Iniciatīvas «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» vēstneses Egijas pieredzes stāsts
17.11.2016.Latvijas valsts simtgades svinību programmā iekļautajā iniciatīvā «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» līdz 2018. gada novembrim skolēniem no Jelgavas, Jelgavas un Ozolnieku novada ir iespēja apmeklēt ne tikai 20 nacionālas, bet arī lokālas nozīmes objektus, veikt tajos uzdevumus, vienlaikus sacenšoties par balvām. Papildus jauniešiem tiek sniegta iespēja ne tikai piedalīties iniciatīvā, bet arī kļūt par tās veidotājiem. Egija Graudiņa Jelgavas Tehnikuma 1. kursā mācās par datorsistēmu tehniķi un no skolas brīvajā laikā darbojas Jaunsardzē, muzicē un sporto. Jaunietei ļoti patīk aizraujoši piedzīvojumi, tieši tāpēc Egija kļuvusi ne tikai par iniciatīvas brīvprātīgo «Twitter» konta pārvaldnieci, bet arī par vienu no iniciatīvas virsvēstniekiem Jelgavā.
Egija atzīst, ka pirms iniciatīvas bija apmeklējusi jau piecus tajā iekļautos nacionālos dārgumus – Oskara Kalpaka muzeju un piemiņas vietu «Airītes», Ziemassvētku kauju muzeju, Ķemeru Nacionālo parku, Zemessardzi un Latvijas Nacionālo botānisko dārzu. Visspilgtāk jaunietei atmiņā palicis piedzīvotais, nakšņojot Mangaļu teritorijā, kad ārā zibeņo, un mēģinot iztēloties, kā strēlnieki jutušies šajā vietā pirms simt gadiem. Iniciatīvas virsvēstniece vēlas ieteikt klašu kolektīviem apmeklēt Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Gaujas Nacionālo parku un Oskara Kalpaka muzeju un piemiņas vietu «Airītes», kas palīdzēs gūt papildu ieskatu Latvijas mākslā, dabā un vēsturē.
Šajā mācību gadā ir iespējams ne tikai apmeklēt 20 nacionālos dārgumus, bet arī pieteikt lokālos dārgumus Jelgavā, Jelgavas un Ozolnieku novadā. Iniciatīvas virsvēstniece Egija kā lokālo dārgumu vēlējās rekomendēt Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju «Academia Petrina», bet šo objektu jau bija pasteigušies ieteikt citi jaunieši. Tādēļ viņa kā vietējo dārgumu aicina iepazīt Ģ.Eliasa dzimtas mājas «Zīlēni». Tās atrodas Jelgavas novada Platones pagastā, Poķos. Šajā vietā iespējams uzzināt par brāļiem māksliniekiem Kristapu un Ģedertu Eliasiem un aplūkot Ģ.Eliasa gleznu reprodukcijas un jauno mākslinieku darbus. Papildus jaunatklājējus priecēs Zemgales ainava un pārsteigs Baltijā varenākais osis.
Egija atklāj, ka iesaistīties iniciatīvā ir aizraujoši. Prieks, ka vari sniegt ideju un pēc nedēļas tā jau tiek realizēta. Kā piemēru jauniete min sociālo tīklu konkursa ideju, kurā katrs simtais sekotājs aprīlī varēja iegūt īpašu pārsteiguma piedzīvojumu «Karameļu darbnīcā». Iniciatīva vēlas lielu paldies teikt uzņēmumam par atsaucību un sniegto atbalstu. Iniciatīvā meiteni pamudināja iesaistīties vēlme palīdzēt, jo tajā var darboties neatkarīgi no savas skolas un klases. Egija iesaka arī citiem jauniešiem iesaistīties ne tikai iniciatīvas norisē, bet arī organizēšanā, atzīmējot, ka tā ir brīnišķīga pieredze un ir gandarījums par paveikto, jo labumu no tā gūst daudzi citi cilvēki. Jauniete novēl visiem jaunatklājējiem labā kompānijā atklāt noslēpumus, ko glabā Latvija. Iniciatīvai Egija vēl arvien jaunus dalībniekus un tvert jaunus apvāršņus.
Jau vairāk nekā 50 klašu kolektīvi ir izmantojuši iespēju iepazīt nacionālas nozīmes objektus un veikt tajos iekļautos uzdevumus, vienlaikus sacenšoties par balvām. Klases no Jelgavas, Jelgavas un Ozolnieku novada iniciatīvā var iesaistīties gan šajā, gan nākamajā mācību gadā jebkurā laikā. Jaunatklāšanas procesā īpašus piedzīvojumus sagādājuši 20 nacionālie dārgumi: Gaujas Nacionālais parks, Ķemeru Nacionālais parks, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā opera un balets, Rāznas Nacionālais parks, Slīteres Nacionālais parks, mākslas muzejs «Rīgas birža», Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, izstāžu zāle «Arsenāls», Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta «Airītes», LKA Rīgas Kino muzejs, Romāna Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Zemessardze, Ziemassvētku kauju muzejs.
Nacionālo dārgumu jaunatklāšanas projekta noslēgumā skolēni pasniegs dāvanu Latvijai – laika kapsulu, kurā būs laba vēlējumi valstij un dokumenti par iniciatīvas norisi. Šī laika kapsula būs dāvana Latvijai nākotnē ar vēlējumu to atvērt valsts 150. dzimšanas dienā. Tādējādi ikviens iniciatīvas dalībnieks ir ne tikai nākotnes, bet arī vēstures vēstnesis.