā izveidota dokumentālā filma "Valsts himnai – 100".

Ekrānšāviņš no filmas "Valsts himnai – 100"Baumaņu Kārļa 1872. gadā sarakstītā dziesma sākumā bija vienkārša kora dziesma. Pirmatskaņojumu tā piedzīvoja Rīgas Latviešu biedrības I Vispārējo dziesmu svētku atklāšanas sarīkojumā 1873. gadā. Tā bija tautas lūgšana un cerību stars. Vēlāk, okupācijas gados – cenzoru nīsta un dedzināta. Baumaņu Kārļa lūgšana "Dievs, svētī Latviju!" palīdzēja pārdzīvot karus, okupāciju un atkal atdzimt. Dziesmai bija lemts pacelties augstāk par citām un tapt par nācijas simbolu. 

Latvijas himnai šogad aprit simts. Kā radās tautas lūgšana un kāds bija tās mūzikas un vārdu autors Baumaņu Kārlis? Kā mūsdienās skan flīģelis, pie kura tika  komponēta šī dziesma? Izņēmuma kārtā dienasgaismā izcelts trauslais himnas rokraksta oriģināls, ko no iznīcības esot paglābis kāds limbažnieks.

Intervijas ar muzikologiem un vēstures pētniekiem, nostāsti un leģendas Latvijas Televīzijas dokumentālajā filma "Valsts himnai – 100" – 6. jūnijā plkst. 18.35 LTV1 un REPLAY.lv.

Filmas scenārija autore – Judīte Čunka, režisors – Uģis Kronbergs. Filma tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, atbalsta Kultūras ministrija un Rakstniecības un mūzikas muzejs.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu